Hírek

Szenttamas.rs

Bemutatjuk a szenttamási Lepši snovi (Szebb álmok) egyesületet

 

A szenttamási Lepši snovi nevelőszülők egyesülete az idén ünnepeli fennálásának 10. évfordulóját. A kezdetekben csak 15–20 tagot számláló egyesületnek ma már több, mint 50 olyan tagja van, akik árva gyerekeket fogadtak örökbe, vagy nevelőszülői feladatot látnak el.

Rontó Ibolya, az egyesület megalakulásának egyik kezdeményezője hírportálunknak elmondta, hogy férjével 10 évvel ezelőtt kaptak két kislányt, akik ma már tinédzserek.

– Megalakulásunk célja az volt, hogy egy helyre tömörítsük az összes nevelőszülőt a településen. Az egyesület összejövetelein pedig mi, felnőttek megosztjuk egymás között a tapasztalatainkat, elmondjuk és meghallgatjuk egymás problémáit, nevelési útmutatót kapunk egymástól, ugyanakkor barátkozunk, beszélgetünk egy jót. Az összejövetelekre a gyerekeket is elhozzuk, számukra olyankor különböző műhelymunkákat szervezünk, amelyeken sok olyan dolgot megtanulhatnak, amikett egyébként az iskolában vagy a különböző szakkörökön kevésbé, vagy egyáltalán nem tanulnak – mondta Ibolya. Hozzátette, az egyesület összejöveteleit eleinte a szenttamási Gyöngy egyesület helyiségeiben tartották, később viszont a Ružica magánvállakozás tuki műhelyeibe kerültek át, és székházuk jelenleg is itt van.

Ružica Topalov, a Lepši snovi egyesület elnöke portálunknak elmondta, hogy fő tevékenységük a gyerekek műhelymunkáinak a megszervezése, ugyanakkor kötetlen, zenés programokkal tarkított délutánokat is tartanak.

– Fő célunk a gyerekek elmozdítása a számítógép elől. Szinte kifogyhatatlanul jönnek az ötletek, hogy mi mindennel, milyen hasznos dolgokkal lehet foglalkozni egy-egy vasárnap délután. Összejövünk, otthonról hozunk rongyokat, vagy megunt tágyakat, és az időközben felgyülemlett, egyébként eldobni való anyagokból apróbb, mutatós dolgokat, ajándékokat, figurákat készítenek a gyerekek, amelyeket el tudnak adni, az így összegyűjtött pénzen pedig közös kirándulásokat szervezünk – mondta Ružica Topalov, aki maga is nevelőszülő, hiszen három saját gyermeke mellett még két árva gyereket nevel. Hozzátette, az egyesület támogatók segítségével nagyon szerény eredményeket tud felmutani, de ők erre is büszkék, hiszen teljesen önerőből dolgoznak. A gyerekek számára többször is megszervezték az újévezést, a Mikulás- és a Télapóvárást, ugyanakkor rendszeresen ott vannak a különböző nyári táborokban is.

Nagyon nagy szükségünk lenne egy számítógépre, de sajnos nincs rávalónk. Annak segítségével felvehetnénk a kapcsolatot a környező települések nevelőszülő egyesületeivel, civil szervezeteivel. Jelenleg mintegy 50 tagunk van, ebből több, mint 30 aktívan bekapcsolódik a munkába. Az idéntől már projektumokat fogunk írni, és sokkal több helyre pályázunk, hiszen az egyesületnek ez lesz a bevételi forrása. Ugyanakkor az idén lesz az egyesület 10. születésnapja, ezt pedig egy közös társalgassal és a gyerekek munkáiból készült kiállítással szeretnénk megünnepelni – mondta az egyesület elnöke.

A beszélgetésbe bekapcsolódott Pridraški Sofija, nevelőszülő is, aki elmondta, hogy két gyermek nevelését vállalta, 4, illetve 5 éve vannak nála. A kislány most 9, a fiú 16 éves:


– Nem könnyű szülőnek lenni, nevelőszülőnek pedig még nehezebb, mert nem szabad különbséget tenni a saját és a más családból érkezett gyerek között. A fiú például már nem volt kicsi, amikor a családunkba került, ebből kifolyólag nehezebben ment a beilleszkedés is. Zárkózottabb természetű volt, néha durcásan viselkedett, feleselt. Idővel persze ezek a gondok elmúltak, ugyanakkor jött a kamaszkor, ami újabb feladat elé tesz nemcsak minket, hanem minden szülőt. Ennek ellenére jól elvagyunk, megbeszéljük a dolgokat – mondta Sofija. Egyetértett azzal, hogy a népszerű műhelymunkákat folytatni kell, hiszen, mint mondta, a gyerekeknél így jut kifejezésre a tehetség és a kreativitás. Emellett legalább ilyenkor nem ülnek a számítógép és a televízió előtt, hanem hasznosan töltik szabadidejüket. A közös munka mellett nagyon szeretik a téli-nyári táborokat is, ahol ugyancsak különböző műhelymunkákban vehetnek részt. Születésnapok, különböző ünnepségek alkalmával is összejönnek.

Amíg a gyerekek különböző ajándékok készítésével foglalták le magukat, az egyesületben megtudtuk, hogy az ilyen jellegű összejövetelek a gyerekek esetében a lelki sérülések gyógyítására is pozitívan hatnak, hiszen sokan sebekkel érkeztek biológiai szüleiktől az új családba. A nevelőszülőség ugyanakkor foglalkozásként egyre felkapottabb, és egyre több gyermektelen vagy 1–2 gyermekkel rendelkező család vállal ilyesmit, ugyanis biztos munkahelyet és jövedelmet szavatol.

Arra a kérdésre, hogy milyen büntetéseket alkalmaznak a nevelőszülők, ha a gyerekek rossz fát tesznek a tűzre, Sofija elmondta, hogy a legnagyobb „büntetés” a számítógép, illetve a mobiltelefon használatának a megtiltása. Szinte azonnal hozzátette, hogy ilyesmire ritkán kerül sor.

Műhelymunka 2015. január 31.

 

Paraczky László