Hírek

Szenttamas.rs

 

Aláírták az MNT felsőoktatási és demonstrátori ösztöndíjszerződéseit

A 2015/2016-os tanévben a Magyar Nemzeti Tanács és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásának köszönhetően 264 vajdasági magyar elsőéves és 52 demonstrátor kapta meg az ösztöndíjat.

Az újvidéki Európa Kollégiumban ünnepi műsor keretében péteken írták alá a 2015/2016-os tanávre odaítélt felsőoktatási hallgatói és demonstrátori ösztöndíjak szerződéseit azok az egyetemi és főikolai hallgatók, akik tanulmányaikat itthon, a szülőföldjükön kezdték. Az idei iskolaévben 264 elsőéves egyetemi és főiskolai hallgató részesül felsőoktatási ösztöndíjban, és 52 felsőbb éves hallgató kap demonstrátori ösztöndíjat.

Hajnal Jenő

Az eseményen jelen volt  Pintér Attila, Magyarország belgrádi nagykövete, dr. Babity János szabadkai főkonzul és Pirityiné Szabó Judit, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság Kapcsolattartási Főosztályának vezetője. A jelenlevőket először Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke köszöntötte. Szavait elsősorban a fiatalokhoz intézte, és elmondta, bízik abban, hogy a küldetés és hivatástudat elkötelezettjei elsősorban az egyetemisták, akik tudják, hogy megoldandó feladataik vannak, és egy megfiatalodott közösség lehetőségét adják az itteni közösségnek: − Érveléssel és egyre jobb megoldásokkal kell előállni a világban, és egymással állandó párbeszédben kell állnunk. Kívánjuk Önöknek, hogy a hogy tudás- és megismerésvágyuknak egyedüli határa szülőföldünkön való boldogulásuk, valamint közösségért vállalt alázatuk szolgáljon – fejtette ki többek között az MNT elnöke. Mint mondta, bízik abban, hogy azok a magyar fiatalok, akik Újvidéken tanulnak, a második körben bejutnak a kollégiumba, és itt együtt egy olyan közösséget alkotnak, amely nemcsak a szállást, hanem a szakkolégiumi képzéssel együtt egy megújuló közösséget tud építeni.

Európa Kollégium épülete

Pásztor István, a Tartományi Képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke szerint a vajdasági magyarság előrehaladása csakis Újvidék és Szabadka összekapcsolásával valósítható meg, ebben a folyamatban különösen jelentős szerep jut az Európa Kollégiumnak:

− Hihetetlenül nagy lehetőségeket hordoz magában az épület, és mindez a vajdasági magyar értelmiségi réteg gazdagítását és frissítését szolgálja. Ilyen szempontból azt gondolom, hogy nagy segítség nemcsak az egyetemisták számára, hanem családjaik számára is. Nagy segítség ez mindazoknak, akik harcolni szeretnének, és úgy döntöttek, hogy a nyelvi nehézségeket vállalva itt fognak tanulni. Ehhez tudunk anyagilag hozzájárulni a lakhatási körülmények szavatolásával – emelte ki. Egyúttal gratulált az egyetemistáknak, köszönetet mondott a magyar kormánynak, a szülőknek, és mindazoknak, akik ötödik éve tartják talpon ezt az ösztöndíjprogramot. −Azt gondolom, hogy ez a bizonyíték arra, és az eseten is lemérhető, hogy mi a különbség a szó és a cselekedet között. A közösségért való aggódás szóban egy dolog, és cselekedetben, mint amilyen ez, egy másik dolog. Jelen helyzetben azért van jövője a magyar közösségnek, mert cselekedetben aggódó közösség – tette hozzá.

Pirityiné Szabó Judit

Pirityiné Szabó Judit, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságnak főosztályvezetője Potápi Árpád Jánosnak, a nemzetpolitikáért felelős államtitkárnak a szavait tolmácsolta:

− Nagy öröm mindannyiunk számára, hogy itt lehetünk, hiszen a vajdasági magyar közösség régi álma, stratégiai terve valósult meg az új kollégium létrejöttével. Úgy tűnik, ebben a nagy Vajdaságban nem szétszóródva, hanem erős közösséget alkotva szakkolégiumban lakhat és tanulhat a magyar értelmiség legifjabb nemzedéke, itthon a szülőföldön. A Magyar Nemzeti Tanács a magyar kormány támogatásával meghirdette, és öt éve sikeresen működteti a fiatal magyar egyetemisták ösztöndíjprogramját, amelyben mától ismét több, mint 300 vajdasági magyar hallgató részesedhet. Az MNT felismerte, és tevékenyen dolgozik azért, hogy Vajdaság magyar ifjúsága itthon szerezzen diplomát, lehetőség szerint itthon valósítsa jövőjét, és a Kárpát-medence magyar értelmiségi erejét.

Jerasz Anikó

Jerasz Anikó az MNT végrehajtó bizottságának az elnöke elmondta, mindenképpen az a szándékuk, hogy a fiataloknak biztosítsák az anyagi hátteret, hogy ők csakis a tanulmányaikra tudjanak összpontosítani.

− Szeretnénk, ha ezek a fiatalok úgy élnék meg a Magyar Nemzeti Tanácsot, mint egy védőernyőt, amely nemcsak a tanulmányaik kezdetén szeretne segítséget nyújtani, hanem tanulmányaik során, egyetemi éveik mentén is mindenképpen a támaszaik szeretnénk lenni. Tudjuk, hogy a jövő értelmiségi nemzedékét neveljük ki ezekben a generációkban, és hisszük azt, hogy ezek a fiatalok 4-5 év múlva, amikor megszerzik egyetemi, illetve főiskolai okleveleiket, itthon fogják kamatoztatni azt a tudást, amelyre az egyetemi évek alatt szert tettek – emelte ki Jerasz Anikó.

A kollégiumot illetően elmondta, ki kell használni a gyönyörű épületet, amelybe az elsősök nemrégen költöztek be, és ahova a második pályázás lezárulása után felsős jelentkezőket is várnak. Mint mondta, egy olyan épületről van szó, amely az adottságaival rászolgált arra, hogy az ösztöndíjszerződéseket itt és nem Szabadkán írták alá.

−Az első körben 67 elsős diák költözött a kollégiumba, a második pályázatunk október 20-ig van nyitva. Ezúttal az elsősök mellett a másod-, harmad- és negyedévesek is pályázhatnak. Ugyanakkor az abszolvenseknek is lehetőségük van pályázni, illetve azoknak a fiataloknak, akik orvosi tanulmányaikat fejezik Újvidéken és specializációra járnak. A második körben 319 férőhelyre írtuk ki a pályázatot, azaz ennyien nyerhetnek bentlakást a 206 kétágyas, fürdőszobás, internettel rendelkező épületben, amely európai viszonylatban is minden igénynek megfelel – magyarázta portálunknak adott nyilatkozatában az MNT végrehajtó bizottságának elnöke. Hozzátette, ösztönzően hat a pályázókra az a tény, hogy a havi bentlakás mindössze 1860 dinárba kerül. Mint mondta, azoknak  a fiataloknak, akik az Európa Kollégiumot választják, illetve itt szeretnének lakni, nem fog csökkeni az ösztöndíja, ugyanis az egy fix összeg. Ebből fizeti ki az egyetemista a kollégiumi díjat, vagy ha úgy dönt, akkor a magánlakás bérét. − Azt gondolom, hogy ez egy olyan páratlan lehetőség, amellyel élni kell, ki kell próbálni, hiszen az Európa Kollégium nemcsak egy fedelet nyújtó otthon akar lenni, hanem szakkolégiummá szeretnénk átalakítani. Például már a jövő héttől indul a szerb nyelv oktatása, ugyanis a kollégiumban lakók zöme Újvidéken olyan egyetemekre nyert felvételt, amelyeken az oktatás többnyire szerb nyelven folyik, tehát a kezdeti nehézségeket szeretnénk áthidalni. Bátorítást, eligazítást, ismétlést, csiszolást szeretnénk nekik nyújtani az első egy-két hónapban, és úgy mutatkozik, hogy erre szükségük is van. Ugyanakkor az igazgatónő és munkatársai oktatói munkákat is szeretnének bevezetni, amelyeket a fiatalok szükségleteihez igazítanak – mondta Jerasz Anikó.

A pénteki ünnepségen az újvidéki egyetemisták előtt Úri Annamária, az orvosi egyetem elsős hallgatója köszönte meg a magyar egyetemistáknak nyújtott segítséget, mely szerinte értékes és irányt mutató. Felszólalásában kitért a nyelvi akadályok okozta nehézségekre, amelyet valamennyiüknek fokozott erővel kell majd leküzdeniük.

− Valószínűleg könnyebb lett volna anyanyelven tanulni Magyarországon, de mi itthon, saját környezetünkben szeretnénk boldogulni, jövőt építeni, és az Önök segítsége ebben nagyon fontos. Elismerik, hogy hűek vagyunk nyelvünkhöz, anyagi és lakhatási támogatást nyújtanak nekünk segítséget nyújtva így szüleinknek. Minden egyetemista hálásan fogadja ezt a segítséget – emelte ki az eddig tanulmányaiért több különdíjat szerzett elsőéves, zombori  orvostanhallgató. Mint mondta, szeretné, ha mindenki, aki most elindult a nagybetűs Élet útján, sikerrel valósítaná meg tervezett jövőjét, és a küzdelmek ne tegyék megalkuvóvá.

Verebes Andrea

Az ösztöndíjról szóló szerződések aláírói között volt a palicsi Verebes Andrea, aki a szabadkai gimnáziumban természeti szakon diplomált, és sikeresen felvételizett az Újvidéki Színművészeti Akadémián.

− Régi álmom valósult meg, amikor Újvidékre jöttem, hiszen nagyon szeretem a színjátszást, évek óta csinálom is. Sajnos, nem élek az Európai Kollégium adta lehetőséggel, mivel éjjel-nappal bent vagyunk az akadémián, a két épület pedig nagyon messze van egymástól. Az ösztöndíj viszont sokat jelent, tényleg nagy támogatás, hiszen így a szüleimet is megkímélem a tanulmányi kiadásoktól – hallottuk a színészi pályára készülő egyetemistától, aki tovább szeretné bővíteni eddigi, a Tanyaszínház társulatával gyűjtött tapasztalatát.

 

Radakov Alen

Radakov Alen a Bölcsészettudományi Karon történelem szakra iratkozott. Néhány napja kollégista, és mint mondta, számára ez nagyon sokat jelent úgy lakóhelyileg, mint pénzügyileg.

− A kollégium európai színvonalat nyújtó épület. Fontos számomra az a kis közösség, amely itt kialakult, de ugyanakkor a lakhatás ára is, ami valóban kedvező. Teakonyhák, hűtőszekrények, internet és még sok egyéb könnyíti az ittlakók életét, ami a többi feltétellel együtt nagyon kedvezően hat a tanulásra. Nagyon bízom a pozitív folytatásban – tette hozzá az egyetemista.

Az Európa Kollégium dísztermében az ösztöndíjszerződések aláírását egy irodalmi művekkel, zenei betétekkel, fellépésekkel tarkított műsor kísérte.

Ösztöndíj szerződések aláírása az Európa Kollégiumban 2015. október 9. képek

Ösztöndíj szerződések aláírása az Európa Kollégiumban 2015. október 9. képek

Ösztöndíj szerződések aláírása az Európa Kollégiumban 2015. október 9. képek

Ösztöndíj szerződések aláírása az Európa Kollégiumban 2015. október 9. képek

Ösztöndíj szerződések aláírása az Európa Kollégiumban 2015. október 9. képek

Ösztöndíj szerződések aláírása az Európa Kollégiumban 2015. október 9. képek

Ösztöndíj szerződések aláírása az Európa Kollégiumban 2015. október 9. képek

Ösztöndíj szerződések aláírása az Európa Kollégiumban 2015. október 9. képek

 

Paraczky László