Hírek

Szenttamas.rs

 

A XII. Öko-tábort tartják Szenttamáson

A szenttamási Gyöngy, a Fejlődésben Elmaradt Személyek Egyesületének sorrendben XII. Öko-tábora július 2529-a között került megrendezésre a kiserdei stadion mögötti téren. Hétfőn reggel mintegy 100 gyerek, 20 felnőtt költözött ki a szabadba, hogy újra együtt töltsenek öt napot az erdő szélén. A reggeltől estig tartó foglalkozások és szabadidő tevékenységek között ezúttal is mindenki megtalálja a kedvére valót.

Zorica Paroški

Az idei tábor az értelmi fogyatékossággal élő emberek társadalmi integrációját elősegítő egyik tevékenység, mely közvetenül a természetben és a természet adta lehetőségeket maximálisan kihasználva juttatja kifejezésre a gyermekek kreativitását, fejleszti az egymás közötti kapcsolatokat. A korábbiaktól eltérően az idén több egyesületből jöttek össsze a gyerekek: a „Lepši snovi” Nevelőszülők Egyesületéből, az Április 8. Roma Egyesületből, a nehéz szociális körülmények között élő családok gyermekei, továbbá községünk általános iskoláiból azok a diákok is itt vannak, akik hajlandóak együtt dolgozni, alkotni, szórakozni, játszani társaikkal. A másik új dolog az idén, hogy egyesületünk dolgozói és volontőrjei mellett velünk vannak a szenttamási Szociális Központ háziápolási szolgálatának dolgozói, akik segítenek a munkában – hallottuk a helyszínen Zorica Paroškitól, a Gyöngy egyesület pszihológusától. Mint mondta, az idei az egyik legnépesebb tábor eddig, a cél pedig hogy a közös műhelymunkákon keresztül több olyan csoport dolgozhasson együtt, amelyek tagjai nehezebben illeszkednek be a társadalomba, és barátsággal, társalgással egybekötött találkozókon erősítse öntudatukat, csökkentse a diszkriminációt, és minél magasabb fokú tolerenciára nevelje a gyerekeket: Az egyik legfontosabb dolog az, hogy a résztvevők megértsék, a különböző foglalkozások, játékok, műhelymunkák vagy éppen vetélkedők alkalmával áthidalható szinte minden testi és szellemi fogyatékosságal járó nehézség – magyarázta a szakember.

Felvázolva az idei tábor munkáját Vojvodić Gordan Annamária pszcihológus, az egyesület egyik volontőrje elmondta, a hangsúly ezúttal az ökológiával kapcsolatos megelőző tevékenységeken van, a természet óvása, fontossága környezetünkben, a mindennapi életben, pontosabban a gyakorlatban való megvalósulása.

Minden nap vannak előadások, ahol az idősebbek elmesélik a tábor lakóinak, hogyan nézett ki az élet 40-50 évvel ezelőtt, amikor még nem volt ennyi gépjármű, mivel közlekedtek az emberek, a szárazföldön és vízen egyaránt. Hogyan nézett ki az élet a ma már nélkülözhetetlen vegyszerek alkalmazása nélkül, mivel játszottak akkoriban a gyerekek stb. Valójában minden egyes előadás és téma a környezetvédelem fontosságát helyezi előtérbe. Emellett a táborban naponta bemutatunk egy-egy régi mesterséget, hogyan és miből készültek valamikor a használati tárgyak, kik készítették ezeket, hol árulták stb. Rajzolunk, festünk, kézimunkázunk, emellett pedig apróbb dísz- és használati tárgyakat is készítünk majd. A rekreációs szabadidő, azaz a már megszokott sporttevékenységek, játékos-sportos vetélkedők sem maradnak el, és ezek mindegyikébe bekapcsoljuk a gyerekeket külön-külön, de csoportosan is. Itt még el kell mondanom, hogy az idei talán eddig legnépesebb táborban a munkát úgy osztottuk be, hogy 7- 8 gyerekre jut egy oktató, egy volontőr és egy szakember (felügyelő), a csoportok pedig együtt és külön-külön is dolgoznak majd – magyarázta az egyesület volontőrje. Hozzátette, az egésznapos tartózkodáshoz a gyerekek számára biztosították a napi háromszori étkezést, emellett gyümölcsöt, édességet is kapnak. Tekintettel, hogy a tábor a település szélén van, biztosították a gyerekek ide- és hazaszállítását is, tehát a szülőknek nem kell mindenkit kihozni a helyszínre.

Vojvodić Annamária

A másik ugyancsak igen fontos dolog az, hogy a fogyatékkal élő gyerekek számára az egésznapos ittartózkodásuk alatt más társaikkal együtt biztosított a magasabb fokú önállóság. Persze felügyeljük őket, de sokkal szabadabban mozoghatnak, mint például odahaza a lakásban vagy az udvaron. Egyedül mennek például kezet és fogat mosni, ugyanakkor saját evőeszközeiket is elmossák és a helyére teszik. A szabadidejüket egyedül is szervezhetik, de csak a csoporton belül. Ez azért fontos, mert tulajdonképpen így szabadulnak fel a gyerekek, és lehetőséget kapnak saját kreativitásuk, alkotótevékenységük kifejezésére, amire nagyon nagy szükség van az önállósulási folyamatban, de egyúttal megismerik a csapatmunka fontosságát is – tette hozzá Annamária. Mint mondta, az öt nap alatt kúlai, bácsfeketehegyi, újvidéki, nagybecskereki stb. egyesületek látogatnak a kiserdei táborba.

A tábor utolsó napján az egészséges életmód lesz a téma. A gyerekeket meglátogatják a Kék Kör, a Cukorbetegség Ellen Küzdők Szenttamási Egyesületének tagjai, akik a vércukorszint mérése mellett testsúlyt, magasságot és vérnyomást is mérnek, továbbá egészségügyi tanácsokkal látják el a tábor lakóit. Ugyanakkor pénteken egy tribün is megrendezésre kerül, amelynek fő témája a fogyatékosok számára létrehozott napközi munkájának fontossága.

Biser Öko tábor 2016. képek

Biser Öko tábor 2016. képek

Biser Öko tábor 2016. képek

Paraczky László