Sport futás

Versenyfutás a boldogabb gyermekkorért

Immár 24. alkalommal tartották meg Zentán szedán délután a Versenyfutás a boldogabb gyermekkorért! elnevezésű nagyszabású futóversenyt, amelynek főszervezője ezúttal is Vöröskereszt helyi szervezete volt. A szervezet titkára Fodor Veronika hírportálunknak elmondta, már több, mint 24 éve szervezik ezta  futóversenyt. Az annakidején hosszútávfutók versenyének indult rendezvényen ma már szinte minden korosztály képviselteti magát, akik több távon neveznek be. A szervezet titkára kifejtette, nagy örömére szolgál, hogy idén is sikerült megszervezniük ezt a különleges jelentőséggel bíró futóversenyt, hiszen az egész szervezet célja az, hogy hozzájáruljon mind a gyermekek, mind a felnőttek életének egészségesebbé és boldogabbá tételéhez. Az akció negyed évszázada a humanizmust, egészséges életmódot, az emberek közti szolidaritást és sportszerűséget kívánja népszerűsíteni.

Fodor Veroniika

Minden kategóriában az első háromat díjazzuk, ezenkívül a legfiatalabb és a legidősebb résztvevőt. A legidősebb tavaly lefutotta a 10 kilométert, és 80 év körüli volt. Tehát ők külön vannak díjazva. Nagyon szeretnek jönni a vidékiek, mert végig a Tisza-parton tudnak futni. Utána a távfutóknak, vidékieknek, önkénteseknek egy kis babot főzünk, és együtt elbeszélgetnek egy kicsit. Ennek a versenynek nem az a lényege, hogy ki lesz a győztes, hanem a távfutók találkoznak, beszélgetnek, viszont a fiatalabb kategóiájú gyerekek is megmérettetik magukat – mondta a titkár, Hozzátette, mivel benevezéskor nem kérnek személyi igazolványt, a rekreatív kategóriában gondot okoz az, hogy a 30 évnél korosabb versenyzők közé sok fiatal is benevez, és ebből később vita lesz, ha a fiatalok győznek: Szerencsére, ilyesmiből kevés van – mondta.

Maga a rendezvény hatalmas előkészületekkel jár, ugyanis kérvényezni kell a városban az utak lezárását, ami ugyan gondot okoz a közlekedésben, viszont az egész futóverseny két óra alatt lezajlik. Az utcai futásnak ez a lényege, hogy az emberek láthassák, ezáltal pedig részesei lehessenek a rendezvénynek. És jönnek is, például tavaly volt olyan család, ahonnak öten futottak más-más távokon – emelte ki  Veronika.

Az idén a legfiatalabb rajthoz álló versenyző 2014-ban született. Az óvodás, az általános iskolás és a középiskolás korosztályú résztvevőket a szervezők két-két évet felölelő korcsoportokra osztották, de rajthoz álltak a különleges nevelési igényű gyermekek, illetve a rekreációsok kategóriájában a harminc év felettiek is. Így alakult ki a 26 versenyszám.

Szenttamásról ezúttal öt versenyző nevezett be. Papp Albert, ifjabb és idősebb, Breár János és Zsellér Nándor az 5000 méteres futásban, Breár Endre pedig a kölönleges bánásmódot igénylő futókkal versenyzett. Papp Albert a zentai rendezvényen már többször is első lett, így volt ez az idén is. Albert ezúttal saját rekordját döntötte meg16:21-es idővel. A férfiaknál 5000 méteren Becskei Dániel lett a második, harmadiknak pedig Hajas Tibor ért célba. A nők 10000 méteres maratonfutását Aleksandra Foki nyerte (42:30), második lett a zentai Tót Anita, harmadik pedig Galik Fanni. A férfiak 10 kilométeres versenyét a kikindai Milenković Nebojša nyerte (30:15), második lett Nagy Gellért Béla (32:12) a harmadik pedig Lipták Zoltán (34,53).

A Vöröskereszt aktivistáinak az idei verseny megszervezésében az önkéntesek és a Zentai Atlétikai Klub tagjai segédkeztek. Az idei zentai rendezvénynek az önkéntesekkel együtt megközelítőleg 1000 résztvevője volt. A szervezők abbéli reményüknek adtak hangot, hogy a következő évben is legalább annyian részt vesznek majd az eseményen.