Hírek

Szenttamas.rs

 

Belső változások a szenttamási hatalomgyakorlásban

Májusban alakult meg az új szenttamási hatalom. A választásokon kapott szavazatok alapján a pártok és polgárok csoportjaiból bejutott képviselők között azóta is tart a huzavona, hogy ki kivel társul, és irányítja a községet, illetve ki marad ellenzékben. Az első felállásban a hatalmat a 28 fős szenttamási parlamentben a Szerb Haladó Párt 11, a VMSZ 1 és a Szerb Szocialista Párt 7 képviselőjének koalíciója gyakorolta. A Branko Gajin vezette polgárok csoportja 7, a Zoran Dudvarski vezette polgárok csoportja tömörülés pedig 2 mandátumot szerzett a községi képviselő-testületben, és ellenzékben maradtak. Több hónap után szeptember elején kissé módosult a hatalmi koalíció felállása.

Bergel Aranka

Bergel Aranka, a VMSZ helyi szervezetének elnökasszonya portálunknak elmondta, az idei választásokat követően a pártnak egy képviselője jutott a parlamentbe, ez ő maga volt. A Szerb Haladó Párttal kötött koalíciós szerződést követően a VMSZ egy helyet kapott a községi tanácsban, ide tájékoztatási tanácsnokként Szabados Fodor Beáta került. Közben ő szeptember 1-jétől hivatalosan a városfejlesztési és energiatakarékossági hatáskörrel megbízott polgármesteri asszisztens lett, helyette képviselőként Brasnyó Nándor került a helyi parlamentbe. Június folyamán a Branko Gajin Polgárok csoportjából a VMSZ-hez csatlakozott Hodonicki Mária képviselő, így a pártnak két képviselője van a kkt-ben.

A Zoran Dudvarski vezette polgári csoportból a listavezető Dudvarski mellett Tatjana Vujanić lett képviselő. Az elmúlt hét végén ők is csatlakoztak a hatalmi koalícióhoz. Zoran Dudvarski a srbobran.net helyi hírportálnak adott nyilatkozatában kifejtette, a Szerb Haladó Párt köztársasági, tartományi és helyi szinten is bebizonyította, változásokat szeretne, az országban uralkodó helyzet javulását és a polgárok életszínvonalának emelését tűzte ki célul, amit az ő csoportjuk szintén támogat. Úgy érzi, egy, a községi tanácsban kapott pozícióval, a haladókkal közösen helyi szinten sok olyan dolgot megvalósíthatnak, amelyek már nem tűrnek halasztást, ugyanakkor a távlati, kapitális befektetéseket illetően csakis a hatalmon lévő párt elég erős ahhoz, hogy tegyen valamit.

Zoran Dudvarski

Mint polgárok csoportja, külön programmal indultunk a választási kampányban, amelynek minden egyes tétele a község előrehaladásáról, a fejlődésről és az itt élők életszínvonalának javításáról szólt. A polgárok ezt felismerték, ennek köszönhetően jutott be két képviselőnk a helyi parlamentbe. Úgy érzem, nekünk politikusoknak nem szabad megengednünk azt, hogy községünk továbbra is a személyes összeférhetetlenség, az önkény és a különböző pártérdekek túsza legyen. Mert az elmúlt négy hónap alatt csak ezt tapasztaltuk. Többször is beszélgettünk a polgármesterrel, ami után úgy döntöttünk, hogy belépünk a hatalmi koalícióba, és hiszem hogy ezzel egy olyan fordulóponthoz érkeztünk, ahonnan csakis előre lehet haladni – mondta Dudvarski.
Sajtótájékoztató

A helyi parlamentben történt változások volt a témája a Szerbiai Szocialista Párt helyi szervezetének csütörtökre összehívott sajtótájékoztatójának, amelyen a helyi szervezet elnöke, Zoran Mladenović mellett jelent volt Lazar Krajinović polgármester-helyettes, a szocialisták helyi szervezetének alelnöke, továbbá Golupski Nestor elnökhelyettes, a kkt alelnöke.

Zoran Mladenović a sajtó képviselőinek elmondta, a tavaszi választások után a párt  hét tagja jutott be a szenttamási képviselő testületbe, és miután a Szerb Haladó Párttal aláírták a koalícióról szóló szerződést, a 28 fős helyi parlamentben összesen 19 képviselővel abszolút többségben voltak. Időközben az történt, hogy az SZSZP színeiben bejutott Jovan Tutorov képviselő kilépett a koalícióból, viszont nem adta vissza mandátumát a pártnak, ami azt jelenti, hogy a szocialistáknak hivatalosan csak hat képviselőjük maradt, Tutorov pedig független jelölt lett. Hozzátette, sajnálja, hogy Tutorov úrral sok mindenben más véleményen vannak, de szerinte nem az egyéni, hanem a párt érdekei a mérvadóak.

Zoran Mladenović

Mindannak ellenére, hogy a helyi hatalom teljesen átalakulni látszik, mi tartjuk magunkat a koalíciós megállapodáshoz, és úgy gondoljuk, hogy a megkezdett közös munkát tovább kell folytatni. Miután az idei választásokat követően újra hét képviselőnk került be a helyi hatalomba, úgy gondoltam, a tagság, illetve az elnökség feladata, hogy bizalmi szavazással döntsük el a további tevékenység irányvonalát. Az együttes fellépésre 23-an szavaztak igennel, egy pedig ellenezte, ami annyit jelent, hogy képviselői csoportot, illetve a koalíciós megállapodást illetően minden maradt a régiben. Őszintén remélem, hogy az előttünk álló időszakban képviselőink megbízható partnerei lesznek a haladóknak, és hogy a polgárok idővel felismerik azokat az embereket, akik kizárólag a legjobbat akarják az itt élők számára – magyarázta a szocialisták elnöke.

A kérdésre, hogyan magyarázza a Zoran Dudvarski polgárok csoportjából a haladókhoz átigazolt két képviselő döntését, Zoran Mladenović elmondta, csak idő kérdése volt, hogy a mozaikkockák mikor kerülnek a helyükre.

Mindannyiunk politikai álláspontja más, ennek ellenére szerintem az a legfontosabb, hogy mindig a közösség érdekeit tartsuk szem előtt, hiszen a választók akarata és az itt élők jobb élete a legfontosabb. Hogy ezt hogyan és kivel szeretnénk megvalósítani, engedjék meg, hogy saját magunk döntsük el. Pártunk a legutóbbi választásokon újra elég erősnek bizonyult, hiszen országosan a harmadik olyan község vagyunk, ahol a szocialisták a szavazók számát szem előtt tartva a leadott voksokat illetően a legtöbb szavazatot kapták. Ez pedig azt igazolja, hogy az elmúlt időszakban jól dolgoztunk, és a polgárok továbbra is bíznak a pártban. Semmilyen kétség nem fér ahhoz, hogy a Szerb Haladó Pártnak a jövőben abszolút többsége lesz a helyi parlamentben, hiszen a két VMSZ-es képviselő mellett két újabb képviselő csatlakozott a koalícióhoz, azaz már nélkülünk is megvan a döntésekhez szükséges 15 képviselőjük mutatott rá a volt polgármester.

Szeptember derekán járunk, bő négy hónap elmúlt a választások óta, Szenttamáson pedig a politikusok még mindig azzal foglalkoznak, hogy ki lesz hatalmon, ki milyen pozícióba kerül, és ki marad ellenzékben. Közben meg a településen szinte semmi nem változott, nő a szegénység, folytatódik az elvándorlás, és egyre több az üres ház. Egyelőre úgy tűnik, az előállt helyzeten nem lehet változtatni. Vagy nincs meg hozzá az akarat.

Paraczky László