Hírek

Szenttamas.rs

 

Nyelvtanulás, interkulturális kommunikáció, gasztronómiai ismeretek

 

Az újvidéki Magyar Nyelvi Központ tevékenysége 2016-ban

 

A Magyar Nyelvi Központ 2015-ben nyílt meg az újvidéki Magyar Tanszéken, azóta széleskörű aktivitás, magyarórák, lektori órák folynak a központ helyiségében, de tanórán kívüli tevékenységek is szolgálják a magyar nyelv elsajátítását. Dr. Andrić Edittel, a központ koordinátorával beszélgettünk arról, hogy milyen évet zárt az intézmény: A Magyar Nyelvi Központ sikeresen folytatta működését 2016-ban. Fő tevékenységeként immár harmadik éve újabb nyelvi tanfolyamokat szerveztünk. A téli szemeszterben az A1-es és A2-es szintű kurzusokon tizenhat érdeklődő polgár vett részt, közülük tizenketten vizsgázatak sikeresen márciusban, a tanfolyam befejeztével. A nyári szemeszterben három szinten folyt a magyar mint idegen nyelv oktatása: az A1, A2 és B1 tanfolyamra tizenhét polgár iratkozott, közülük tizenegyen tettek nyelvvizsgát. Októberben, az új tanévben A1 és B1 szintű tanfolyamot indítottunk tizenhat résztvevővel, az oktatás még folyik. A központban nemcsak a nyelvet tanítjuk a jelölteknek, hanem az anyaországi, valamint a vajdasági magyarok kultúrájával is megismertetjük őket. Az előző évek hagyományához híven a diákjainkkal elláttogattunk az Újvidéki Színház előadásaira.  

 

Kép 1 

A Magyar Nyelvi Központ hallgatói az Újvidéki Színház

Neoplanta című elődásán 

Minden sikeres nyelvvizsga után ünnepélyes diplomaosztást szervezünk, ahol magyar étel- és italkülönlegességekkel vendégeltük meg diákjainkat, hogy megízlelhessék az órákon említett specialitásokat, vagy magyar süteményeket is felszolgáló cukrászdába visszük őket, hogy bemutassák, hogyan tudják feltalálni magunkat a valós élethelyzetekben. 

   

 Kép 2 Kép 3 

 

A diplomaosztón és a tanárán kívüli helyszíneken magyar

étel- és italkülönlegességekkel ismerkednek a hallgatók

 A központ aktívan részt vesz a magyar mint idegen nyelv oktatásának megszervezésében és lebonyolításában a Bölcsészettudományi Kar más tanszékeinek első és másodéves hallgatói részére. A Magyar Nyelvi Központ keretében egy anyaországi lektor is működik. A budapesti Balassi Intézet ingázó lektora hetente egyszer foglalkozik a kar magyar anyanyelvű diákjaival. A lektor alkalmazásának célja az anyanyelv megtartása és magasabb szintre emelése azoknál az egyetemi hallgatóknál, akik az állam nyelvén folytatják tanulmányaikat. A nyelvtanfolyamok mellett a Tartományi Oktatásügyi Titkárság rendelkezéseivel összhangban havonta magyar nyelvvizsgát tartunk a vajdasági magyar osztályokban tanító szaktanárok számára. A központ 2016 májusában sikeresen fellépett a Tudományok Fesztiválján, ahol a Znate li da znate mađarski? azaz Tudja-e hogy tud magyarul? című programmal szerepelt. Az érdeklődők egy Moodle számítógépes programban készült, különböző szintű és nehézségű teszteket tölthettek ki a helyszínen. Amennyiben sikeresen megoldották a feladatokat, egyrészt bebizonyosodtak róla, hogy tudnak néhány szót magyarul, másrészt jutalomban részesültek. A Nyelv Európai Napja alkalmából szervezett rendezvényen is színes és érdekes programmal vettünk részt, amelyen az érdeklődők feladatokat megoldva gyűjtöttek pecséteket improvizált útlevelükbe.

 

Kép 4

 

Kép 5     Kép 6

 Tüskei Vilma, Andrić Edit és Tóth Tímea

a Magyar Nyelvi Központ rendezvényein 

A központ ellenőrzi a BTK kiadványaiban (a kar évkönyve, a konferenciakötetek és a tudományos tanácskozások gyűjteményes kötetei) magyar nyelven megjelenő kéziratok nyelvhelyességét is. Amennyiben azok lektorálásra szorulnak, a javításokat az anyaországi lektor végzi el. Végül meg kell említeni, hogy fordítói tevékenységet is végeztünk. Az Újvidéki Egyetem Szenátusának rendelkezése alapján az egyetem első és másodéves hallgatói számára az Orvosi Kar és a Vöröskereszt szervezésében megrendezésre kerülő elsősegély kiképzéshez szükséges prezentációkat és teszteket fordítottuk le magyarra – foglalta össze a központ tevékenységét dr. Andrić Edit. 

   Az újabb tanfolyamok indításáról a Bölcsészettudományi Kar honlapján és a Magyar Nyelvi Központ facebook oldalán szerezhetnek információt az érdeklődők.

 

HFH