Önkormányzat

Szenttamas.rs

Nem közvetítik a Községi Képviselő-testület  üléseit

 

A szenttamási Községi Képviselő-testület 17. ülése előtt Zoran Mladenović polgármester sajtótájékoztatót tartott abból az okból kifolyólag, hogy a helyi rádió nem közvetíti tovább a képviselő-testület üléseit. Mint mondta, a polgárok is megszokták, hogy a rádió élőben közvetítette az üléseket, ezúttal azonban a médiház igazgatója bejelentette, hogy a addig nem lesz közvetítés, amíg a község ki nem fizeti a Radio Srbobran kft. iránti tartozásait.

A nyilvánosságot arról szeretném értesíteni, hogy valótlan állítások láttak napvilágot, ami az önkormányzatnak a tájékoztatási eszközökhöz való viszonyulását illeti, konkrétan a Radio Srbobran kft.Zoran Mladenović iránt. Amint az itt látható dokumentációból kiderül, a község tavaly 200 ezer dinárt fizetett be a rádió folyószámlájára, a Községi Településrendezési és Építkezési Közvállalat pedig 530 ezer dinárt. Hogy miért nem lett több pénz átutalva, annak egyszerű magyarázata van: a hirdetésekről és a községi közleményekről, amelyeket ez a médiaház sugározott, nem kaptunk számlát. Feltételezem, hogy a cég folyószámljának zárolásáról van szó, azaz az áruforgalmi adó ki nem fizetéséről. A mi számításaink szerint amennyiben a rádió kiállítaná a számlákat, pl. 1 millió dinárra, az áruforgalmi adó ebben az esetben kb. 200 ezer dinár lenne, amit az államnak a folyószámláról kellene befizetnie. Lehet, hogy valami más oka van az egésznek, de nincs jogom beavatkozni a médiaház pénzügyi politikájába, így nem tudom a pontos választ – magyarázta Zoran Mladenović.  Szerinte  a megfelelő számlák hiánya az alapvető oka annak, hogy a község miért nem fizetett eddig semmit a rádió szolgáltatásaiért.

– A másik dolog, amit nem értek az, hogy ez a médiaház miért nem jelentkezett arra a községi pályázatra, amelyen 750 ezer dinárt osztottunk volna ki a község területén működő médiumok részére. Tudni kell, hogy akik pályáztak, az összeg majdnem felét meg is nyerték. A község szilárdan elhatározta, hogy nem fog különböző adományok útján eszközöket átutalni, hanem azok kizárólag nyilvános közbeszerzési pályázatokon oszthatóak ki – mondta a polgármester. Külön kihangsúlyozta, hogy a községi vezetőség nem fog engedni a különböző nyomásoknak, azaz kizárólag céleszközökre és olyan dolgokra utal át eszközöket, ahol világosan látszik, hogy mire költik el, és mik a kötelezettségei annak, aki  a pénzt kapja. Az említett médiaháznak felkínáltuk az ülésenkénti közvetítés kifizetését, a községi hirdetések megfizettetését, és pályázatot írtunk ki a működő tájékoztatási eszközök számára. A Radio Srbobran kft. viszont nem adott számlát, és nem is vett részt a pályázaton.

Az önkrományzat a Községi Képviselő-testület üléseinek élő közvetítésrére egy közbeszerzési pályázatot ír ki, és aki megnyeri a pályázatot, az fogja a  jövőben közvetíteni az üléseket, ideértve a kábeltelevízión való közvetítéseket is, mellyel kapcsolatba ugyancsak a jövő héten kezdődnek a tárgyalások.

A végén még egyszer szeretném kihangsúlyozni, hogy a Radio Srbobran kft. a tavalyi év folyamán a kiállított számlák alapján mintegy 700 ezer dinárt kapott, a már említett közvállalattól, illetve a községtől. Több számlát a község nem kapott (számításaink szerint valamivel több, mint 1 millió dinárról van szó), nem jelenkezett a községi pályázatra, és egyáltalán nem világos, hogyan szeretne a községi költségvetésből eszközöket kapni.

Arról, hogy a helyi rádió miért nem közvetítette a Községi Képviselő-testület csütörtöki ülését, és ezen a téren mi várható a jövőben, megkérdeztük a szenttamási médiaház igazgatóját, Šmit Ivicát, aki hírportálunknak elmondta, hogy a Radio Srbobran kft. és az önkormányzat között 2012 októberétől nem áll fenn semmilyen együttműködési szerződés:

– Azóta néhány alkalommal megpróbáltuk felújítani a helyi önkormányzattal az üzleti és műszakiIvica Šmit együttműködési szerződést, ami hosszú éveken át létezett, folytattuk a polgárok tájékoztatását, így a Községi Képviselő-testület üléseinek közvetítését is. Egy bizonyos számú közvetítésről adtunk ugyan előszámlát a községnek, viszont nem kaptunk semmilyen visszajelzést arról, hogy készek e befizetni az azokon szereplő összegeket. Bizonyára ez az állapot nekik sokkal jobban megfelel, hiszen a tájékoztatás működik így is. 2013-ban egyetlen dinárt sem utalt át a község a rádió számlájára, az a bizonyos 200 ezer dinár pedig, amiről szó volt, még az előző év októberéből való együttmüködési szerződésben szereplő összegnek egy része, vagyis a fennmaradt tartozás a médiaháznak, és csak ezt utalták át 2013-ban. A Községi Településrendezési és Építkezési Közvállalat is tavaly kifizette az általa közölt hirdetések egy részét, ennek azonban semmi köze a tájékoztatáshoz, hiszen csak egyszerű hirdetésekről van szó. Az önkormányzat 2012 októbere óta, miután lejárt közöttünk az együttműködési szerződés, nem mutatott hajlandóságot újabb megkötésére, ezzel pedig azt igazolta, hogy nem érdekli a tájékoztatás a szenttamási községben. Az, hogy a község nem utal át eszközöket a rádió számlájára, egyenesen botrányosnak minősíthető, annak ellenére, hogy rendszeresen továbbítottuk az előszámlákat az önkormányzatnak, minden egyes tételt, másodpercet igazolva, amelyeket 2012. november 1-től a mai napig rádiónk közvetített. Tudomásom van róla, hogy az önkormányzatban mindezt le is ellenőrizték, azonban senkitől semmilyen visszajelzést nem kaptunk, hogy ezeket számlázhatjuk-e. Mi  abban a pillanatban fogunk csak számlázni, amikor jelzik, hogy készek fizetni, tudni kell ugyanis, hogy nekünk minden egyes kiállított számla után fizetni kell az áruforgalmi adót, adóznunk kell. Magyarán, ha valamit egyszer leszámlázunk, azután már automatikusan be kell fizetnünk az adót, attól függetlenül, hogy a számla megfizettetésre került-e vagy sem. Éppen ez miatt adott a rádió előszámlákat, lehetőséget adva így a községnek, hogy jelezzen vissza, mikor melyik számlát tudja kifizetni, és akkor majd meg is kapja ugyanazt – magyarázta a rádió igazgatója. Hozzátette: – Tény, hogy az önkormányzat mindent megtesz annak érdekében, hogy ellehetetlenítse a rádió munkáját, annak ellenére is, hogy a médiaház minden tanácstagnak és a polgármesternek is többször a rendelkezésére állt. Mi ezt a mai ülést is kivonatosan sugározni fogjuk, mert tájékoztatni szeretnénk, hiszen ez egyben kötelességünk is, az önkormányzattal viszont meg kell találnunk egy közös nevezőt a további együttműködést illetően.

Arra a kérdésre, hogy a rádió miért nem vett részt az önkormányzat áprilisban megjelent pályázatán, amelyben a község területén működő médiumok számára biztosítottak eszközöket, Ivica Šmit elmondta, hogy azért, mert a rádió nem akart egy színjáték része lenni:

– Maga a pályázat teljesen professzionális szinten jelent meg, valós feltételekkel, viszont a pályázati bizottság, amelynek feladata az eszközök odaítélése, nem médiás szakemberekből, hanem pártkáderekből állt, ami szerintem megengedhetetlen, hiszen közülük egyik sem ért a médiapolitikához. Ezzel pedig egyenesen megsértették a kormány által elfogadott szerbiai médiastratégiát. Nem akartuk ennek a színjátéknak részesei lenni – mondta az igazgató.

Arra a kérdésre, hogyan tovább, mi várható a jövőben, beszélgetőtársunk elmondta, hogy a rádió a szerkesztéspolitikának és a témák aktualitásának megfelelően az elkövetkezőkben kivonatosan közli majd a Községi Képviselő-testület ülésén elhangzottakat:

– Nem tudjuk azonban tovább hagyni, hogy az önkormányzat ócsárolja a rádió munkáját, és kihasználja annak erőforrásait úgy, hogy ezt ne fizesse meg. Ez egyszerűen elfogadtatlan. Náluk vannak az előszámlák, és abban a pillanatban, amikor ezeket, azaz a rádió szolgáltatásait őszintén hajlandók lesznek kifizetni, kérhetik a számlákat, amelyeket azután be is fizetnek – nyilatkozta az igazgató.

 

Paraczky László