Művelődés

Szenttamas.rs

 

Orosházán mutatkozott be a Gion Nándor Emlékház

Szenttamás testvérvárosában, Orosházán a Justh Zsigmond Városi Könyvtár és a Petőfi Művelődési Központ közös szervezésében 2015. április 30-án 18 órától a könyvtár olvasótermében bemutatkozott a Gion Nándor Emlékház.

A szenttamási születésű író házát és a benne, körülötte zajló tevékenységeket Németh Dezső, a Gion Nándor Kulturális Központ elnöke, dr. Horváth Futó Hargita irodalomtörténész és Paraczky László, újságíró, a Gion Nándor Emlékház munkatársai mutatták be. A bemutatkozó műsort követően dr. Káich Katalin emeritus, művelődéstörténész megnyitotta a Visszatekintés (Neobarokk épületek Szenttamáson) című fotókiállítást.

A vendégeket köszöntve Búzai Csaba, a könyvtár igazgatója elmondta, hogy a szenttamásiak bemutatkozása a városalapítási rendezvénysorozatuk záróakkordja volt.

Németh Dezső, a Gion Nándor Kulturális Központ elnöke röviden ismertette az egyesület eddigi történetét. Mint mondta, a központ az egykori Citerazenebarátok Klubjából alakult, amely 1992 óta működött. A citerazene mellett hagyományápolással, népművészettel és irodalmi rendezvények szervezésével is foglalkoztak: A klub tagjai 1995 után minden évben részt vettek a magyarországi betlehemes találkozókon, Kecskeméten, Budapesten, Debrecenben. 2008-ban, többek között Gion Nándor szenttamási születésű író műveinek köszönhetően is, sikerült rekonstruálniuk a téli ünnepkör szenttamási játékát, az angyali vigasságot. Lejegyezték a játék forgatókönyvét, a kottákat, és a csoport azóta ezzel a játékkal lép fel itthon és vidéken is. A klub 2004-ben magyarországi segítséggel megvette Gion Nándor szenttamási író szülőházát, a Popovača venac 30-as száma alatt, felújította, és 2010. augusztus 14-én megnyitotta Gion Nándor Emlékházként. A teljes felújításra az eszközöket pályázatok útján nyerték el, emellett a klub tagjai, támogatói anyagi támogatással, munkával segítették a ház felszerelésének megvásárlását, a kiállítási anyag begyűjtését, rendszerezését és a kiállítás kialakítását. A látogatók megismerkedhetnek a szenttamási író munkásságával, életével, regényeinek helyszíneivel és településünkkel. Az emlékház fogadja az író munkásságát, életművét kutató egyéneket és csoportokat. Gazdag családi hagyatékkal rendelkezünk, dokumentumokkal, hang- és képanyaggal, filmekkel. A házat azóta sikerült belakni, többek között itt tartja összejöveteleit a helyi festők egyesülete, a helytörténeti kutatók csoportja, továbbá a szenttamási magyar nyelvű honlap szerkesztősége is. Szenttamáson hamarosan egy új művelődési ház épül, a katolikus templom szomszédságában. Elkészültek a tervrajzok és az építkezési engedélyt is beszereztük. A szenttamási magyarságnak nagy szüksége van egy olyan helyre, ahol bármikor össze tud jönni, író-olvasó találkozókat, bemutatókat és kulturális rendezvényeket szervezni – mondta a központ elnöke.

Az emlékházban folyó irodalmi tevékenységeket dr. Horváth Futó Hargita, az emlékház egyik megálmodója ismertette. Szólt a Gion Nándor Novella- és Regénypályázatokról, az emlékház által kiadott magyar és szerb nyelvű kötetekről, monográfiákról. Ismertette a 2012-ben indult pályázatok célját és részleteit, és beszélt az évente megrendezendő februári Gion Nándor Napok rendezvénysorozatról is. Reményét fejezte ki, hogy a testvérvárosi kapcsolat elmélyítésének köszönhetően a novellapályázatra Orosházáról is érkeznek pályamunkák.

A Visszatekintés (Neobarokk épületek Szenttamáson) című kiállítás megnyitóján dr. Káich Katalin a neobarokk építészet megjelenéséről és a kultúra összekötő erejéről szólt. Mint mondta, a XIX. század második felétől egészen az első világháború végéig az építészetben visszamentek az emberek a történelni stílusok ötvözetéhez, és ekkor épültek fel a mai Vajdaság, ezen belül pedig Szenttamás területén a neobarokk stílusú épületek: Az OsztrákMagyar Monarchia déli részén a gazdasági fellendülés korszakában elsősorban közintézmények, művelődési intézmények, templomok épültek, amelyeken jól kivehetőek a neobarokk díszítőelemek és motívumok. Szülővárosomban, Zomborban például egy csodálatos színházat építettek, Szabadkán, a város központjában megcsodálhatják a városi könyvtárat, Topolyán a katolikus templomot, amelyen megtalálhatóak ugyanezek a díszítőelemek. Ez is bizonyítéka annak, hogy mi mindannyian egy kultúrkörhöz tartoztunk, és a kultúra összeköt bennünket.

Orosháza 2015. április 30.

 

Paraczky László