Hírek

Szenttamas.rs

 

Fókuszban a szenttamási ökológiai probémák

A Szenttamási Ökológiai Mozgalom szervezésében pénteken, december 20-án a szenttamási Vadászotthonban Ökológiai problémák a községben régen és ma címmel tartottak tanácskozást. Az összejövetel középpontjában a Duna−Tisza−Duna-csatorna és a Krivaja folyó szennyezettsége mellett szó volt még a talajszennyezéséről is. Bevezetőként egy dokumentumfilmet tekinthettek meg a jelenlévők, amelyben a szenttamási szennyezések egy-egy töredékét örökítette meg Dragan Kurjački, a szenttamási Ökológiai Mozgalom titkára külön hangsúly fektetve a november folyamán észlelt halpusztulásra. Elmondása szerint már 1936 óta problémák vannak a csatorna szennyezésével, ám a mostani eset az eddigi legsúlyosabb, ezért a forrást mihamarabb meg kell szüntetni. Kiemelte, hogy a Szerbiai Kőolajipari Vállalat több évig károsította a talaj minőségét Szenttamáson. Az olajkutak közelében lévő ülepítők miatt sok vad elpusztult, egyes helyeken pedig a kifolyt nyers kőolaj beszivárgott a talajba. A titkár kiemelte, ezek a problémák mostanra zömében megoldódtak, ugyanis az illetékesek konkrét lépéseket tettek az ügy érdekében: – Ahhoz, hogy a szenttamási környezet tiszta legyen, először is a problémát, majd annak forrását kell megtalálnunk. A tanácskozásra meghívtuk azon vállalatok képviselőit, amelyek közvetlenül a környezetünkben működnek, és működésük közvetlenül kihatással van a környezetre. Szerettük volna, ha elmondják, mi a véleményük a környezetvédelemről, és hogyan képzelik azt el a jövőben. A nemrégiben történt halpusztulás során több tonna halat szállítottak el a csatornából. A szennyezésért felelős személyeket viszont még mindig nem nevezték meg. A Vode Vojvodine Vízgazdálkodási Közvállalat közleményében az szerepel, hogy a halak oxigénhiány miatt pusztultak el. Ez nem így van, ugyanis az oxigénhiány csupán következmény. A kérdés az, hogy mi volt a kiváltó ok, és ki a felelős –mutatott rá Kurjački.

A nyers kőolaj, illetve kőolajszármazékok szállításáról szólva a tanácskozáson kitértek a Szerbiai Kőolajipari Vállalat nehéz gépjárműveinek és tartálykocsijainak közlekedésére is, hiszen a hatalmas kamionok a település keskeny utcáin közlekednek, erősen rongálva így az utakat. Megemlítették, hogy többször nyers kőolaj folyik az úttestre.

Svetlana Stanić, a NIS Kőolajipari Vállalat környezetvédelmi, munkahelyi egészségvédelemi és tűzvédelmi részlegének igazgatója az ún. ülepítő medencékről elmondta, azokat teljesen felszámolták, és sehol sem szennyeződik a talaj: – A vállalat már a munkálatok megkezdésekor fő céljának tartotta a szárazföldi és a talajvizek védelmét. A 90-es években fedeztük fel az olajmezőket a szenttamási határban, a kiásott medreket viszont megmaradtak, és több mint 200 volt Vajdaságban. Amikor Gazprom Neft megvásárolta a NIS-t, a medreket 10 évvel ezelőtt betemették. Ellenőriztük, hogy érte-e szennyezés a talajt, de a kivizsgálás során egyetlen minta sem mutatott nem megfelelő értékeket – mondta a vállalat képviselője.

Zoran Radović, a helyi Reahem alkoholgyár igazgatója elmondta, előfordult, hogy gyárból folyadék került a csatornába, ezért egy víztisztítót vásároltak, amelynek üzembe helyezése remélhetőleg 2 éven belül várható: − A víztisztító már a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó gyár mellett van. Jelenleg az engedélyekre várunk, ugyanis ki kell építenünk az odavezető utat. Gyárunkból időnként növényhulladékból származó anyag került a csatornába, ez az elavult és rossz technikai felszerelés miatt történt, és reméljük minél hamarabb megoldódik. Tavaly kialakítottunk egy komposztmezőt a határban, közel a településhez, ide a burgonya feldolgozásból visszamaradt terméket raktároztuk, viszont a panaszok miatt ezt jövőre elszállítjuk – mondta a helyi Reahem igazgatója.

Az összejövetelen a polgárok is feltették kérdéseiket és elmondták panaszaikat az érintett témákkal kapcsolatban. A javaslatokat az Ökológiai Mozgalom átadta az illetékeseknek és a községi tanácsnak. Egyúttal felkérték a tanácsot, hogy külön ülésen foglalkozzon az indítványokkal, ahol jelen lennének az Ökológiai Mozgalom képviselői is.

A pénteki tanácskozáson többek között részt vett a községi tanács két tagja, Đorđe Džekov és dr. Ilija Gazepov, a Beljanska Bara Polgárok Csoportja civil szervezet elnöke, Aleksandar Jojkić, valamint a szervező környezetvédelmi egyesület tagjai és mindazok, akik szívügyüknek tekintika környezetvédelmet.





 

Paraczky László

szenttamas.rs