Petrovdan

Szenttamas.rs

 

Kétnapos ünnep volt Szenttamáson

Kétnapos volt az idén Petrovdan, a legnagyobb szenttamási ünnep, melynek kísérőrendezvényei az egyéni horgászverseny és a Péter-Pál-napi lóverseny ezúttal szombaton került megrendezésre. A hétfői és keddi kínálat is kissé más volt az előzőeknél, hiszen a szervezők (a Kultúrotthon és a Szenttamási Sport és Üdültetési Központ) egyszerűen különválasztották a helyi civil szervezetek és egyesületek valamint a vidéki pop-rock és népzenekarok fellépését. A település központját teljesen ellepték az árusok, a lacikonyhák azonban ezúttal is a színpadtól távol, a Bard utcában kaptak helyet. A kirakodóvásárra érkezők már hétfőn a reggeli órákban elkezdték tölteni a standokat, melyekből mintegy 120 volt a központi parkban és a Zmaj utcában. Az édességtől a különböző kézműves termékekig mindent megtalálhatott a helyi és a szép számú vidéki látogató. A 3537 fokos kánikula ellenére fagyiból és üdítókből sem volt hiány, és nyugodtan leszögezhetjük, hogy mindkettőből háromszor annyi fogyott, mint egyébként.

Hétfőn a központi emelvényen a helyi egyesületek és civil szervezetek művelődési csoportjai léptek fel: többek között az Ivanjsko cveće, a Bard, a Rom és a Hagyományápolók Klubja, akik tartalmilag gazdag és látványos produkciókkal készültek. Az idei ünnepség külön érdekessége, hogy a helyi Banda drvena zenekar erre az alkalomra külön himnuszt készített, amellyel megnyitották a település védőszentjének napját. A kétórás programot a Zora városi kórus alkalmi összeállítása zárta.

A közel 15 ezer fős tömeget a kedd esti program elején Neško Čestić polgármester köszöntötte, aki elmondta, hogy az idei ünnepség keretében a műsorban szinte minden művelődési egyesület kis és nagycsoportja helyet kapott.

− Megmutattuk, hogyan kell tiszteletben tartani és ápolni a hagyományokat. Amit láttunk, az még a miénknél sokkal gazdagabb községeknek sincs, ezért külön eszközöket fektetünk a fiatal tehetségek és szakkáderek továbbkézésébe, kultúránk és hagyományaink ápolásába. Szenttamásnak mától már saját himnusza is van, és már ebből is látszik, hogy ez az év más lesz, mint az előzőek – mondta többek között a szenttamási polgármester.

Az est folytatásában először a tamburazene kedvelői örülhettek, hiszen Kole Jovanović zenekera csaknem egy órán át játszotta az ismertebb vajdasági dalokat. A zenekart követően az úvidéki Štikle együttes, majd a régió egyik legnépszerűbb rockzenekara, a Neverne bebe lépett közönség elé. A kétnapos ünnepség éjfélkor tűzijátékkal zárult.

Az ünnepségen ezúttal is részt vettek a testvérvárosi települések képviselői Magyarországról, a Boszniai Szerb Köztársaságból és Montenegróból, továbbá a környező városok és települések, valamint politikai pártok képviselői.

A petrovdani ünnepségen Szenttamás magyarországi testvérvárosából, Orosházáról Dávid Zoltán polgármester, Németh Béla önkormányzati képviselő, kulturális tanácsnok, valamint Tóth Zoltánné Gyöngyi önkormányzati képviselő vett részt.
A Gion Nándor Emlékházban

A delegáció a délután folyamán először a Gion Nándor Emlékházba látogatott, ahol megtekintették a szenttamási író hagyatékát és műveit, majd pedig Ifjú Zoltán községi kulturális tanácsnok kíséretében a városközponban rendezett ünnepségre folytatták útjukat. Az orosházi vendégeket az önkormányzatban Neško Čestić polgármester, Radivoj Paroški a községi képviselő-testület elnöke, továbbá Bergel Aranka önkormányzati képviselő és Szabados Fodor Beáta, a községi tanács tájékoztatási tanácsnoka fogadta.

Dávid Zoltán Orosháza polgármestere portálunknak nyilatkozva először is megköszönte a volt szenttamási polgármesternek és hivatalának az eddigi kiváló együttműködést, ugyanakkor külön köszöntötte az újonnan megválasztott önkormányzati képviselőket. Mint mondta, nem ismeretlen előtte a két kisváros eddigi együttműködése, hiszen már négy mandátumban közvetlenül is részt vett az orosházi politikai életben és városvezetésben. Ezúttal polgármesterként örömmel tett eleget a szenttamási meghívásnak. Kiemelte, Orosháza és Szenttamás között az elmúlt években rendkívül jó és tartalmas testvérvárosi kapcsolat alakult ki, amit mindenképpen folytatni kell.

Dávid Zoltán

− Természetesen igyekezni fogunk továbbra is biztosítani a jó kapcsolatok folytonosságát, amik eddig kialakultak. Közöttük az egyik legsikeresebb, és legjobban működő az úgynevezett diákcsere program, amikor a két város diákjai meglátogatják egymás nyaraló-, illetve füdőhelyeit. Külön örülök annak, hogy ennek a kapcsolatnak köszönhetően hosszantartó  barátságok kötődnek, ugyanakkor sok-sok új dolgot láthatnak a csoportok. Ezt a kapcsolatot mindenképpen tovább kell fűzni, és még jobban megerősíteni. Ezenkívül, szerintem, még hatékonyabban össze kell hozni a civil szervezeteket egymással, hogy megismerhessék egymás tevékenységeit, ezáltal pedig egy még szélesebb kapcsolatrendszer alakulhat ki. Az újságírókkal, a néptáncosokkal, a focistákkal, és olyan művészeti ágakban, ami Szenttamáson és Orosházán is megtalálható, az egyesületek átadhatják egymásnak azokat a tapasztalatokat, amit egyik vagy a másik civil szervezet tud. Orosháza városa ezt maximálisan, jómagam mint polgármester pedig elkötelezetten szeretném támogatni. Ugyanakkor elkötelezett vagyok abban is, hogy a városvezetéssel együttműködve segítsem a minél jobb, erősebb baráti szálak kialakítását. Mindent összegezve, még több olyan jó kapcsolatot kell  kialakítani, ami révén erősebb és szorosabb lehet Magyarország és az itteni település között az együttműködés – mondta az orosházi polgármester.

A községháza bejáratánál több standon is gyönyörű festmények és művészeti alkotások sokasága fogadta az érdeklődőket. Svetozar Kaćanski Batuka, festőművész, nyugalmazott rajztanár, a szenttamási Art Galéria egyesület oszlopos tagja, portálunknak elmondta, már több, mint 10 éve rendszeresen jelen vannak a petrovdani ünnepségen, amelyen két vagy három standon árusítással egybekötött kiállításon mutatják be alkotásaikat, tevékenységüket.

Svetozar Kaćanski Batuka

− Az idén főleg különböző technikával készült festményeket hoztunk, de vannak egyéb művészeti alkotások is, amelyekkel tagjaink foglalkoznak. Az ünnepség számunkra egy nagyon jó marketing lehetőség, ugyanakkor azok is felfigyelnek ránk, akik ezidáig nem ismerték az egyesületen belül folyó munkát. Nem igazán az eladáson van a hangsúly, hanem azon, hogy minél szélesebb körben tudjanak rólunk, megismerjenek bennünket. Hogy megálljanak egy-egy festmény előtt, és felismerjék annak művészi értékét, mondanivalóját. Hasonló kiállításunk van egyébként minden év februárjában a  turiai Kolbászfesztiválon, ahol ugyancsak több százan ismerkedhetnek meg egyesületünk tagjainak alkotásaival – mondta a festőművész.

Petrovdan 2016 képek

Petrovdan 2016 képek

Petrovdan 2016 képek

Petrovdan 2016 képek

Petrovdan 2016 képek

Petrovdan 2016 képek

Petrovdan 2016 képek

Paraczky László