Felhívás

Szenttamas.rs

Az állatorvos javasolja
A kutyák és a petárda

          Minden esztendőben az egyik legforgalmasabb, legzajosabb időszak a szilveszter. A petárdák és a tűzijátékok zaja annyira megijeszti a kutyákat, hogy elmenekülnek otthonról. Sokat közülük autók ütnek el, mert félelmükben átrohannak az úttesten, mások pedig vagy menhelyre kerülnek, vagy étlen és szomjan kóborolnak a hideg téli napokon, miközben sokan megfagynak, éhen pusztulnak az utcán.a kutya
         Miért félnek a kutyák a petárdáktól?
Az egészséges állatok idegrendszere erős, a mindennapi zajokat megszokták, együtt élnek velük. Ha csikorogva fékez az autó, akkor a kutya elugrik, ha csörömpölve lezuhan a konyhában egy edény, legfeljebb attól tartanak az állatok, hogy a fejükre esik. Értik a zajok keletkezését, tudják, honnan jönnek, felfogják a rájuk váró következményeket. A petárda durranása azonban más! A tűzijáték sikítása, a rakéta sistergése vagy a petárda robbanása körülveszi az állatokat, értelmezhetetlen számukra, menekülési ösztönt vált ki belőlük. Különösen megviseli őket, hogy nem látják a menekülés útját, ezért pánikot vált ki kedvencünkből.
         Mit tehetünk ennek elkerülése érdekében?

  • A kertben lakó kutyákat szilveszter délutánján vigyük be a lakásba, esetleg zárjuk be a garázsba, pincébe (olyan helyre, ahova kevésbé hatol be a zaj). Ha nem lehet, mindenképpen kössük meg hosszú láncra olyan helyen, ahol fedél is lehet a feje felett.
  • Az esti etetést, az utolsó séta időpontját úgy válasszuk meg, hogy megelőzzük a durrogatatás kezdetét. Legjobb, hogy ha a sötét beálltával már el sem hagyjuk a lakást.
  • Ha nem tudjuk elkerülni a szabadban való sétáltatást vagy közlekedést, akkor feltétlen pórázon vigyük a kutyát. Úgy adjuk rá a nyakörvet, hogy véletlenül se bújhasson ki belőle.
  • Ha a gazdi nyugodtan viselkedik, a kutya sem esik olyan könnyen pánikba, mivel számít a gazdi utasításaira, és biztonságos szavaira, simogatására.
  • A tűzijátékhoz hozzászoktathatjuk a kutyát. Fontos, hogy az eseményhez jó emlékek társuljanak, így ha meghalljuk az első durranásokat, kezdjünk játszani a kutyussal, jutalmazzuk meg, egészen a tűzijáték végéig legyünk vele. Így a jó emlék marad meg benne.

A témával kapcsolatban a www.kutyakikepzes.net a következőt javasolja: „Ha elfut a kutyánk a petárda hangjára, hagyjuk, egy idő után meg fog állni. A gazdi legyen mindig nyugodt és tegyen úgy, mintha semmi nem történt volna. Kutyánk ezt gyorsan érzékelni fogja, visszajön és lehet folytatni a sétát. A további hanghatások már egyre kevésbé fogják zavarni a kutyát. Arra figyeljünk, hogy mi magunk ne vigyük túlzásba a féltést, egyszerűen simogassuk meg a kutyát, majd engedjük tovább szimatolni, sétálni stb.
A nyugodt magatartás még akkor is maradjon meg, ha kutyánk messzebbre futott, mint mi szerettük volna. Ne ijedjünk meg, szép nyugodtan sétáljunk a kutya után. Próbáljuk meg behívni. Ha nem jön vissza kedvencünk, szépen sétáljunk arra, amerre elfutott. Észre fogja venni közeledésünket és nyugodt magatartásunkat. Az elején még kicsit félénk, és lehet, nem érti az egész jelenséget, de nyugodtságunk láttán gyorsan megnyugszik. A félősebb kutyát érdemes pórázra kötni, mert lehet, hogy hazafut, lehet, hogy átfut az úttesten. Ezt elkerülendő kössük meg, de viselkedésünk ekkor is legyen higgadt. Bátorítsuk, simogassuk meg a kutyát, és folytassuk a sétát.”

Horváth Judit 2013. december 10.