Sport maraton

Papp Albert 47. lett Budapesten

Vivicittá - éljen a város, szeresd a várost! 1984-ben gondolták ki az olaszok, hogy ezzel a felkiáltással gyönyörű, de zsúfolt és lassan lakhatatlan városaikban futásra ösztönözzék a városlakókat, hogy azok futótempóban csodálhassák meg lakhelyüket, így ébredjenek rá az addig rejtve maradt szépségekre, értékekre. 1986 óta Magyarországon is rendszeres a Vivicittá Városvédő Futás, amihez 1997-től a Matáv, később annak utódja, a Telekom adta a nevét.

Az idén április 1819-e között megrendezett futás, a Vivicittá, a 30. alkalommal rajtoló városvédő futás volt, és újra megmutatta, hogy a városi környezet igenis éltető. Egyaránt futottak kicsik és nagyok, rendszeresen futók és családdal érkező mozogni vágyók. Budapesten kétnapos volt a rendezvény, de ezúttal vidéken is rajthoz állhatnak a sportolni vágyók: Nyíregyházán április 25-én és egy nappal később Pécsett. Ahogyan eddig, ebben az évben is többféle távon indulhattak az érdeklődők: félmaraton (21 km), Vivicittá-futás (10 km), Midicittá (7 km), Minicittá (2,5 km) és családi futás (700 m).

Az idei Vivicittára összesen 26 029-en neveztek be, ami egyúttal rekordnak számított. A  kétnapos fesztiválra 75 ország több mint 2000 futója érkezett Budapestre, a legtöbbjük a félmaratonon indult, ahol már egy hónnappal ezelőtt betelt a 8500 fős létszám. A legtöbben Olaszországból (212), Angliából (153) és Németországból (148) érkeztek a magyar fővárosba. Szerbiából egyenlőre nem tudni, hányan vettek részt különböző kategóriában a versenyeken, viszont Szenttamásról ketten is voltak. Községünk egyik legjobb maratonfutója, kétszeres országos bajnok Papp Albert a 21 kilométeres távon 8300 futó közül 1:22:56-os idővel a 47. lett, Habi Zoltán pedig 1:43:45-ös idővel az 1127. helyen végzett.

Ami magát a futamot illeti  Papp Albert portálunknak elmondta, nehezen indult a nap, hiszen már két nappal előbb érkeztek Budapestre, és mindkét napot városnézéssel töltötték. Gyalog mentek mindenhová, a belvárosból is gyalog mentek fel Budára és vissza, megnézték a város nevezetességeit. Mosolyogva mesélte, kihasználták a lehetőséget, hiszen az egyszerű vajdasági egyetemista nem igazán mondhatja el magáról, hogy sűrűn van alkalma sétálni a magyar fővárosban.

Szombatról-vasárnapra viszont nagyot aludtunk a bérelt panzióban, és pihenten ébredtünk. A futam első részét, kb. 11 kilométert lassabban futottam le, hiszen ismeretlen volt a pálya, viszont a második 10 kilométeren már „megnyomtam” a tempót, és a gyorsításnak köszönhetően kikerültem több, mint 100 futót. Ezt a második részt valahogy sokkal könnyebben is vettem. Mivel tényleg nagyon erős volt a konkurencia, célom az volt, hogy okosan rajtoljak és az elején ne forszírozzam túlságosan az erőmet, a második 10 kilométert viszont 38:14-es időeredménnyel futottam le, ami már kiváló teljesítmény. Mit mondjak,örülök, hogy ott lehettem, jólesett a futás, és az is, hogy bejutottam az első 50 futó közé – mondta a szenttamási maratonfutó.

Az idei Vivicittá félmaratoni futamot a férfiaknál Varga István (ELTE ADSK) nyerte 1:11:31-es idővel, a nőknél pedig Merényi Tímea Krisztina (BHSE) lett az első 1:20:32-es idővel.