Hírek

Szenttamas.rs

 

Újra bemutatkoztak a szenttamásiak Orosházán

Szenttamás és Orosháza között tizenhárom évvel ezelőtt először a ,,civilek” között kezdett kialakulni a kapcsolat, a testvérvárosi megállapodást pedig 2009-ben írta alá a két település polgármestere. Azóta folyamatosan látogatják egymás rendezvényeit, több alkalommal jártak a civil és politikai élet delegációi egyik és a másik városban is. Kapcsolatok, ismeretségek alakultak ki a díszítőművészetnek, lovassportnak, a turijai Kolbásznapok stb. rendezvényeknek köszönhetően, a polgárok pedig közelebbről is megismerhették egymás hagyományait és szokásait. A Békés megyei város szinte folyamatosan vendégül látja a szenttamásiakat a Szent István-napi rendezvénysorozatán, amire az idén a Bard Néptáncegyesület táncosai mellett a Szenttamási Kézimunkakedvelők Egyesületének és a Hagyományápolók Kubjának képviselői érkeztek. A 34 fős csoportot Gyopárosfürdőn Dávid Zoltán polgármester, Bojtor István alpolgármester, Németh Béla egykori polgármester és Tóth Zoltánné önkormányzati képviselő fogadta. Mint elhangzott, az augusztus huszadikai ünnepség ezúttal nem Gyopárosfürdőn, hanem Orosháza központjában, a Főtéren lesz.

A többnapos ünnep kapcsán a orosházi polgármestert, Dávid Zoltánt kérdeztük, aki elmondta, az előző évekhez hasonlóan az idén is tartalmilag gazdag programok várják a vendégeket és a helyieket, amelyek szervezésénél minden korosztályra gondoltak: − A lóversenypályán újra megrendezésre került a már hagyományos lóverseny, melynek keretében különböző látványos jeleneteket mutattak be, természetesen jelentős részét lovakkal. Volt kettes és négyesfogat-hajtás, egy ember úgy állt öt lovon, hogy hajtotta azokat, különböző pónilovas versenyek voltak és így tovább. Természetesen kiállítóhelyek, étel is ital, továbbá minden olyan várta a látogatókat, amiről azt gondolom, hogy érdeklődésre adhat számot. Ezekben a napokban a város ingyenes koncerteket szervez a főtéren, ennek keretében például pénteken Máté Péter-emlékest volt. Az előbb arról tájékoztattak, hogy a mai napon megdőlt a látogatottsági rekord Gyopárosfürdőn, és ez is azt mutatja, hogy Orosháza érdekes a turizmus szempontjából, sok élmény és látványosság százával fogadja az érkezőket. Az ünnep alkalmából két testvérváros képviselői jöttek el. Tusnádfürdőről két képviselő és Szenttamásról több civil szervezet képviselője érkezett hozzánk. A testvérvárosi találkozó az Orosházi Nyár 2018 program keretében a Kultúrával határokon át című projekt keretében valósult meg. Ennek keretében a Petőfi Művelődési Központban délután 15 órától megnyílt a szenttamási Kézimunkakedvelők Egyesületének és a Hagyományápolók Klubjának, továbbá az itteni Orosházi Díszítőművészeti Kör közös kiállítása, ahol a kézzel készült, nagyon érdekes szőtteseket megtekinthette a nagyközönség is, este pedig az Alföld Gyöngye Hotelban az orosházi ételekből volt kóstoltatás. Visszatérve a kézimunkázókhoz, mindeképpen hozzá kell tenni, hogy a szenttamási és itteni kézimunkázók, továbbá a lovassport kapcsolata a legrégebbi a két város között. Nagy örömmel, szeretettel vártuk őket, és szeretnénk, ha az ünnepek alatt mindenki jól érezné magát a városban – mondta a város első embere.

A szenttamási vendégeket a községi tanács kulturális tanácsosa, Ifjú Zoltán vezette, aki elmondta, a 34 fős delegáció nagy részét a néptáncosok képezik, ezen kívül két kézimunkacsoport képviselői is elhozták munkáikat, ők nyolcan jöttek: − A Bard egyesület táncosai fellépnek az ünnepi műsorban, a kézimunkázók pedig a kiállításra hozták munkáikat. A gond az, hogy a határokon óriási a tumultus, és csaknem öt órát vártunk, mire átjöttünk Magyarországra, így az első napra tervezett programok egy kicsit csúsztak. A késés ellenére az önkormányzati delegáció Dávid Zoltán polgármester úrral az élen nagyon szépen fogadott bennünket, külön fogadást rendeztek számunkra. Mindannyian nagyon megörültünk egymásnak, örülünk az eddigi együttműködésnek, tapasztalatcserének, melyek néhány mozzanatát fel is idéztük. Itt nagyon szeretik a szerb népzenét és néptáncosokat, a legintenzívebb kapcsolat viszont a kézimunkázók között van, akik évente több alkalommal is találkoznak és együtt dolgoznak. Erre jó példa a mai nap is – mondta a községi tanácsos.

A Bard Néptáncegyüttes elnökhelyettese, Zoranka Paroški emlékeztetett arra, hogy már több alkalommal is felléptek Orosházán, és külön örömét fejezte ki, hogy újra bemutatkozhatnak az itteni közönségnek, ezúttal a legnagyobb állami ünnep, a Szent István-nap alkalmából szervezett rendezvénysorozat keretében: − Az egyesüleben érezzük, hogy egy valóban nagy jelentőségű ünnepről van szó, éppen ezért megtiszteltetés számunkra, hogy itt lehetünk. A szívélyes fogadtatást egyesületünk egy szerb népdalcsokorral köszönte meg. A műsorrács szerint a táncosok ezúttal egy alkalommal lépnek fel, mintegy 20 perces műsoridővel, amire három különböző koreográfiát és viseletet hoztunk. A műsor nagyon attraktív, a viseletek pedig a szerbiai tájegységekről valók. Már többször is meggyőződhettünk arról, hogy az orosházi közönség szereti a szerb táncokat, és valószínűleg ezért vagyunk itt újra – mondta mosolyogva Zoranka. Megjegyezte, amint megérkeztek, a táncosok azonnal elfelejtették a határon történt hosszú és kínos sorbanállást és a rekkenő hőséget, hiszen Gyopárosfürdőn nagyon kedves fogadtatásban részesültek, és a szálláshely is gyönyörű. Az önkormányzati delegációnak pedig egy eredeti szerb népdalcsokorral kedveskedtek.

A szenttamásiak vasárnap részt vettek a bógárzói Ügető-Galopp Futam és Fogathajtó Verseny programjain, majd pedig az Orosházi Díszítőművészeti Kör és a szenttamási kézimunkacsoportok közös kiállításán, amelynek a Petőfi Művelődési Központ adott otthont. Kiss Julianna, a Szenttamási Kézimunkakedvelők Egyesületének elnöke elmondta, a csoport többféle munkát hozott és állított ki: − A kézimunkák között találhatók kalocsai hímzések, az Alföld kultúrájához tartozó fehér hímzések, valamint vadvirágos motívumok. Hoztunk még más munkákat is, amelyeket az egyesület tagjai készítettek, például horgolt, valamint harisnyából készült virágokat – nyilatkozta az egyesület vezetője. Kiemelte, az Orosházi Díszítőművészeti Körrel évek óta nagyon jó az együttműködés, közös táborokat szerveztek már Újvidéken és a Kátai-tanyán is: − Nagyon szeretjük átvenni egymás képzőművészeti és hímzőkultúráját. Ez a munka megvalósult, ez mellett még jó baráti kapcsolatot is kötöttünk, és mindkettőt szeretnénk tovább ápolni – tette hozzá Kiss Julianna.

A Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klubjának kézimunkacsoportjának három képviselője érkezett Orosházára. A klub elnöke, Forgács Ibolya elmondta, a kiállításra kimondottan szenttamási fehér hímzést hoztak, a dekoráció pedig a kertben található paradicsom, paprika, uborka, fokhagyma stb., továbbá gyümölcsök, pl. alma, körte, őszibarack és egyéb volt. Ezeken kívül elhoztuk a klub jelképét, a fonott aratási koszorút is, amiről felismerhetnek bennünket. A kiállítás megnyitóján mindhárman dél-alföldi népviseletben jelentünk meg, továbbá bemutattunk egy eredeti, hímzett dél alföldi női inget és kötényt is.

A városi ünnepségsorozat augusztus 20-án a Főtéren ünnepi kenyérszenteléssel és kulturális műsorral folytatódott, melynek keretében 11 órától a szenttamási Stevan Vladislav Kaćanski Bard Néptáncegyüttes tartott egy fergeteges bemutatót. Őket követően az Orosházi Fúvószenekar produkcióját, a Napsugár Bábszínház előadását hallhatta és láthatta a közönség. Az esti programokig volt még karate, hip-hop, aerobik bemutató, fellépett az Irigy Hónaljmirigy zenekar, az Alma együttes, a The Biebers, a szemetgyönyörködtető tűzijáték előtt pedig a Hooligans együttes fellépése töltötte meg a Főteret.

 

Paraczky László