Hírek

Szenttamas.rs

 

25. EGYETEMI NYELVÉSZETI NAPOK

Az alkalmazott nyelvészet jelene és jövője

 

Id.Pieter Brueghel: Bábel tornyának építése
Az Egyetemi Nyelvészeti Napok hagyományos emblémája
(Forrás: Wikimedia Commons)

Az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék 2017. november 7-én (kedden) 10.00 órai kezdettel a hagyományos, évente szervezett Egyetemi Nyelvészeti Napok rendezvénysorozat keretében nemzetközi tudományos tanácskozást tart Az alkalmazott nyelvészet jelene és jövője címmel. A konferencia jelentőségét növeli, hogy idén huszonötödik alkalommal jönnek össze az újvidéki Bölcsészettudományi Karon a hungarológiai és interdiszciplináris kutatások keretében tevékenykedő tudósok, oktatók és ifjú kutatók egy hagyományosan kellemes munkalégkörben folyó eszmecserére.

Az idei tanácskozásra 28 hazai és 14 külföldi előadó jelentkezett, tehát összesen negyvenketten járulnak hozzá a tudományos eszmecsere színvonalának növeléséhez. A külföldi vendégek Mariborból, Zágrábból, Eszékről, Budapestről, Csíkszeredából érkeznek, az egyik előadó pedig (Cs. Nagy Lajos) a nyitrai, illetve pozsonyi egyetemek nyugalmazott docense.

A tanácskozás munkája plenáris előadások és három szekció keretében zajlik. A plenáris előadók Nádor Orsolya, a budapesti Károli Gáspár Református Egyetem habilitált egyetemi docense, Károly Krisztina, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a budapesti ELTE BTK Angol-Amerikai Intézetének egyetemi tanára, Andrić Edit, az újvidéki Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének egyetemi rendes tanára, valamint Kiszl Péter habilitált egyetemi docens, az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézetének igazgatója.

Az idei konferencia célja, hogy egy széleskörű tapasztalatcsere révén rálátást nyerjünk az alkalmazott nyelvészeti kutatások mai (ön)meghatározására, területeire, elterjedtebb és ritkább módszereire, valamint jövőbeli fejlődésének irányaira és perspektíváira, de ugyanakkor – Arany-jubileum lévén – irodalmár kutatóink közül néhányan Arany János munkásságának nyelvi, műfajtörténeti, illetve fordításkritikai vonatkozásait fogják bemutatni.

A tanácskozás csatlakozik a Magyar Tudomány Ünnepe keretében szervezett idei novemberi rendezvénysorozathoz, megtartását pedig a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., illetve a Szekeres László Alapítvány támogatja.

A konferencia programja itt olvasható.