XI. Őseink zenéje

Szenttamas.rs

Lezajlott Szenttamáson az Őseink zenéje rendezvény

A szenttamási Arany János MME és a Citerazenebarátok Klubja volt az idén a szervezője a sorrendben XI. Őseink zenéje rendezvénynek,amely ezúttal is a magyar népzenét játszó zenekarok fesztiválja volt. Jellegzetessége, hogy az előadás végén a zenészek egy nagy zenekarrá állnak össze, és minden évben új műsorral lepik meg a közönséget. А rendezvénynek kilenc éven keresztül a helyi Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola előcsarnoka adott otthont, tavaly és az idei évben viszont már a koncertet a sportcsarnokban tartották, ahol, mint a szervezők mondták, sokkal jobbak a körülmények, több a hely és jobb az „infrastruktúra”. A január 12-én megtartott rendezvényre eredetileg öt vendégegyüttest hívtak meg, azzal, hogy vizsgakötelezettségei miatt lemondta részvételét Csizmadia Anna, a Fölszállott a páva népzenei és néptánc-tehetségkutató verseny egyik győztese.

Az idei Őseink zenéjét a bácskertesi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület hagyományőrző néptánccsoportja és fúvószenakara nyitotta meg. Vörös Endre néptáncos nyilatkozatában többek között elmondta, hogy a csoport 1996 óta nem lépett fel Szenttamáson, és nagy örömükre szolgál, hogy újra itt lehetnek. A csoport egyik alapító tagja a Gyöngyösbokréta mozgalomnak, és eddig minden évben – a tavalyit kivéve – fel is léptek a rendezvényen. Kupuszinán a néptánc nemcsak hagyomány, hanem a falubeliek életének egy része. A gyerekeket születésüktől fogva népviseletbe öltözve viszik a lakodalmakba, ez a hagyomány még most is él. Guzsvány Lénárt, aki a fúvószenekar művészeti vezetője elmondta, hogy amióta létezik a falu, azóta van zenekaruk is. Jómaga trombitán játszik, de a hangszerek között vannak még tenorkürtök, tuba, klarinét, szakszofon, továbbá kis- és nagydob is. Repertoárjukból kihagyhatatlannak számítanak az indulók, de ugrósokat, csárdásokat és mulatósokat is szívesen játszanak.

A bácskertesi csoport után a budapesti Juhász Családi Zenekar lépett a színpadra. Juhász Zoltán, az apa mellett itt volt még lánya Réka és fia Dénes, ők furulyáztak, hegedültek, dudáltak, de ütőgardon is játszottak, fellépésüket pedig a lelkes közönség vastappsal jutalmazta.

A magyarországi csoport után az adai Kócos zenekar lépett fel. Mint azt a csoport egyik tagja, Zombori Péter elmondta, tavaly januárban alakultak, és elsősorban délalföldi tamburamuzsikát játszanak, de szívesen muzsikálnak sárközi dallamokat is. A tíz tagú zenekart két prímtambura, két basszprím, két kontrás, egy bőgő és egy hegedű, továbbá két női vokál alkotja.

Az idei rendezvény utolsó fellépő csoportja az óbecsei Fokos együttes volt. Mint az a zenekar egyik tagjától, Szerda Balázstól megtudtuk, jómaga brácsán és tamburakontrán játszik, a többi tag pedig Sterbik László (hegedű), Jovánovity Péter (nagybőgő), Csonka Balázs (harmonika, prímtambura) és Szabó András (hegedű, basszprímtambura). Szerda Balázs elmondta még, hogy a tánc és a zene valamelyike vagy mindkettő már mindannyiuk gyerekkorában jelen volt – a szokásos gitáros kitérő után a néptánc, a hegedülés, a zongorázás vagy a harmonikázás jelentette számukra ekkoriban a zenét. Gimnazisták voltak, amikor az öt fiú egy csapattá kovácsolódott: barátkozásból, közös bulizásokból, versek megzenésítéséből, dalírásból, muzsikálásból alakult meg többszöri tagcsere után két évvel ezelőtt a Fokos zenekar. A Fölszálott a páva népzenei és néptánc-tehetségkutató versenyen egészen a középdöntőig jutottak, és ez további lendületet ad a csoportnak.

Az Őseink zenéje rendezvény ezúttal is hatalmas közönséget hozott ebbe a délvidéki kisvárosba, hiszen hangulatáról, táncos forgatagáról híres. Célja, hogy a zene, az ének, a tánc által megőrizze és közelebb hozza, megismertesse a magyar hagyományokat, a kultúrát, a nyelvet és az emberi kapcsolatokat. A szombati koncertet az elmaradhatatlan táncház követte, ahol mindenki bátran ropta, kortól, nemzeti és vallási hovatartozástól függetlenül a táncot.
Paraczky László
Kapcsolódó oldalak
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.390303041059779.94429.206674496089302&type=1 http://www.magyarszo.com/hu/1850/kultura_zene/90526/A-magyar-népzene-az-ének-a-tánc-éltetése.htm http://pannonrtv.com/web/?p=40721

http://www.rtv.rs/hu/kult%C3%BAra/%C5%91seink-zen%C3%A9je_363853.html

 

XI. Őseink zenéje fotó galéria 2013.01.12. szombat