Művelődés

Szenttamas.rs

 

Zentán tartották a magyar kultúra napjának délvidéki központi ünnepségét

A Gion Nándor Emlékház antológiasorozata is díjat kapott

A zentai Művelődési Házban péntek este tartották a magyar kultúra napja délvidéki központi ünnepségét. A rendezvényen a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség legrangosabb elismeréseit is átadták, és kihirdették a Vajdasági Szép Magyar Könyv 2018 című pályázat eredményét is. Ünnepi köszöntőt Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke, valamint Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár mondott. Mindketten a Himnusz jelentőségét méltatták, és azt, hogy hagyományainkat és értékeinket a felmenőinktől örököltük, és minden erőnkkel azon kell tevékenykednünk, hogy ápoljuk és óvjuk kulturális hagyatékunkat.



Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke köszöntőjében kifejtette, a Himnusz már körülöleli az egész földgolyót, Kárpát-hazán túl pedig minden területet, ahol a magyarság saját közösségi életet kíván teremteni: ‒ Muszáj kimondanom, és talán ma ezt még fontosabb is megtennem: szeretem magyarságomat, szeretem, hogy itt születtem, érzem az ide kötő szülőföld oltalmát, hiszem a fohász létjogosultságát. És hiszem, hogy mondani fontos: mennyi, de mennyi történés, találkozás, egymás iránti öröm, baráti és testvéri ölelés, mennyi révbe érés, mekkora szívbéli és a nemzet erősödését akaró erőfeszítés, eredmény, egymásba kapcsolódás, együtthatás. És az, hogy itt lehetünk ma, együtt – Kárpátalja, Felvidék, Erdély és a Partium, Muravidék, Baranya, Szlavónia, hogy ismét itt vagyunk egymásnak és egymásért a Macedóniában, Bosznia és Hercegovinában és a Boszniai Szerb Köztársaságban élő nemzettársainknak, hogy az anyaország részéről a Nemzetpolitikai Államtitkárság, az NMI Művelődési Intézet, a Hagyományok Háza, a Rákóczi Szövetség, a Magyarság Háza, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa és itthonról megannyi intézmény és legfőbb érdekképviseleti szervezeteink – mindez elveink és egymásnak tett ígéreteink követésében még szilárdabbá tesz mindnyájunkat – mondta többek között ünnepi beszédében a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke. Közben János evangéliuma 17. fejezetének 21. verséből idézett: „Elvünk is ebbéli: biztatás, hogy érezze meg és át mindenki az egységet, hogy ekként tegyen és tehessen a másikért, aki szükséget szenved.”



Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár felszólalásában elmondta: ‒ Ez a minden szempontból egyedülálló rendezvény üzen még valamit: magyar kultúra ma sincs, és soha nem is lesz nélkülünk. Mi magyarok ugyanis jól tudjuk, mert a történelem viharos évszázadaiban megtanultuk, hogy a magyarság megmaradása nem magától értetődő, szükségszerű fejlemény, nem szerencse dolga, hanem vállalások és cselekedetek eredménye. Az, hogy ma oly sok viszály után közösen üljük a magyar kultúra, s általa a magyarság megmaradásának ünnepét, azért lehetséges, mert mindig voltak és vannak ma is magyarok, akik éltetik, formálják és alakítják azt a kultúrát, amelyet mi adhatunk a világnak, átadhatunk gyermekeiknek és unokáinknak.



Az ünnepi köszöntők után átadták a VMMSZ legrangosabb elismeréseit. Magyar Életfa-díjban részesült Németh Mátyás fényképész, Vendel Gyöngyi karnagy, Beszédes Margit nyugalmazott zenetanár, kórusvezető, valamint Kónya Sándor néprajzkutató, verséneklő. Az ünnepségen először a tavalyi év Aranyplakett kitüntetettje, dr. Halzl József, a Rákóczi Szövetség tiszteletbeli elnöke vehette át az elismerést. A szövetség legrangosabb elismerését, az Aranyplakettet az idén Németh István népdalgyűjtőnek és népzenekutatónak ítélték oda. A VMMSZ Plakettjével jutalmazták N. Czirok Ferenc költőt, irodalomszervezőt, Pásztor József színjátszót, rendezőt, Tóth Ugyonka Frigyest, a tornyosi Ady Endre Művelődési Egyesület művészeti vezetőjét, Szabó József helytörténészt és Varga Ernő közösség- és művelődésszervezőt.

A Vajdasági Szép Magyar Könyv pályázat szakmai bizottságának nevében az idei eredményeket Gubik Korina festőművész ismertette, aki elmondta, hogy a megmérettetésre ezúttal 18 kiadó 60 kiadvánnyal nevezett be. A zsűri döntése alapján a 2018. évi Vajdasági Szép Magyar Könyv díjat Ricz Géza Peripheria című albuma érdemelte ki, amely a Symposion és a Forum Könyvkiadó közös kiadásában jelent meg. A kötet egyúttal a Legszebb Művészeti Könyv díját is elnyerte. A Legszebb Szépirodalmi Kiadvány díjat Fenyvesi Ottó Halott vajdaságiakat olvasva című kötete nyerte el. A Legszebb Gyermek- és Ifjúsági Könyv díját a zEtna kiadó kapta Kovács Jolánka Rétesország meséi című kötetéért. A tudományos és értekező prózai művek, szakkönyvek, felsőoktatási kiadványok kategóriájában a legszebben gondozott kiadvány díját a háromtagú szakmai bizottság a Forum Könyvkiadó Intézetnek ítélte oda Bálint Sándor A közös sors felelőssége című kötetéért. Az általános iskolai és középiskolai tankönyvek és ezek segédkönyvei kategóriában a zsűri az általános iskolák 6. osztálya számára készült Anyanyelvápolás című tankönyvet díjazta, amelynek szerzője Kovács Jolánka.

Könyvsorozat kategóriában a zsűri a szenttamási Gion Nándor Emlékház és a Forum Könyvkiadó Intézet közös gondozásában megjelenő sorozatot, a Gion Nándor Novellapályázat antológiasorozatát találta a legjobbnak. A két kiadó a 2014., a 2015. és a 2016. évi pályamunkák szerkesztett köteteivel pályázott. A díjat a Gion Nándor Emlékház munkatársai, dr. Horváth Futó Hargita és Németh Dezső vették át.

 

Paraczky László