Mezőgazdaság

Szenttamas.rs

 

Ha csak lehet, októberben vessük a búzát

Az elmúlt héten és a hét folyamán hullott csapadék egy rövid időre leállította a mezőgazdasági betakarítási munkálatokat, viszont nagyon jól jött a már elvetett búzára, de a gazdák a téli mélyszántást is sokkal könnyebben elvégezhetik, ha van elég nedvesség a talajban.

Pajdl Zsuzsanna agronómus, a Pionir birtok termelési igazgatója portálunknak elmondta, a birtok földjein az idén ősszel sokkal kevesebb, mindössze 300 hektáron vetnek kenyérgabonát.

− Az időjárás miatt az idén később, október 8-án kezdtük a vetést, mégpedig az őszi árpával, amelyből eddig mintegy 70 hektáron került földbe a mag. A mintegy 60 liter csapadék ellenére a búza vetése is beindult, azonban ezzel egyelőre várni kell, ugyanis a talaj túlságosan átázott, nem lehet a gépekkel rámenni. A kenyérgabonát a szójaföldekben kezdük vetni, mivel sokkal könnyebb előkészíteni a földet, mint mondjuk kukorica után. 120 kg Ureát szórunk szét hektáronként, továbbá 130 kg MAP-ot, amely 52 százalék foszfort és 10 százalék nitrogént tartalmaz. Ez a mennyiség elegendő ahhoz, hogy a búza a tél beálltáig szépen kifejlődjön, és könnyebben átvészelje az alacsonyabb hőmérsékleteket. A talajelőkészítést még szeptemberben elkezdtük, és az elejétől fogva ügyeltük arra, hogy meghagyjuk a nyomokat a permetezőknek. Ugyanis az elmúlt 4-5 év tapasztalatai azt mutatják, elkerülhetetlen a kalászosok permetezése. Különösen fontos ez májusban, amikor a fuzárium ellen védekezünk, ugyanakkor aratáskor is, hiszen a letaposott növény a hozammal együtt kinnmarad a földön – magyarázta az agronómus. Hozzátette, a birtokon a téli szántáshoz is hozzáfogtak, alá hektáronként 100 kg Ureát és 110 kg MAP-ot szórnak.

A kérdésre, hogy melyik az őszi kalászosok optimális vetési időszaka, a szakember elmondta, az árpa és a zab esetében szeptember vége, október eleje, míg a  búza esetében ez október 5-e és 20-a közé tehető: − Utóbbit sajnos az időjárási viszontagságok miatt nagyon nehéz betartani, de még a hónap végén sincs késő vetni. Novemberben viszont már nagy a kockázata annak, hogy a vetés nem sikerül teljesen, hiszen megjelennek az első fagyok, és ha hirtelen lehűl a levegő, a mag nem tud kellőképen csírázni, és a növény nem fog rendesen kikelni. Ha kicsúszunk az októberi vetési időszakból, és ha elromlik, lehűl az idő, akár 20-30 százalékkal is növelni kell a vetőmag mennyiségét, ami újabb költségekkel jár. Éppen ezért, ha csak lehetséges, októberben vessük el a búzát – tanácsolta az agronómus.

Búza vetése

 

Paraczky László