Művelődés

Szenttamas.rs

 

Fergeteges hangulat és zúgó vastaps a 15. Őseink Zenéje rendezvényen

 

Teltházas sportcsarnok, zsíroskenyér, töpörtyűs pogácsa, forralt bor és kiváló hangulat fogadta szombaton este a szenttamási sporcsarnokban a határon innen és túlról érkező népzenekedvelőket. Az Őseink Zenéje népzenei találkozó szervezője az Arany János MME az évek során fokozottan odafigyelt arra, hogy a rendezvényen  elsősorban a Vajdaságban tevékenykedő legjobb vonós népzenei együttesek, szólisták, énekesek mutatkozzanak be. Az idei rendezvény célja sem változott: a táncházi zene ápolása, megőrzése, továbbadása az ifjabb nemzedéknek.

A rendezvényt a Községi Képviselő-testület elnöke, Radivoj Paroški nyitotta meg, aki üdvözlő beszédében kitért arra, hogy az Őseink Zenéje egy kiváló lehetőség, hogy továbbvigye községünk hírnevét: Szenttamás gazdag kulturális és művészeti hagyományra visszatekintő többnemzetiségű környezet, amelyben az itt élő nemzetiségek büszkén ápolják őseik hagyományait. Ugyanakkor nagyon odafigyelünkk az egymás közötti toleranciára, ami mindennapi életünk velejárója. A község eddig és ezentúl is támogatni fog minden olyan jellegű rendezvényt, amely ezt hivatott elmélyíteni – mondta többek között a KKT elnöke.

 

 

 

 

A rendezvény főszervezője, Kiss Csaba portálunknak elmondta, a szervezők az idén is tartják magukat az előző 14 év hagyományához, így az Őseink Zenéjének most is két része van: Az egyik az a koncert, ami szerintem zenepedagógiailag is nagyon a helyénvaló, és a tél közepén is Szenttamásra vonzza az ilyen fajta zenét kedvelőket. Az est másik része a szórakozásról, a táncról, a fiatalságról és persze a farsangról szól – nyilatkozta Csaba.

 

Brasnyó Antal, a rendezvény zenei felelőse elmondta, a tavalyi sikeren felbuzdulva, és többször nagyot álmodva hívta össze idén a Juhász és a Fokos zenekar tagjait, továbbá a bácskertesi Csizmadia Anna népdalénekest egy munkajellegű találkozóra: Zentán állt össze a kilenctagú Nagyzenekar és a repertoár, amely a tavalyihoz hasonlóan az idén is több külön produkcióból áll. Van közötte szóló, duó, citerazene, de mindenki külön is bemutatkozik, tehát a Juhász és a Fokos zenekar is. A zentai szervezők nagyon jó feltételeket biztosítottak, így tulajdonképpen csak a zenére fókuszáltunk. Amikor nagyjából elkészült a repertoár, megbeszéltük, hogy amennyiben valakinek menet közben még eszébe jut valami, azt is hozzáadhatja a már meglévő zeneszámhoz, ugyanis nem szabtuk meg szigorúan, hogy kinek mit kell játszania – magyarázta Antal. Hozzátette, a nagyzenekar január 8-án először Zentán, az ottani színházban tartott főpróbát, ami nagyszerűen sikerült, így szeretnék több vajdasági településre vagy akár külföldre is elvinni a koncertet.

 

Szerda Balázs, a Fokos zenekar brácsása közvetlen a fellépés előtt elmondta, tavaly, amikor Brasnyó Antallal nekivágtak az egésznek, merőben új kihívást jelentett számukra az ilyen jellegű zene, de a felállás is: Belekóstoltunk valami újba, ami mindannyiunk számára egy vérfrissítő jellegű dolog volt, és nagyon élveztük a közös munkát. Már akkor eldöntöttük, hogy ez az egész nem egyszeri alkalomra fog szólni, hanem az idén is megpróbálkozunk vele, és majd a közönség eldönti, hogyan sikerült. A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet segítségével a Zentai Alkotóházban jöttünk össze, ott tartottuk a próbákat is. A két nap alatt Anti ismertette velünk az ötleteit, utána pedig a közös ötletek végtermékeként született meg mindaz, amit az idei Őseink Zenéjén bemutatásra kerül – mondta az óbecsei népzenész.

A Juhász zenekar vezetője, Juhász Gábor szerint az idén egy sokkal jobb műsorral készültek, amely amellett, hogy szerteágazóbb, sokkal több szegmensét bemutatja a népzenének, emellett olyan hangzásvilágok vannak benne, amelyek Brasnyó Antal fejében születtek meg: Ezeket a gondolatokat a legapróbb részletekig kidolgoztuk, megtörtént a hangszerfelosztás, és az egésznek sikerült egy erős, dinamikus hangzásvilágot adni, ami egynemű megszólalást jelent. Ez mindenképpen felkelti, ugyanakkor leköti a közönség figyelmét, és talán őket is inspirálja arra, hogy ezen keresztül ismerjék és szeressék meg a népzenét, illetve felismerjék benne azt egyedi szépséget, ami miatt mi ezt valamennyien nagy szeretettel csináljuk – mutatott rá a szabadkai zenekar frontembere. Mint mondta, ők mindannyian népzenészek, akik ezt a fajta zenét, amit Anti produkál, egyfajta mellékvágányként kezelik. Nem új út ugyan, de más, mint az egyszerű muzsika. Ehhez mindenki adhat újabb ötleteket, szólamokat, hangzást, sőt másik népi hangszer is simán belevihető, a lényeg pedig abban van, hogy mindenki a legjavát hozza ki az egészből. Ez a produkciók sikere, ezért egyedi a hangzás és egyúttal maga a koncert is tette hozzá Gábor.

El kell mondani, hogy a Fölszálott a páva tehetségkutató verseny 2012. évi győztese, Csizmadia Anna fellépőként már több alkalommal hivatalos volt a szenttamási népzenei rendezvényre, azonban tanulmányai miatt folyamatosan le kellett mondania a vendégszereplést. Szombaton végre a szenttamási közönség is láthatta és hallhatta élőben a fiatal, Aranypáva díjas énekesnőt. Anna elmondta, vendégként és egyedüli lányként érkezett egy héttel ezelőtt a zentai próbákra, ennek ellenére gyorsan összekovácsolódott a csapattal. A remek hangulatban zajló kiváló együttműködésnek köszönhetően pedig több új és felújított produkciót is színpadra vittek: Nagyon jól érzem magam ebben a felállásban, és nagyon tetszik, hogy szinte az egész Kárpát-medence tájegységéről megszólalhat egy-egy népdal, népzene. A zentai bemutatkozásunkat állva tapsolta végig a közönség. Ez pedig egy művész számára olyan visszajelzés, hogy csinálni kell, tekintet nélkül a sok utazásra és a fáradtságra. Sok energia kell hozzá. Éppen ezért ilyenkor mindenki félrerakja a saját dolgait, a munkát, az egyetemet és az iskolát, és lelki örömére muzsikál. Az itthoni közönségnek énekelni számomra mindig különös, és nagy megtiszteltetést jelent, mert az energia érződik visszafelé is, hiszen ismerjük egymást – mondta a fiatal énekesnő, aki jelenleg a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia Népzene Tanszékének hallgatója.

A népzenei rendezvény egyik kísérőrendezvénye tavaly indult, és óriási visszhangja lett, így a szervezők az idén is beiktatták. A koncertet megelőző játszóházról van szó, amelyet újra Greguss Zalán, a Szabadkai Gyermekszínház színésze vezetett. A szenttamási születésű, Szabadkán élő színész portálunknak elmondta, az idei játszóház témája egy népzenei koreográfia elsajátítása volt: Miután játékos módon megismerkedtünk, természetesen nemcsak táncoltunk, hanem énekeltünk is. Tavaly még nem, de az idén már úgy készültem, hogy ez minden korosztály számára egyformán érdekes legyen. A tavalyi első játszóházban a legkisebbek csak pislogtak, a nagyobbak viszont túl jól érezték magukat, ugyanis valójában nem tudtam, és persze a szervezők sem, hogy melyik korosztály jön össze a rendezvény előtt a kiscsarnokban. Ezért ma egy olyan összeállítást terveztem, amelyben mindenki egyformán jól érezte magát, jót szórakozott – mondta a színész.

A jó hangulatban zajlott 15. Őseink Zenéje népzenei rendezvény a már hagyományos táncházzal zárult. Kicsi és nagyok, fiatalok és idősek ropták a néptáncot a késő éjszakai órákig. A rendezvény fő támogatói  a szenttamási önkormányzat, a Magyar Nemzeti Tanács, a Fullajtár pékség, a Kovaterm magánvállalat, a Kocsis és az Andróczky házaspár, Horváth Nándor bognár és a vajdasági médiaházak voltak.

Őseink Zenéje 2017.

 

Paraczky László