Hírek

Szenttamas.rs

 

Innen oda, majd amoda

Három és fél év után teljesen átalakult a szenttamási politikai színtér, ezen belül is a helyi Községi Képviselő-testület. A 2012-ben megszerzett mandátumokat követően ugyanis az elmúlt időszakban több képviselő innen oda, majd amoda, azaz másik pártba igazolt.

Lassan, de biztosan egyre kevesebb az ellenzéki képviselő a szenttamási KKT-ben. A 2012 májusában tartott helyhatósági választásokat követően az SZSZP (7 képviselő), a dr. Ilija Gazepov vezette Polgári Csoportosulás (6 képviselő) és a VSZL (2 képviselő) listavezetői megegyeztek abban, hogy koalícióra lépnek, és 15 fős többséggel átveszik a hatalmat a 28 tagú helyi parlamentben. Ez meg is történt. Az ellenzéket ekkor a DP (kilenc képviselő) és a SZHP (négy képviselő) alkotta. Ahogy mondani szokás, sok víz lefolyt azóta a Dunán, a kép ma már teljesen másképpen fest, mint három és fél évvel ezelőtt. Az történt ugyanis, hogy a Branko Gajin, a demokraták listavezetője köré tömörülő képviselők közül, továbbá a dr. Ilija Gazepov vezette Polgári Csoportosulásból néhányan hátat fordítottak a pártnak, illetve a csoportnak és „átigazoltak” a haladókhoz, illetve szocialistákhoz. Az állás jelenleg „döntetlen”. A kilenc haladó és kilenc szocialista képviselőből álló szavazógépezetnek viszont biztos többsége van a helyi parlamentben, annál is inkább, mert a SZHP szenttamási frakciója a tél folyamán „szövetségre lépett” a szocialistákkal, közben pedig beépült a községi tanácsba, majd a szenttamási hatalomba is. Hogy ezzel az egész folyamattal ki nyert és ki veszített, idővel biztosan ki fog derülni.

Hivatalosan (a község veboldalán) még a 2012-es KKT felállása látható. Ez annyit jelent, hogy ami az elmúlt három évben történt, abból semmi sem hivatalos. Vagyis, mégis az, de nem hivatalosan.

Egy dolog azonban már most biztos. A szenttamási választópolgárok már egy jó ideje nem látják tisztán, hogy mi történik a tisztelt házon belül, ki milyen érdekeket képvisel, és melyik oldalon ül az a képviselő, akire annakidején leadták a voksukat. A másik dolog pedig, amire (legkésőbb tavaszra) számítani kell, az élesbe menő választási hadjárat a (helyi) képviselői mandátumokért. Hogy a helyzet már most komolyra fordult, bizonyítja az a rövid idő alatt történt két incidens is, amelyben először a DP, majd Vajdaság zászlaját törték ketté.

Máris megkezdődött volna a választási kampány?

 

P. L.