Hírek

Szenttamas.rs

 

A folyóirat metamorfózisa - a Gutenberg galaxis széthullása

A DNS kulturális folyó-irat és Jelfolyam on-line művészeti folyóirat interaktív bemutatása

Újvidéki Egyetem, BTK, Magyar Tanszék

Nyílt Nap 2015. 10. 17.

Jelfolyam on-line művészeti folyóirat

A 2008-ban életre hívott Jelfolyam a vajdasági magyar folyóirat-kultúra egyik sajátságos, nemzedéki szerveződésre épülő jelensége. A folyóirat egyetemista alkotói (Baráth Attila, Farkas Beáta, Franciskovity Róbert, Kocsis Lenke, Oláh Tamás, ifj. Rácz József, Török Erna és mások) műveiket a lap on-line felületén publikálták és multimediális performanszokkal rendszeresen részt vettek a Vajdasági Magyar Diákköri Konferenciákon, a Tudósklub rendezvényein, Újvidék más kulturális helyszínein.

Honlapjukon (http://www.jelfolyam.org.rs/) minden szöveghez illusztráció is készül, a verbális és vizuális anyag egymést ihleti. Az illusztrálás és arculattervezés Török Erna munkája, de a többiek is kísérleteznek videoklippekkel és illusztrálással. A folyóirat számaiban megjelenik a líra, epika, értekezőpróza. A tagok számára nem elsődleges az írás, mindannyian jelen vannak más művészeti ágakban is, (film, zene, előadóművészet, performansz, installáció).

DNS kulturális posztalfabetikus folyó-irat

Kiadója a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium. 2004-ben jelent meg először. A folyóirat a XXI. század technicista alapvetésű világában kutatja a verbális kódnak más médiumformátumokkal való együttműködési lehetőségeit. A digitális kultúra és kommunikáció elterjedésével kialakult az ismeretek könnyen hozzáférhető végtelen jeláradata.

 

A DNS számai a vizualitásközpontú világban képi formákkal bombázzák a befogadót. Így a folyóirat minden egyes száma rendhagyó formában lát napvilágot, mely lehet egy női retikül, egy zöld viasztábla, egy funkcionális tollpárna, egy kaleidoszkóp, egy iskolai rajzmappa. Ezzel a DNS a hordozó közeg anyagiságára, megformáltságára, s egyáltalán: a médium konstitutív szerepére hívja fel a figyelmet. Az ebből eredő befogadási folyamat főleg a vizuális és tapintásos kódra támaszkodik. A kiadványok egyben szemléltető eszközök, alkalmanként használati tárgyként funkcionálnak, s emellett lehetőség nyílik az olvasás újszerű tagolására - egyfajta kettősséget előállítva, mely a folyóirat kétirányú kommunikációjában jut kifejezésre.

A DNS megjelent számai: Médium, Sebesség, Test-párnakönyv, Pop-doboz, Fétis, Amnézia, Klón, DNS PI, Persona, Ariadné, Terra incognita, Mandala, Pillangó, Jelfolyam–DNS, Genethliacum és Posztapokalipszis1 és 2. Legutóbbi számaik formája is utal a világégésre, s a papírlapok designja hangulatában is felidézi a világvége jelenlétét.

Az egyes számokat interaktív bemutatók, performanszok követik.

A DNS szerkesztőségének tagjai: dr. Samu János Vilmos főszerkesztő, Beke Ottó, Bús Natália, Hamvas Ágnes, Török Erna és Vanger László.

Nyilt nap a Magyar Tanszéken