Hírek

Szenttamas.rs

 

Közel 200 millió dináros beruházás a szenttamási vizek rendezésére

A szenttamási önkormányzat dísztermében csütörtökön, április 9-én Zoran Mladenović polgármester, Siniša Vujović, a verbászi Bačka Vízgadálkodási Vállalat műszaki igazgatója és Nikolić Ágota a vállalat munkavezetője tartott közös sajtótájékoztatót, amelynek témája a szenttamási folyó és belvizek rendezése volt. A szenttamási polgárok láthatják, sok évtized után újra rendezik a községen áthaladó folyóvizeket, azok partjait, ugyanakkor a településen sorozatos problémákat okozó belvizek és a velük járó problémák is lassan megoldódni látszanak. Zoran Mladenović elmondta, hogy 2012 júliusától 2014 decemberéig a vizügyi megoldásokra 128 millió dinárt szánt a község, a tartományi kormány és a Vajdasági Vizek Közvállalat pedig további 32,5 millió dinárt biztosított. Ezt a pénzt a Beljanska bara rendezésére, a Bácskai Nagycsatorna közelében egy vízgyűjtő terület létesítésére, a Krivaja tisztítására, a talaj- és esővizes árkok építésére, továbbá a nyitott és földalatti csővezetékek lehelyezésére, valamint a meglévő csatornahálózat korszerűsétésére fordítják.

A több mint 150 millió dináros beruházások több fázisban folytak, illetve folynak, attól függően, hogy mikor sikerül a munkálatokhoz szükséges engedélyeket és dokumentációt elrendezni. Ehhez az összeghez hozzá kell adni még az évenkénti 15 millió dinárt, amit a tartományi kormány évente a község területén lévő vizek és vízhálózat rendezésére fordít. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt három év alatt közel 196 millió dináros beruházás történt, illetve van folyamatban a vizek rendezését illetően. A sajtótájékoztatón kivetítő segítségével az újságírók megtekinthették a már elvégzett munkálatokról készült fotókat, illetve azok tervrajzait, továbbá a hátralévő munkálatok tervdokumentációit, külön kitérve minden egyes helyszínre, munkafolyamatra és azok időtartamára.

A Beljanska barai vízterület mint ismeretes védett övezetté lett nyilvánítva. Az iszap kotrása után rendbeszedték a partszakaszt, az előttünk álló időszakban körülötte egy 4400 méter hosszú gyalogjárda és kerékpárút kiépítését tervezik: A rendelkezésünkre álló adatok alapján a Beljanska bara 1760 óta, vagyis amóta nyilvántartásba került, egyáltalán nem lett tisztítva. Most, miután ez megtörtént, célunk az, hogy a vízpart aktív pihenésre, sporthorgászatra és sportolásra is alkalmas legyen. Az eddigi beruházások értéke itt eléri a 16 millió dinárt – mondta a polgármester.

A következő lépés Szenttamáson a termőföldek vízlecsapolása volt, azaz a megfelelő árkok ásása és a régiek rendbetétetele, ami egy közös beruházás a Vajdasági Vizek közvállalattal, és amelynek értéke 28 millió dinár. Az árkok mellett megtörtént az azokon átvezető hidak felújítása, továbbá a földalatti áteresztők elhelyezése. A víz alatt álló termőföldek lecsapolásánál a munkálatok kivitelezője a Bačka Vízgadálkodási Vállalat volt. A bemutatott fotókon jól látszanak a nyitott és földalatti vizes árkok, amelyek szélessége átlagban 5, mélysége pedig 2-2,5 méter. Az is jól kivehető, hogy a csapadékos télutót és tavaszelőt követően ezek az árkok színültig megteltek vízzel, miközben a termőföldek, amelyek az előző évek azonos időszakában víz alatt álltak, az árkoknak köszönhetően mostmár megművelhetőek, magyarán, már érezhetők a lecsapolási munkálatok pozitív hatásai. Az említett 28 milliós beruházásból 21 millió dinárt a község biztosított, ez a pénz egyébként az állami földek bérbeadásából származó bevétel egy része, a fennmaradt 7 millió dinárt pedig a tartományi kormány biztosította.

Zoran Mladenović

A vásártéti részen tavaly ősszel megkezdődött a Krivaja folyó medrének iszaptalanítása és a partszakasz rendezése. 2014-ben a község erre a célra 27 millió dinárt, a tartományi mezőgazdasági titkárság pedig 24,8 millió dinárt biztosított, azaz a rendelkezésünkre álló források több mint 51 millió dinárt tesznek ki. A Krivaja medrének kotrása az ősszel a Bánáti utca és a Bácsfeketehegy felé vezető út közötti szakaszon kezdődött, ezek a munkálatok  a jelen pillanatban is folynak, a tuki városrészben pedig a Szekszer-híd utáni, jobboldali partszakasz rendezésével és a meder mélyítésével folytatódtak. Ha minden a tervek szerint halad, a Krivaja az idén a mlakai farmig ki lesz mélyítve, az ezt követő időszakban pedig a folyót egészen a Bácskai Nagycsatornába való torkolatig megtisztítjuk. A felsoroltakon kívül több jelentős projektum már készen áll a Krivaját illetően. Ezek között szerepel a tartományi mezőgazdasági titkársággal hamarosan aláírásra kerülő szerződés arról a beruházásról, amely a Bácskai Nagycsatorna és a Krivaja folyó földalatti úton történő összekötéséről szól. A projektum szerint a verbászi út bal oldalán, a Paroški töltőállomás közelében, a csatorna partján egy pumpaházat építünk, ahonnan csaknem 1500 méter hosszúságban a föld alá helyezett csövekkel a vizet elvezetjük a Krivajába. Ennek a nagy beruházásnak két fontos célja van. Az egyik az, hogy a településen áthaladó folyónak biztosítjuk az ökológiai szempontból igen jelentős és folyamatos vízszintet, a másik pedig az, hogy ezáltal a kezdetekben mintegy 5 ezer, a későbbiekben pedig akár 11 ezer hektár termőföldet is öntözni tudunk – emelte ki a szenttamási polgármester.

Siniša Vujović

Siniša Vujović, a verbászi Bačka Vízgadálkodási Vállalat műszaki igazgatója a sajtó képviselőinek elmondta, két és fél évvel ezelőtt három irányvonalon indultak meg a munkálatok. Elsőként a Beljanska bara, ezt követően a határban lévő árkok rendbetéltele és újak ásása, legújabban pedig  a Krivaja medrének kotrása és a partszakasz rendbetétele folyik. A vállalat erőgépei és a kamionok szinte megállás nélkül dolgoznak, a munkálatokkal csak késő ősztől kora tavaszig álltak le. Mindenről pontos dokumentáció és projektum készült, és ezidáig minden a tervek szerint halad. A Krivaja Bánáti utca és a régi Szabadkai út közötti szakaszán a meder kotrása és a bal partszakasz rendezése a vége felé közeledik, az elkövetkező két hónapban ugyanezen a részen a jobb partszakaszt rendezik. A Krivaja medre itt több helyen 3050 méter széles, így a jobb vízfolyás miatt mindkét oldalán egy-egy 2,5 méter mély, és 810 méter széles csatornát ásnak. A következő nagy projektum a vásártéri híd és a Rekavica közötti szakasz rendbetétele lesz, ami már csak azért is kihívás, mert a településen itt a legszélesebb a folyómeder. Ugyancsak az idei évben kimélyítik az árkot az Újvidék felé vezető úton a Nagyhíd túlsó oldalától egészen az üvegházig. A már említett gyalogjárda és kerékpárút kiépítése a Beljanska bara parján a nyár közepéig befejeződik, ami után azonnal megkezdődik a Krivaja mlakai határrészben való rendezése – sorolta a műszaki igazgató.

A sajtótájékoztató után az újságírók megtekintették a Bácsfeketehegy felé vezető híd közelében folyó munkálatokat. A helyszínen Siniša Vujović elmondta, hogy az elmúlt két és fél éves munkálatok során több helyen észrevehető volt, hogy a kikotort iszap erősen kénszagú, amiből arra lehet következtetni, hogy a Krivaja alatt, nem túl mélyen termálvíz található. A kérdésre, hogy mi mindent találtak a kotrások során, elmondta, hogy a Beljanska bara medrében emberi csontokra bukkantak, a települést kettészelő folyóban pedig második világháborús lőszert, fegyvereket, páncéltörő és aknalövedékeket találtak, emellett kocsironcsokat, továbbá műanyag zsákokat minden mennyiségben.

A sajtótájékoztató

A Krivaja rendezése képek 2015. április 9.

 

Paraczky László