Művelődés

Szenttamas.rs

 

Akit a hatalom kiköpött

Bemutatták a Bal-kánon c. tanulmánykötetet

Az Újvidéki Magyar Nyelv és Irodalmi Tanszék Kontaktzóna c. rendezvénysorozata keretében 2016. április 13-án a tanszék szemináriumi könyvtárában bemutatták a Bal-kánon című, Sziveri János műveiről szóló tanulmánykötetet, melyet a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium adott ki 2015-ben, és 14 tanulmányt tartalmaz. Szerzői a Kárpát-medence egész magyar irodalmi térségéből való neves kutatók, egyetemi központok tanárai, tanársegédei, hallgatói. A könyvbemutatón Patyerek Réka és Szögi Henrietta Csányi Erzsébettel, Samu Jánossal, Beke Ottóval, Ispánovics Csapó Juliannával, Slezák Lázárral és Novák Anikóval beszélgettek.

Az irodalmi találkozó felvezetőjében Csányi Erzsébet tanszékvezető elmondta, a vajdasági tudományosság ugyancsak lemaradt Sziveri János életművének kutatásában, a méltó utóélet biztosításában. Ezt a hiányosságot szerették volna pótolni már a költő 60. születésnapján, de a támogatás - nem véletlen - elmaradása miatt csak egyéves késéssel sikerült tető alá hozni a kötetet.

Csányi Erzsébet

− Ez egy nagy költői kincs, amely egyben szimbólumértékű, és Sziveri János pályája, életműve valójában nemcsak poétikai vívmány, hanem erkölcsi tanúságtétel, égetően időszerű és példaértékű a kiállás és kockázatvállalás szempontjából is. Az intézményes  kulturális kánon itt Vajdaságban valójában most is azon erővonalak mentén szerveződik, mint akkor, 1983-ban, amikoris a hatalom a költőt botrányosan eltávolította az Új Symposion éléről. Ma is jelen vannak ezek a problémák – mondta többek között Csányi Erzsébet. Kiemelte, hogy ez az életmű a költő halála után is vívja a maga harcát az őt megillető helyért a vajdasági és az egyetemes magyar irodalomtörténetben, de különösen nálunk, mert sajnos a közelmúltig Sziveri szinte tabutéma volt a tanszéken is. E kötet maga az irodalmi kánon, értékrend helyesbítéséhez járul hozzá − mutatott rá a tanszékvezető.

A folytatásban a tanulmányok szerzői beszéltek a 36 évesen elhunyt muzslyai költő gondolkodás- és érzelemvilágáról, költészetének jegyeiről. Mint elhangzott, így utólagosan jelzésértékű, hogy Sziveri azon kortárs művészek közé tartozik, akinek életműve esetenként afféle kordokumentumként, botrányos kórképként is megállja a helyét, amelynek fontosabb kontextuális referenciái, ütközési pontjai részben elvesztették konkrét jelentőségüket, továbbműködő hatásuk azonban máig megmaradt. Művészetében ideológiai ellenpontozás zajlik, miáltal a vajdasági szellemi közösség eszmei-politikai negatívumait leplezi le. A műsor részét képező videobejátszásban Reményi József Tamás irodalomtörténész idézi az Agnus dei c. Sziveri-vers sorait, miszerint "Csak belőlünk zabáltak egykoron/ de undorral visszaköptek", s értelmezi is: a hatalom használni akarta a saját céljaira ezeket a fiatalokat, de nem feleltek meg, ezért undorral kiköpte őket.

A Vajdaságban némaságra ítéltetett költő művei a nyolcvanas évek végétől már csak Magyarországon jelenhettek meg. Sziveri habitusa miatt élete végéig következetesen tartotta magát ahhoz, hogy sem környezetét, sem önmagát nem kímélte meg attól, hogy mindig, aktuális kontextustól függetlenül is hangoztassa az eszmei fősodortól eltérő véleményét.

könyvbemutató képek

könyvbemutató képek

P. L.