Hírek

Szenttamas.rs

 

Szabadkai diákok a Bölcsészettudományi Karon

 

A szülők és a diákok kérésére szervezett látogatást az újvidéki Bölcsészettudományi Karra a Magyar Nemzeti Tanács. A szabadkai Svetozar Marković Gimnázium és a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium negyedikeseit a Magyar Tanszéken fogadták, ahol információkat kaptak a kari tanulmányi programokról, a felvételikről, a Magyar Tanszék tanulmányi programjáról. Dr. Utasi  Csilla a bolognai oktatási rendszerről beszélt (féléves tárgyak, a vizsga értékelése, ESPB-pontok, alapképzés, masterképzés, doktori, a külföldi részképzések lehetősége), arról, hogy mit lehet tanulni a Magyar Tanszéken (kötelező és választható tárgyak, történelem, pszichológia, szociológia, idegen nyelvek), mire képez ki a tanszék (tanár, újságíró, bemondó, szerkesztő, lektor, korrektor, múzeumpedagógus, művelődésszervező, fordító).

Dr. Horváth Futó Hargita, tanszékvezető-helyettes a tanszéken folyó tanórán kívüli aktivitásokról tartott képes prezentációval kísért előadást, amelyben kifejtette, hogy a tanórán kívüli aktivitásokon kompetenciafejlesztés zajlik, ezekkel a tevékenységekkel ugyanis kiegészül a tanszéki oktatás: Az Ékes beszéd nevű szónok- és felolvasó versenyünk az újságírói, a tévés és rádiós munkára készít fel, a kritikai gondolkodást és kreatív írást fejlesztő esszépályázatunk szintén, az újságírói gyakorlatot az Új Hullám nevű rádióműsorunk biztosítja, amelyet havonta egyszer sugároz az Újvidéki Rádió, a Philos és a Stúdium folyóiratainkban pedig a kiadványszerkesztést is elsajátíthatják, ezenkívül mindkét sajtótermékben a hallgatók írásai jelennek meg, és tanáraik segítségével a lapok arculatát is ők alakítják. A konferenciákon, a Kontaktzónákon és más műsorokban való aktív részvétel a rendezvényszervezés területén képezi hallgatóinkat. A Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencián évről évre részt vesznek hallgatóink, a konferenciát a tanszéken kutatásmódszertani tanfolyamok és TDK-műhelyek előzik meg. Az akkreditált tanári továbbképzéseken a szakmával ismerkednek, óraterveikkel, ötleteikkel, kutatásaikkal a gyakorló tanárok módszertani eszköztárát is bővítik. A fordítói műhely a szak- és műfordítás kérdéseivel foglalkozik, tollforgató hallgatóink részére írószemináriumot is szerveztünk, a Kreatív Műhely az előadóművészet, a színpadon folyó alkotómunka terepe.

Ficze Tímea könyvtáros a Magyar Tanszék könyvtáráról beszélt, s erre az alkalomra elővette a könyvtár néhány régi és ritka könyvét is, amikbe a diákok nagy érdeklődéssel lapoztak bele.

A diákokat Mészáros Sarolta, a Kosztolányi Gimnázium német szakos tanára kísérte el Újvidékre: A Magyar Tanszék munkatársai rövid bemutatót tartottak arról, miért érdemes ide jönni, a tanszék hallgatója lenni, és a képzés befejezését követően hol tudnak elhelyezkedni. Nem túl sokan szeretnék a BTK-n folytatni a tanulmányaikat, 12 hallgatót hoztunk ma a nyílt napra, de bízom benne, hogy egyre több lesz majd az érdeklődő. Ezek a diákok lemaradtak a tavaszi egyetemi városi kirándulásról, amikor egy busznyi diákot hoztunk Újvidékre. A tanszék nagyon jó kapcsolatot ápol a másik tanszékekkel, ez vonzó, a tanórán kívüli aktivitások szintén felkeltették az érdeklődést. Akkor lehet valamit jól csinálni, ha az érdekli az embert, de a nagyon tanácstalan, bizonytalan diákoknak, akik nem tudják, hol tanuljanak tovább, mi tanárok felhívjuk a figyelmét a hiányszakmákra is, hátha ez is segít a döntésben.

A BTK-n és a Magyar Tanszéken a következő félévben két alkalommal is szerveznek nyílt napot az érdeklődőknek, az időpontokról időben értesítik a közvéleményt.

Szabadkai diákok a BTK-on 2016. október 28. képek

Szabadkai diákok a BTK-on 2016. október 28. képek

 

P. L.

Fénykép Ficze Timea