Lapszemle

Szenttamas.rs

 

A Családi Kör lapszemléje

<

Végel László szerint Isten nem ver bottal. Legújabb naplójegyzetében azt állítja, sokkal nagyobb büntetést ró ránk a teremtő, kétkulacsosokkal súlyt bennünket.

25 évvel ezelőtt olyan szörnyűségek történtek a régióban, amelyet mindenki örökre feledni szeretne. Sokan sikeresen ki is töröltek emlékezetükből ezeket az éveket. Sokan viszont szeretteik nélkül maradtak. Ők nem felednek. Sokan összeroppantak, megtörtek. Rengetegen elhagyták szülőföldjüket. Nem a gyötrelmekre akarunk emlékezni, hanem az ellenállásra, arra, hogy a zsarnokság ellen merni kell felemelni a hangunkat, megpróbálni tenni ellene. 1991 nyarán már egyértelmű volt, hogy a háború elkerülhetetlen. Augusztus 26-án a szerb hadsereg megkezdte Vukovár ostromát és egyre több tartalékost mozgósítottak. Az első háborúellenes megmozdulás Kispiacon volt. A szülők a buszok elé feküdtek, hogy megakadályozzák, hogy fiaikat a frontra hurcolják. A Családi Körben beszélgetést olvashatnak Balla Lajos Lacival, a béketüntetések egyik szervezőjével a délszláv háborúk kezdetéről, a háborúellenes tüntetésekről és arról, negyed évszázaddal az események után hogyan látja mindezt, megérte-e a harc.

Beretka Ferenc az új oktatásügyi miniszter nyilatkozatait vesézi ki, azokból próbál következtetéseket levonni, mennyire kompetens a feladata ellátására. A miniszter szerint például sok középiskolás azért hagyja abba tanulmányait, mert a szülőknek nincs pénze uzsonnára.

Tóth László hazalátogatott Bonnból egy családtagja temetésére. Naplójegyzetében arról vall, mennyire elszomorította a kihalt falu, a magányos emberek látványa a szegénység, amely itthon, szülőföldjén várta.

A Magyarkanizsa községi Ilonafalun szerb nevén Zimonićon egy elfeledett munkamódszerrel, a kalákázással újították fel a Baráthok kútját. A külföldi és helyi önkéntesek fürdésre alkalmas medencét alakítottak ki, pavilont építettek, öltözőt állítottak fel. Herczeg Ágnes budapesti tájépítész, a munkálatok vezetője azt állítja, a kalákázásnak közösségmegtartó szerepe van, amellyel talán útját lehet állni a fiatalok elvándorlásának is.

Mindezekről a Családi Kör legújabb számában olvashatnak. Keressék lapárusuknál, vagy fizessenek elő! Terjesztőosztályunk telefonszáma: 021/548-395.