Lapszemle

Szenttamas.rs

 

Családi Kör

2019. március 28.

Hány magyar él még Bánság területén?

Megkerestem az egyházmegyei kimutatást az elmúlt hat évre a keresztelésekkel, házasságkötésekkel és temetésekkel kapcsolatban. Érdekes, hogy komoly évenkénti eltérések nem voltak. Az utolsó hat évben átlagban 340 keresztelő volt (2018-ban 347), házasságkötés átlagban 90, temetés átlagban 1000 (2018-ban 979). Tehát mondhatnánk, a tendencia az utolsó hat évben ugyanaz, a bánsági katolikusok száma évente 650 személlyel csökken. – Fiser János írása

„Vajdasági lopakodók”

Április 3-án új szabályok lépnek életbe a közlekedésbiztonsági törvénnyel összhangban – szerkesztőségünkhöz többek között ezzel kapcsolatosan olyan kérdés is érkezett, hogy az elektromos kerékpár használatához szükséges lesz-e vizsgát tenni. Igaz-e ebből valami? – tettük fel a kérdést Bajtai Balázs okleveles közlekedési mérnöknek.

Hosszú távú időjárás-előrejelzés

„Büszkén vállalom, hogy zentai vagyok”

A zentai származású Marko Krivokapić hat éve a MOL–Pick Szeged kézilabdacsapatának másodedzője. Karrierjét a Vajdaságban kezdte mit sem sejtve akkor még arról, hogy egy napon a világ legtehetségesebb kézilabdásai között tartják majd számon. Marko többek között arról is vall, mennyire volt nehéz a Szegedre való beilleszkedés.

Örömében falra mászik

A szabadkai Bognár Nóra a hétvégén az ifjúsági és felnőtt versenyzők között is országos bajnok lett falmászásban. Mindössze nyolcéves volt, amikor édesapja először elvitte falat mászni, de már akkor érezte, hogy ez hiányzott az életéből. Nórával a sportág eleganciájáról beszélgettünk, valamint arról is, hogyan formálja a személyiséget a falmászás.

Nehezen alakul az új iskolahálózat

Az ország egész területére jellemző a lakosság fogyatkozása, a születések száma (a családok számottevő részénél) immár nemzedékekre visszamenően alacsony, az utóbbi néhány évben pedig az elvándorlás is egyre intenzívebb. Ebből egyenesen következik, hogy a korábbi évtizedek népességéhez méretezett iskolahálózat lassan felemészti önmagát, magyarán: diákok nélkül marad, de megvannak az intézményei, és fenntartják (fűtik, világítják, takarítják, karbantartják, korszerűsítik, berendezik, új eszközökkel látják el) a létesítményeket, ami cseppet sem olcsó mulatság. – Beretka Ferenc írása

Oktatásról – most már másképpen

A Hét Napban 2013-ban ezt nyilatkozta az oktatási tanácsos: „Egyelőre marad az iskolaközpont. Talán az igazgatás szempontjából könnyebb lenne a munkaegységeket külön-külön irányítani, ugyanakkor az egyben tartása mellett is több érv szól. Zenta község területén az utóbbi évtizedekben folyamatos a lakosság és a tanulók számának a csökkenése. Ilyen helyzetben nem indokolt az önálló iskolák létrehozása, mert félő, hogy az alkalmazottak egy része elveszítené a munkahelyét.” – Balla Lajos írása a zentai iskolák szétválásáról

Kollektív biztosítás

300 dinárról havi 320-ra emelték a nyugdíjasok kollektív élet- és balesetbiztosítását. Halálesetkor a biztosító 49 ezer dinárt fizet az elhunyt hozzátartozójának. A biztosítási díjat a nyugdíj első részéből vonja le a nyugdíjalap. – Takács Magda összefoglalója

Életet lehelnek a paradicsomba

Van, aki tényleg úgy emlékszik gyermekkorából erre a helyre, mint a paradicsomra. Az epererdőre, ahol jókat lehetett játszani, kirándulni, majálisozni vagy csak epret enni. Azóta viszont kivágták az összes fát. Múlt szombattal bezáróan mintegy 400 különböző facsemete kapott helyet az oromhegyesi határban, az úgynevezett paradicsomban.

A zöldebb iskoláért

A szabadkai Október 10-e Általános Iskola 2/a osztálya nyerte el idén az első helyezést az SBB Alapítvány által meghirdetett pályázaton, amelynek szlogenje a Ne szemetelj! Nincs kifogás! volt. A múlt hétvégén diákok, tanárok, szülők közösen tisztítottak meg az iskola környékét a lombtól és a szeméttől, ültettek fákat, virágokat.

Vigyázat, hamisítanak!

Ha szóba kerül, hogy az autó eddig hány kilométert tett meg, az könnyen kideríthető a szervizkönyvből, feltéve, hogy azt rendszeresen vezették. Érdemes alaposan átnézni a szervizkönyvet, mert ugyanúgy, ahogy az autóüveg sötétítéséről szóló igazolásokat, ezt a dokumentumot is hamisítják.

Rendőrállam

Talán nincs is ennél furcsább és groteszkebb látlelete mai szerbiai valóságunknak. A rendőrök váltak a demokrácia és a szabad véleménynyilvánítás védelmezőivé, az önmagukat demokratikusnak hirdető politikusok pedig az ellenségeivé. – Kókai Péter vezércikke

Kétszer is gondolja meg, iszik-e a csapból!

A legtisztább vizet azok a szerbiai polgárok isszák, akik az ország déli, illetve keleti részén élnek, azoknak viszont, akik Vajdaságban laknak, kétszer is meg kell gondolniuk, hogy igyanak-e a csapból. A Családi Kör a következő hetekben az illetékesek és szakemberek bevonásával arra keresi a választ, fogyasszuk-e a vezetékes vizet.

Vendégségben Bajsán, Zomborban

EURÓPAI UNIÓ: Népmesei motívumok

KÉPHISTÓRIÁK: Ördög Dani panaszai

ASZTALIZENE: Nárcisz – Radics Viktória tárcája

A HÓNAP KÖNYVE: Emberekben álmodni – Barlog Károly recenziója

TÁRCA: Hogyan élni sokáig (és miből)? – Nagy Nándor jegyzete

SAJTÓTÖRTÉNET: A jogaink nyomában – Szabó Palócz Attila írása

IRODALOM – Király Tímea: Kilátással a tengerre

SZÍNHÁZ: Mors poetica és A világ fejtetőre állt!

ÖTLETSAROK: Tegyük ki örömünket az ablakba

KERT: Ne a szomszéd füve legyen zöldebb!

NEM A GÓLYA HOZZA: Diplomás háziasszonyok

AZ ORVOS VÁLASZOL: Áttörés a rákkezelésen áteső fiúk termékenységének megóvása során

HOROGRA AKADVA: A víz világnapjára – Huzsvár József cikke

SPORT: A korsó a kúton – Németh János írása

KONYHA: Főzzünk, süssünk medvehagymával!

Ezenkívül: kis és óriás keresztrejtvény, sudoku, gyerekszoba, horoszkóp, műveltségi teszt, apróhirdetések, társkereső, viccek és tv-műsor.

Borítónkon Gyurkovics Hunor alkotása látható.