Útinapló

Szenttamas.rs

 

A lájktól az ámenig

A közösségi hálózatból az emberi közösségekbe, avagy a lájktól az ámenig elnevezéssel október első hetében Nagyváradon került sor a Sajtóapostolok XVIII. Országos Találkozójára. A háromnapos rendezvény a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége (MAKÚSZ) és a Magyar Kurír közös szervezésében zajlott.

Az október 4-től 6-ig zajló eseménynek a Posticum Kultúrközpont és vendégház adott otthont. A találkozó szakmai előadásait többek között a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye, a Magyar Kurír és az Új Ember munkatársai tartották. A szakmai továbbképzés kiemelten foglalkozott Ferenc pápa csíksomlyói látogatásának kommunikációs kérdéseive, illetve a közösségi média témájával. A rendezvény nyitónapján Böcskei László nagyváradi megyéspüspök tartott előadást, és többek között arra kérdezett rá, hogy miért és hogyan kell az egyháznak kommunikálnia. Szerinte nekünk magunknak kell meghatároznunk azt a képet, amelyet önmagunkról sugározni akarunk. Portálunknak adott nyilatkozatában kifejtette, a sajtóapostoloknak igen jelentős szerep jut, hiszen ők továbbítják azokat az adatokat, amelyek történnek az egyházmegyékben és a plébániákon: − Ez az első olyan találkozó, amire Magyarországon kívül került sor, nekünk váradiaknak ez nagyon nagy megtiszteltetés, ugyanakkora öröm is. Nálunk van egy hagyomány Váradon, hogy évente egyszer van alkalom, amikor meghívjuk a médiában dolgozókat. Próbáljuk ezt erősíteni, nemcsak az egyházmegyében, hanem kint a plébániákon is, s ez egy fontos tevékenység, hiszen a mai világban igen sok negatív hír érint bennünket, és kevés a pozitívum. Mi azt szeretnénk, hogy megmutassuk azt a pozitívumot, ami történik közösségeinkben. Néhol a szórványban is szép kezdeményezések vannak, és jó, ha vannak sajtóapostolok, akik ezt szívesen, örömmel és hozzáértéssel teszik, gyűjtik az anyagot, és ezzel egyúttal üzenetet is közvetítenek a szomszéd plébániák, illetve a külvilág felé. Az, hogy az idén a magyarországi és vajdasági testvérek is eljöttek hozzánk, még inkább igazolja, hogy ezt közösen kell tenni. Megosztjuk az egyéni tapasztalatainkat, és keressük az új utakat, mert ha az egyház jövőjéről beszélünk, akkor az evangelizációnak ez az eszköze, a média is nagyon fontos szerepet tölt be, csak helyesen és okosan kell tudni kezelni – mondta a megyéspüspök.

Gőbel Ágoston, a NEK sajtóreferense a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus előkészületeiről, a felkészülés folyamatáról, a várható programokról tartott ismertetőt.

Összefoglalva az idei találkozó témáit, előadóit és üzenetét Agonás Szonja, a Magyar Kurír vezető szerkesztője elmondta, a sajtóapostolok találkozóján elsősorban a plébániákon, valamint a Mária Rádióban működő lelkes amatőrök, de profi újságírók is részt vesznek: − Idén mintegy 35 résztvevője volt a találkozónak, ami pedig kiemelhető, az, hogy egy kicsit más szemszögből is láthattuk, hallhattuk a határon túli magyarok helyzetét. A délvidéki magyarok számára ez különösen jelentős, hiszen ők ott ugyanúgy kisebbségben élnek, mint a magyarok itt Nagyváradon. Erről Micaci Cristian, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye sajtósa beszélt, aki többek között kifejtette, mi Magyarországon jóformán csak magyarul kommunikálunk, míg a határon túliak egyszerűen nem csak magyarul, hanem szükségszerűen az adott ország többségének a nyelvén is kommunikálnak. Emellett még elmesélte, hogy sajtósként hogyan élte meg a pápai repülőn töltött időszakot.

Sarány István, a Hargita Népe főszerkesztője arról beszélt, hogyan vett részt közszolgálati, a csíkszeredai önkormányzat fenntartásában működő napilapja egy történelmi jelentőségű esemény, a csíksomlyói pápalátogatás közvetítésében. Az eseményről egy kis kötet is született Csíksomlyón járt Ferenc pápa címmel. Arról is beszélt, hogy milyen volt a fogadtatás visszhangja nemcsak az erdélyi magyar, hanem az egész romániai sajtóban – sorolta Agonás Szonja.

Szombaton még Baranyai Béla a szakma egyik leggyakrabban alkalmazott műfajáról, a tudósításról tartott szemléletformáló, a műfajt érintő mai változásokat is bemutató előadást. A

Maszol.ro és a Romkat.ro portálok munkatársa, Szász István Szilárd előadásának témája az álhírek és a közösségi média, a Facebook hatásmechanizmusa volt. Ő tényekkel és számadatokkal támasztotta alá mindazt, amit a Facebook és az álhírekből élő portálok veszélyeiről tudni kell.

A sajtóapostolok Szatmári Ferencnek, az erdélyi Mária Rádió vezetőjének ugyancsak bemutatóval egybekötött előadását is nagy figyelemmel kísérték. A rádió Erdélyben 2006-ban kezdte meg működését, mára már egész Erdélyt lefedik. A statisztikai mutatók mellett a beszámolót interaktív beszélgetés követte, melyekben a kétségekről, önkéntesekről, frekvencia-igénylésről, hírekről, tudósításokról és az anyagiakról is szó esett.

A találkozón elhangzott előadásokat illetően külön kiemelhető az azokat követő véleménycsere, tapasztalat-megosztás, vita.

Nyilatkozatában Agonás Szonja a szabadidő tevékenységekre is kitért. Mint mondta, szombaton délután a rendezvény résztvevői ellátogattak a városközpontba, megtekintették Szent László temetkezési helyét a nagyváradi várban, és az első székesegyház maradványait. Utána az egykor Magyarország területén nagyságrendben a második, a nagyváradi katolikus székesegyházba látogattak, megtekintették az előtte álló Szent László szobro(ka)t. A püspöki palota felújítás miatt egyelőre zárva tart, a tervek szerint a munkálatok 2020 végére befejeződnek: − Ha befejeződik a felújítás, ez lesz a történelmi Magyarország legnagyobb egyházmegyei háza, ugyanakkor egy jó missziós terület lesz majd, hiszen a romániai népegységet az egyházmegye és az itteni magyarság múltjával is sokkal jobban megismerkedtethetik, továbbá kulturális rendezvényeknek is helyet adnak.





 

P. L.