Hírek

Szenttamas.rs

 

 

SZENTTAMÁS NAPJA

Koszorúzással, utcai futóversennyel, az Októberi Díj átadásával és alkalmi ünnepi műsorral ünnepelték meg a szenttamásiak a város napját

 

Koszorúzással és ünnepi programmal emlékeztek Szenttamáson a város napjára, október 19-ére. A Szabadság téren lévő emlékműnél délelőtt 10 órakor, ezt követően pedig a pravoszláv temetőben és a Városi Sportcsarnoknál Boris Mihajlovics Korotkov, a Vörös Hadsereg Szenttamáson elesett katonájának a sírjánál az önkormányzat, a Harcosok Szövetségének helyi, temerini és óbecsei szervezete, a Hrabri Borci 1990‒1999 Egyesület, a Háborús Veteránok Egyesülete, Srbijanski-Srbobranski Egyesület, a Katonai Hadirokkantak Szenttamási Szervezete, valamint a Szerb Haladó Párt, a Szerbiai Szociálista Párt és az Egységes Szerbia szenttamási szervezetének képviselői koszorúztak.





A Szenttamási Sport- és Üdültetési Központ szervezésében október 17-én a Zmaj utcában sor került a már hagyományos utcai futóversenyre, amelyen a község általános iskoláinak diákjai vettek részt.

A KKT ünnepi ülése szombaton 11 órakor a községháza dísztermében kezdődött. Az eseményen, amelyre a képviselők mellett a politikai közélet, a helyi intézmények és vállalatok képviselőit is meghívták, az Októberi Díj elismerés mellett kiosztották a Köszönőleveleket is.

Az ünnep a himnusszal kezdődött, majd Milena Alargić a KKT elnöke üdvözölte a jelenlévőket. Mint mondta, a városka büszke arra, hogy sok olyan neves egyéniség született itt, akik elmentek ugyan, de lélekben soha nem szűntek meg szenttamásinak lenni: − A mai ünnep egyúttal jó alkalom arra, hogy visszatekintsünk a múltba, és emlékezzünk őseinkre, hogy megjegyezzük, miként tették lehetővé azt, hogy ma szabadon éljünk és dolgozzunk. Azért kell emlékeznünk a múltra, hogy bátran lépjünk a jövőbe. Őseink, de elsősorban saját utódaink kérik ezt tőlünk. Legnagyobb kincsünk mindig a tisztességes és becsületes emberek voltak és maradnak. Nélkülük Szenttamás nem volna az, ami.

Őt követően Radivoj Paroški polgármester szólt a vendégekhez, és megköszönte a polgárok közreműködését, akik tulajdonképpen az idei díjazottakat javasolták, és javaslataikat meg is indokolták. Emlékeztetett arra, hogy az Októberi Díjat október 19-e, a város 1944-es felszabadulásának alkalmából ítélik oda azoknak, akik legtöbbet tettek városunk politikai, gazdasági, kulturális fellendítéséért, és olyan személyek vagy szervezetek kaphatják, akik/amelyek Szenttamás területén tevékenykednek. Mint mondta, a városnap egyúttal lehetőséget nyújt arra, hogy röviden összegezzük az elmúlt időszakban megvalósított terveket, hiszen azok az itt élők javát szolgálják. Tekintettel arra, hogy a községnek nincs ipara, a fő megélhetést a mezőgazdaság biztosítja, ezért az elmúlt évben az ágazat számára 20 millió dinár vissza nem térítendő eszközöket biztosítottak. Ezt az összeget az idei évben szeretnék megduplázni. Községi támogatással néhány hónap alatt sikerült talpra állítani a veszteséges Srbobran Földműves Szövetkezetet, csökkent a munkanélküliség, a határ egy részét villamosították, új utak és útszakaszok épültek ki, a begluki piac visszakerült a régi helyére, Nádalja új vízvezeték-hálózatot kapott, befejezték a Városi Sportcsarnok felújítását, növekedett az egészségház támogatása, továbbá több pénzt biztosítanak szociális ellátásra, a sportra és a kultúrára is: − A mai ünnep egyúttal lehetőség az eddigi munka értékelésére, megállapítani, mit csináltunk jól, ugyanakkor a tévedések felülvizsgálatára is sor kerül, az önkormányzattól a vállalatokon, intézményeken át egészen a politikai pártok munkájáig. Természetesen a felelősség nem egyforma, de mindenhol jelen van, hiszen mindannyian felelősek vagyunk a község fejlődéséért. Felvetődik a kérdés: Tehettünk-e volna többet, gyorsabban és jobban, és amennyiben igen, akkor miért nem tettünk? – fejtette ki a polgármester, aki a városnap alkalmából gratulált a község polgárainak, és reményét fejezte ki, hogy a község a 2020-as évben még jobb eredményeket mutat fel.

Szenttamás község Októberi Díját az idén Jovan Tanurdžić újságírónak ítélték oda. A Dnevnik napilap nyugalmazott újságírója 1946-ban született Óbecsén, iskolai és egyetemi tanulmányait Újvidéken és Belgrádban végezte. Az egykori Jugoszláv Kosárlabda Szövetség és a Vajdasági Kosárlabda Szövetség vezetőségének tagjaként nagyban hozzájárult az 1988-ban Szenttamáson megtartott Ifjúsági Európai Kosárlabda Bajnokság megszervezéséhez. Pályafutása során öt olimpiáról, több mint 50 nemzetközi mérkőzésről, európai- és világbajnokságról tudósított. Több, a sporthoz kapcsolódó könyv, továbbá a Salašarski divani című kötet szerzője, munkájáért eddig több elismerést kapott.



Kiemelkedő és önzetlen tevékenységéért a községtől Köszönőlevelet kapott Stavrofor Trifunović Dragomir turiai ortodox pap, az ottani plébánia vezetője. Trifunović Dragomirt, aki korábban hitoktatóként dolgozott, 1991-ben helyezték Turiára. Közreműködésével az elmúlt közel három évtized alatt teljesen felújították a plébániához tartozó közösségi termet, az irodahelyiségeket, a garázst és a melléképületeket, a kutat, felújították továbbá a pravoszláv temetőt, a templom előtti keresztet és a templomot is. A turiai ortodox egyház visszakapta a háború után elkobzott vagyonát is.

Eddigi munkájáért Köszönőlevelet kapott továbbá prof. dr. Mirjana Ljubojević, a biotechikai tudományok doktora, az Újvidéki Mezőgazdasági Karának rendkívüli tanára, a Gyümölcs-, Szőlészeti, Kertészeti és Tájépítészeti Intézet igazgatója. Mirjana Ljubojević ezidáig három kiemelkedő nemzeti díjat kapott, számos hazai és nemzetközi konferencia résztvevője, több európai egyetemen vendégtanárként dolgozott.

Több évtizedes tevékenységéért és az eddig elér sikerekért Köszönőlevelet kapott a nádaljai Zvezdice Modern Tánccsoport. A három évtizedes múltra visszatekintő egyesület folyamatosan dolgozik és foglakozik a fiatalokkal. A csoport jellemzői az önzetlen szeretet, figyelem, motiváció és kitartás, továbbá a szülők és a felnőttek részéről érkező támogatás. A fiatal táncosokat Nádalján a kulturális élet egyik hordozójaként tartják számon.

A Községi Képviselő-testület az eddig elért jó eredményekért Köszönőlevelet adományozott a szenttamási Helyi Közösségnek is. A szervezetnek az elmúlt évtizedek alatt hagyományosan jelentős szerepe volt az itteni polgárok mindennapi életében. 2018-tól egy fiatal, lendülettel és ötletekkel teli csapat vette át az irányítását, majd sok és önzetlen munkával több, a polgárok és a társadalom számára fontos akció kezdeményezőjévé vált. Szorosan együttműködik az önkormányzattal. Érezhetően emelte a két évtizede zajló Szenttamási Barázda rendezvény színvonalát, segélycsomagokat gyűjtött a rászorulóknak, a karácsonyi és újévi ünnepekre ajándékkal lepte meg a nehéz szociális helyzetben élő családok gyermekeit, és aktívan kivette részét az I. Gyermekolimpia szervezéséből.

A szombati ünnepségen eddigi munkájáért Köszönőlevelet kapott a szenttamási Dr. Đorđe Bastić Egészségház is. Az intézményt az idén az ország második egészégházaként tartják számon, és hét évre szóló akkreditációt kapott. Az egykori kis rendelő ma egy tekintélyes intézménnyé nőtte ki magát, ahol egy olyan környezet alakult ki, amelyben támogatják a hibátlan munkát, az alkalmazottak szakmai fejlődését, a csapatmunkát, a páciensek iránti tiszteletet és kölcsönös bizalmat. Az egészségázban évente 140 ezer orvosi ellenőrzést és 120 ezer laboratóriumi vizsgálatot végeznek. Biztosítják a településen élő 16 ezer polgár, a sportolók, a diákok folyamatos orvosi ellenőrzését, de több betegséget megelőző ellenőrzést is végeznek.

 

Paraczky László