Mezőgazdaság

Szenttamas.rs

175 millió euró válik elérhetővé a gazdák számára

Újabb  mezőgazdászoknak  szóló bemutóval egybekötött előadást tartottak február 25-én a szenttamási mezőgazdasági termelők számára. A téma ezúttal az EU-s alapok mezőgazdaságnak szánt, vissza nem térítendő pénzeszközeinek a megpályázása volt. Zoran Mladenović polgármester az előadással kapcsolatos nyilatkozatában kifejtette, hogy az elmúlt egy hétben az önkormányzatban szinte folyamatosan szerveztek különböző tanácsadó előadásokat, bemutatókat, képzéseket a helyi gazdáknak, mert mint mondta, mindannyiunk érdekében áll, hogy a zömmel mezőgazdasággal foglalkozó településen még jobban fellendüljön a termelés, szakszerűen műveljék a gazdák a földjüket.

Először a tartományból jártak nálunk illetések, akik a mezőgazdászoknak elmagyarázták, milyen pályázatok vannak számukra tartományi szinten, majd pedig Juhász Attila a Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Minisztérium államtitkára ismertette a feltételeket a köztársasági alapok eszközeinek elérésére. Ma a Bácska Regionális Fejlesztési Ügynökség képviselői tartanak előadást arról, milyen feltételekkel és hogyan pályázhatóak  meg az EU-s alapok mezőgazdasági fejlesztésre szánt eszközei. Végül pedig még egy jó lehetőség nyílik meg a gazdák előtt, mert néhány napon belül községünbe egy komoly olaszországi befektetőt várunk, aki az itteni gyümölcs és főzeléktermelésről valamint annak felvásárlásáról és ezek raktározási kapacitásáról szeretne beszélni a szenttamási termelőkkel – mondta a polgármester. Hozzátette, hogy az önkormányzat célja, a helyi mezőgazdasági termelőknek bemutatni szinte az összes pályázati lehetőséget, és minél több tanácsadással, útmutatással szolgálva esélyt biztosítsani a különböző céleszközök, támogatások elnyerésére.

Fekészülten kell várni a pályázatokat, az adott pillanatban odafigyelni, hiszen csakis ilyen módon tudunk több pénzt hozni a községbe – mondta Zoran Mladenović.

Srđan Vezmar, a Bácska Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója elmondta, hogy a  mezőgazdasági és környezetvédelmi minisztériumnak január 20-án az Európa Tanáccsal folytatott megbeszélések keretében sikerült elfogadtatnia Szerbia falufejlesztésre vonatkozó programját. Ez pedig azt jelenti, lehetővé vált, hogy az Európai Unió elkülönítsen erre egy összeget, s vissza nem térítendő támogatás formájában segítse az itteni mezőgazdasági és falufejlesztést. Az IPARD II. néven ismert programot elsősorban az egyéni mezőgazdasági termelők számára, továbbá  a mikro-, kis- és középvállalatoknak szánják.

A programban érdekeltek lehetnek a falusi háztartások, akik például vendéglátással, borászattal, gyümölcs, hús vagy tej feldolgozásával is foglalkoznak, de azok is, akik most indulnak vagy pedig bővíteni szeretnék eddigi tevékenységüket. Az IPARD II. program pénzelése 6 évig tartana, a minisztérium pedig hat olyan területet, illetve intézkedést határozott meg, amelyeken keresztül ez a program megvalósul. Ide tartozik többek között  a gazdaságokba való befektetés, a mezőgazdasági termékek feldolgozásába és terjesztésébe való befektetés, az organikus termelés fejlesztése, a helyi szintű fejlesztésre vonatkozó stratégia kidolgozása stb.

Szenttamás község nemrégiben fogadta el a stratégiai fejlesztési tervet, amelynek egy része a mezőgazdaságra vonatkozik. A EU-s alapok felhasználásának előfeltétele, hogy a településen legyen egy megbízott csapat, amely a falufejlesztéssel foglalkozik. Sajnos, az országban ezek mellett még mindig nincs megoldva a projektekkel foglalkozó csapatok kérdése, ugyanakkor a minisztériumban is vannak még megoldatlan strukturális kérdések. Ezen okok miatt még mindig nem tudunk hozzáférni az említett alapokhoz, viszont fel tudunk készülni azok megpályázására, és ez is egy fontos lépésnek számít. Fontosnak tartjuk, hogy a termelőket időben informáljuk, hogy ezek a pénzek hogyan és milyen módon érhetőek el, vagy lesznek majd elérhetők – mondta Vezmar. A pénzeszközökről szólva a regionális fejlesztési ügynökség igazgatója elmondta, hogy a befektetéshez szükséges pénz felét a pályázónak kell biztosítaniuk ahhoz, hogy a hiányzó részt meg tudják pályázni. Ugyanakkor a támogatások mértéke 70 százalékig is terjedet, tehát a beruházás értékének 60-70 százalékát vissza tudja igényelni a gazda, abban az esetben, ha szabályszerűen számolt el, és az utasítások szerint járt el. Hozzátette, hogy az érdeklődők az igényelt eszközöket munkagépek vásárlására, farmok építésére és a falusi turizmus fejlesztésére használhatják fel.

Az előadás résztvevői 2015. február 26.

 

P. L.