Testvérvárosi találkozás

Szenttamás.rs

Vannak együttműködési lehetőségeink

A szenttamási Péter-Pál napi ünnepségen július 12-én a több meghívott vendég mellett  a település testvérvárosának, Orosházának a képviseletében az ottani önkormányzat két képviselője, Németh Béla és Lövei Ferenc látogatott hozzánk. Németh Béla Orosháza város képviselő-testületének tagja, aki az előző ciklusban polgármester volt, hírportálunknak elmondta, úgy érezte,vannak fiatalok, akik ennek a városnak az érdekében sokkal többet tehetnek, ezért átadta a helyét nekik, viszont  tanácsnokként még mindig segíti az önkormányzat munkáját.

- Úgy ítélem meg, hogy Orosháza és Szenttamás testvérvárosi kapcsolata igazán gyümölcsöző, ami elsősorban a civil szervezetek kapcsolatából jött össze. Öt évvel ezelőtt, 2009. április 24-én írtuk alá az előző polgármesterrel a testvérvárosi kapcsolatról szóló dokumentumot, és akkor már a

Orosházi küldötség július 12


lovasegyesületeknek jó kapcsolata volt, de a Díszítőművészeti körnek és a festőművészeknek is él a kapcsolata. Tehát a kapcsolat nem csak a két település vezetői között működik, hanem a testvértelepülések közötti diákság is ismerkedik egymással és profitál ebből, hiszen csütörtökön érkeztek haza a montenegrói Sutomore nyaralóból, akik az ottani tengerparton töltöttek 10 napot, ugyanakkor a szenttamási diákok is Orosházán nyaralnak az ottani Gyopárosi Gyógy-, Strand- és Élményfürdőben. Ez a diákcsere-program már 5 éve működik, ami számomra azt mutatja, hogy igenis, itt Közép-Európában, ha megismerjük egymást és egymás kultúráját, akkor kevésbé lesz lehetőség arra, hogy valamilyen ellentétet szítsanak valakik közöttünk. Ha valakit ismerek és tisztelek, abban az esetben nem biztos, hogy tudok más véleményt is megformálni, mert ez a barátság maradandó. Világéletemben szerény lehetőségeim mellett a közép-európai népek összefogását szorgalmaztam, hiszen a nálunk fejletebb országok sok esetben az EU-n belül csak piacot reméltek abban, hogy Magyarországot is felveszik maguk közé. Viszont, ha mi összefogunk és érdeket próbálunk érvényesíteni, sokkal több lehetőségünk van, mint ha ki tudják játszani azt, hogy egymással szemben valamilyen fenntartásunk legyen – mondta az orosházi képviselő, és kiemelte, hogy az előző és a jelenlegi polgármesterrel is ezt megtárgyalták, és megbeszélték, hogy a  testvérvárosi kapcsolat nem szabad polgármesterfüggőnek lennie: - Legfontosabb a civil szervezetek és egyesületek együttműködése - ahol lehetnek ugyan személyi változások - és ennek kell hosszútávra megalapoznia közöttünk a kapcsolatot. Szeptember második felében egy orosházi felnőtt csoport látogat Sutomorera 5-10 napos pihenésre, innen pedig majd a nyugdíjasok jönnek Orosházára, ahol mi látjuk őket vendégül.

A kérdésre, hogy a cserenyaralásokon és a kultúregyesületek együttműködésén kívül melyek lennének azok a társadalmi és gazdasági együttműködések, amelyekben a két település megtalálná a közös nevezőt, az orosházi tanácsnok elmondta, hogy már több találkozó volt az ottani és a szenttamási üzletemberek között.

- Mi is mezőgazdasági város vagyunk, mint ahogyan Szenttamás és környéke is. Az eddig találkozókon sok közös elképzelés hangzott el, amelyekből eddig sajnos kevés valósult meg. Összességében személy szerint úgy látom, hogy ennek egyik oka az, hogy Szerbia még nem tagja az EU-nak, csak várományosa a belépésnek. Amennyiben ez bekövetkezik, uniós tagként sokkal inkább kinyílik előtte a lehetőség, hiszen az Unió tagállamainak egy-egy gazdasági kapcsolat kialakításakor valamilyen szinten annak jóváhagyását is el kell várnia magától az Unió közösségétől. Ha ez nincs meg, akkor a dolog nem igazán működik - magyarázta beszélgetőtársunk.

Vannak viszont még együttműködési lehetőségeink. Például igen gyömölcsöző lehetne, ha akár mezőgazdasági szervezet vagy termelőket tömörítő szövetkezet közvetlenül felvenné a kapcsolatot egymással. Annál is inkább, mert közel vagyunk egymáshoz, egy égövi zónába tartozunk, vagyis a mezőgazdaság, ami mindig ki van szolgáltatva az időjárás viszontagságainak, ezt valamilyen szinten megsínyli vagy el kell hogy viselje. Nálunk az aszályos időszakra már kialakult egy olyan technika a mezőgazdaságban, ami a kevésbé csapadékos időben is elősegíti a termelést, mint pl. a mélyszántás,  a csapadék, illetve a földben lévő nedvesség megőrzése, és ez elég magas szinten van. Vélhetőleg ebben a mi termelőink és szakembereink tudnának újat mondani. Errefelé viszont többfelé láttam, hogy öntözik a határban a  növényeket, és szerintem erről kaphatnánk olyan információkat, ami nekünk hasznos. Tehát a leendő sikerek érdekében ezen a téren az együttműködést mindenképpen indokolt volna – mondta végezetül Németh Béla.

 

Paraczky László