Hírek

Szenttamas.rs

 

Szerb nyelvi képzés Újvidéken

 

Szerbiában boldogulni, szerb nyelven továbbtanulni, a passzív nyelvtudást aktívvá tenni – ez a célja a Magyar Nemzeti Tanács  szerb nyelvi felzárkóztató képzésének, amely az idén is nyolc vajdasági településen vette kezdetét.
Az MNT az idén nyáron szervezett szerb nyelvi felzárkóztató képzésének harmadik fázisa tegnap indult az újvidéki Európa Kollégiumban. Az épület dísztermében elhangzott, hogy azok a harmadikos középiskolások, akik az elmúlt hetekben 40 órán át tanulhatták a szerb nyelvet, 2017. július 17‒21. között egy újabb, ötnapos intenzív képzésben részesülnek. A tábor ideje alatt a fő hangsúlyt a szerb nyelven történő kommunikációra helyezik.
Perpauer Attila, a Magyar Nemzeti Tanács Oktatási Bizottságának elnöke ezzel kapcsolatban portálunknak elmondta, ebben a fázisban újabb 40 órát dolgoznak a szakelőadók a gyerekekkel: ‒ A Magyar Nemzeti Tanács több éve szervezi a szerb nyelvű felzárkoztató programot, illetve kurzust, amit már a harmadik osztályos középiskolások számára szervezünk. A gyerekek összesen 80 órán vesznek részt, a kurzus pedig több fázisból áll. Az első fázis június 27-én volt, és ez volt tulajdonképpen az a bizonyos felmérés, illetve nyelvi teszt, amely nagyon fontos számunkra, hiszen ezáltal betekintést kapunk magáról a szerb nyelvtudásról, ami meghatározza a kurzus szervezésének irányvonalát. Nem mindegy ugyanis, hogy csak alapszinten vagy már haladó szinten tudnak a gyerekek szerbül. Ezt a második fázis követte, az ún. tantermi foglalkozás, ami július 4‒14-ig zajlott, mégpedig 8 helyszínen. Ezek Szabadka, Topolya, Zenta, Magyarkanizsa, Ada, Óbecse, Torda és Temerin, összesen 135 diák vett részt a szerb nyelvi képzésen. Az adott helyszíneket a jelentkezők száma alapján határoztuk meg, vagyis olyan helyekre esett a választás, ahonnak a legtöbben jelentkeztek. A képzés harmadik fázisa, azaz a további 40 órás képzés tegnap kezdődött Újvidéken, az Európa Kollégiumban azzal, hogy a képzés a József Attila Általános Iskolában folyik, a szállás és az egyéb programok helyszíne pedig marad a kollégium. Az előadók is több helyszínről, városból érkeztek, a képzés pedig arról szól, hogy a gyerekek kommunikációs szinten használják a szerb nyelvet. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy már nem a tankönyvre támaszkodnak, hanem a mindennapi helyzeteket, szituációkat gyakorolják. A képzés célja tehát, hogy az utcán, az autóbuszban, a különböző hivatalokban a gyerekek funkcionálisan tudják használni a szerb nyelvet ‒ magyarázta az MNT oktatási bizottságának elnöke.









Paraczky László (Fotó: Ótos András)