Hírek

Szenttamas.rs

 

Dobozzal a beskatulyázás ellen

Vajdaságban a tavalyi év folyamán egy új folyóirat született, a Philos. A negyedévenként megjelenő kiadvány szépirodalommal, tudománnyal és művészetekkel foglalkozik, kiadója pedig az  Újvidéki Egyetem BTK Magyar Tanszéke és a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium. A lap elsősorban az új nemzedék szemszögéből tekint a világra, bár első számában olyan ismertebb nevek is szerepelnek, mint Ladik Katalin, Fenyvesi Ottó, Jódal Kálmán.

A Bölcsészettudományi Kar idei első Kontaktzónája keretében az első szám szerzőin kívül a jelenlévőket először Csányi Erzsébet tanszékvezető, a Philos alapító szerkesztője köszöntötte, aki rámutatott, hogy a folyóiratok születése az irodalomban nagyon fontos dolog, hiszen a hallgatók ezt tanulják, és tudják azt, hogy a folyóirat a maga dinamikájával frissen hozza azokat az eredményeket, amelyeket a kulturális élet ki tud termelni. Ugyancsak fontos, hogy egy-egy ilyen folyóirathoz tapadóan különböző ízlések, áramlatok jelennek meg, amelyek döntően befolyásolják a folyóirat arculatát, koncepcióját. „Szeretnénk az egyetemistáknak tanulmányaik mellett kifutási lehetőséget is biztosítani, hogy készítsenek egy olyan folyóiratot, amely nekik tetszik, maguk alakíthassák, bekapcsolódhatnak a szerkesztésbe, válogathatnak a saját nézpontjuk, perspektívájuk szerint – emelte ki a tanszékvezető. Hozzátette, az új folyóirat évente négy alkalommal jelentkezik nyomtatott és online formában.

Novák Anikó, a folyóirat főszerkesztője beszélt fontos elődeiről, ihletőiről, az Új Symposionról és a DNS folyóirat pop-dobozáról. Elmondta továbbá, hogy a Philos egyik központi eleme, a fedőlapon látható doboz, amely sok irányba elindíthatja a gondolkodásunkat, de leglényegesebb tulajdonsága mégis a nyitottsága, hiszen számtalan lyukon keresztül enged betekintést önnön tartalmába. Tavaly novemberben a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencián is a doboz köré szerveződött a Philos debütálása, a szerzők Doboz-variációk címmel mutatták be performanszukat, melyből egy részletet most is levetítettek.

Ezután Pásztor-Kicsi Gergely, a Magyar Tanszék harmadéves hallgatója tartott élvezetes előadást Virtuális történetfák címmel a videojátékok és a narratológia kapcsolatáról. A közönség továbbá megismerkedhetett Slezák Lázárral, aki a Magyar Tanszék másodéves hallgatója, s a Philosban Sziveri János költészetéről jelent meg Létalapkeresések a metamorfózisok költészetében című tanulmánya. Ezt követte Pápista Zsolt lendületes előadása Adolf Hitler és Charles de Gaulle német infjúságnak szóló beszédeinek pragmalingvisztikai elemzéséről. Zsolt elsőéves doktorandusz és a Bölcsészettudományi Kar Német Tanszékének tanársedégje.

A Philosban a tudomány mellett a szépirodalom is fontos szerepet tölt be, a bemutató végén Fehér Miklós, a Magyar Tanszék másodéves hallgatója és egyben a Gion Nándor Regénypályázat egyik díjazottja olvasott fel egy részletet készülő regényéből, mellyel a Philos következő számában találkozhatnak az olvasók. 

A lapban megjelent írások a virtuális térben is jelen vannak, ugyanis a Philos honlapon is elérhető (www.philos.edu.rs) Mint a bemutatón elhangzott, bizonyos számok valószínűleg csupán digitálisan fognak megjelenni. Emellett a jövőben itt lehet tájékozódni majd a szerzőkről is, továbbá itt található a formázási útmutató is, mely alapján a tanulmányoknak el kell készülniük.

Szerkesztők

Novák Anikó

Közönség

szenttamas.rs