Hírek

Szenttamas.rs

 

Portrékiállítás a Kultúrotthonban

 

A szenttamási Kultúrotthonban Otisak života elnevezéssel tegnap megnyílt Đorđe Ćorić fiatal képzőművész és grafikus önálló tárlata. Đorđe az Újvidéki Egyetem Művészeti Akadémiáján szerzett mesterdiplomát, jelenleg doktorandusz, szabadidejében pedig folyamatosan készíti a különböző technikájú művészeti alkotásokat. Szenttamáson a Városi Sportcsarnok falait díszítő óriásfestményekről vált ismertté.

A kiállítás megnyitóján az egybegyűlteket először a Kultúrotthon megbízott igazgatója, Vladimir Nikolić köszöntötte, aki elmondta, Đorđe Ćorić eddigi munkájáért itthon és külföldön is több díjat és elismerést kapott: ‒ A különböző tárlatokon, kiállításokon és műhelymunkákon sokan látták eddig munkáit. Nagyon szeretném, ha együttműködésünk a jelenlegi kiállítást követően folytatódna, ha a művész továbbra is ilyen kiváló alkotásokkal gazdagítaná a szenttamási művészet történetet, és ha munkái az egész világot bejárnák – mondta Vladimir Nikolić.

Összefoglalva a kiállított anyagról való tudnivalókat, a fiatal művész kiemelte, az elnevezést tulajdonképpen a 3-57-es alkotás adta, amely tulajdonképpen édesapját ábrázolja: ‒ A koncepció három évvel ezelőtt, harmadikos egyetemista koromban kezdődött, amikor mélyebben elkezdtem kutatni ezt a különös technikát. A lényeg alapvetően maga az ember, az érzelmeink és minden, amit ajándékként kaptunk az életünk során. Számomra az érzelem, és a kommunikáció két olyan ,,élő” dolog, amely minden embernél mintegy szükségként jelen van. Úgy gondolom, hogy ez a két dolog, azaz az őszinte érzelem és a beszélgetés ebben a viharos életben úgymond futurisztikus, elveszik. Emiatt minden egyes portréval alkotás közben ,,beszélgettünk”. A kutatás lényege a jelenlegi koncepcióban az, hogy vajon az emberek még mindig felismerik-e, hogy mi a belső és a vágy, továbbá hogy a külső alapjáról felismerhető-e a belső, az érzelmek és minden olyan dolog, ami szabad szemmel nem látható – magyarázta a fiatal művész. Mint mondta, mindenkinek van egy személyes ,,térképe”, ami nem más mint az Élet lenyomata (Otisak života). Ezért az alkotásokat a strukturálisan gazdag felszín jellemzi, a kinagyított közelség pedig számára annak a bizonyos térképnek a tökéletes átvitele és ábrázolása, ami első pillantásra legtöbbször elkerüli az ember figyelmét.

‒ Ahhoz, hogy jobban megismerjük önmagunkat és a hozzánk közel álló embereket, ki kell lépnünk saját énünkből, ami persze nem könnyű. Így ha valaki az itt kiállított portrékban önmagára ismer, vagy felismeri a globális csoportot, amelyhez az alkotáson lévő személy tartozik, ezt már számomra sikerként könyvelhető el – mondta Đorđe Ćorić. Hozzátette, a fekete szerinte a minőséges grafikai munka alapszíne, azért a kiállított művek többsége fekete-fehér technikával készült.

A kiállítás Szenttamáson január 30-ig tekinthető meg, azt követően pedig a verbászi, újvidéki és belgrádi közönség is láthatja.





 

P. L. (Fotó: A. B.)