Rendezvény

Lezajlott a 15. Szenttamási Barázda Szántóverseny

A szenttamási Pionír Mezőgazdasági Birtokon július 26-án tartották meg a 15.Szenttamási Barázda elnevezésű szántóversenyt. A rendezvény célja ezúttal is a mezőgazdasági termelés és a mezőgazdasági mechanizáció népszerűsítése és fejlesztése, valamint a mezőgazdagságban szerzett tapasztalatok közvelen megosztása volt.

Az előző szántóversenyektől eltérően az idén csak két kategóriában mérhették össze ügyességüket a versenyzők, mégpedig az egy- és kétvasú ágyekék és váltvaforgatók (A kategrória),  valamint  a három, vagy attól több vasú ágyekék és váltvaforgatók kategóriájában (B kategória).

Szombat reggelig a megmérettetésre összesen 28 traktorista nevezett be, közülük 25-en jöttek el, a legtöbben – 18-an – a B csoportban mérték össze tudásukat.

Szenttamási Barázda 2014

A versenyzőket, vendégeket és a szépszámú közönséget először Vladimir Rankov agronómus, a Helyi Közösség Mezőgazdasági Bizottságának az elnöke köszöntötte, őt követően pedig Slobodanka Gradinac polgármester helyettes szólt az egybegyűltekhez.  Mint mondta, az önkormányzat befektetési lehetőségként tekint a szántóversenyre, ugyanakkor a mezőgazdasági munkák népszerűsítése mellett nemcsak a községnek ad bemutatkozási lehetőséget, hanem a termelőknek, a mezőgazdasági gépek és eszközök gyártóinak, valamint a vetőmag és növényvédelmi szerek forgalmazóinak, akik minden évben többen és többen jönnek Szenttamásra.

-Fontos a számunkra, hogy támogassuk azt, amire Vajdaság épül, és ami községünk fejlődésének az alapját képezi, ez pedig a mezőgazdaság, ezen belül is a szántás népszerűsítése a jövő nemzedéknek – mondta a polgármester-helyettes, aki egyúttal az önkormányzat nevében ígéretet tett a rendezvény további  támogatásáról és népszerűsítéséről, majd hivatalosan is megnyitotta a versenyt.

A megnyitó után rövid művelődési műsor következett, majd a jelenlévőket az idei rendezvény házigazdája, a Pionir Rt nevében Dr.Jan Turan agrármérnök köszöntötte, majd pedig a versenybizottság elnöke, Slobodan Radić a benevezett traktoristáknak elmagyarázta a

versenyszabályokat. Ennek értelmében mindkét kategóriában a szántást 25 cm mélységben kellett elvégezni, az A kategóriában versenyzőknek 1500-, míg a B kategóriában versenyzőknek  3000 négyzetmétert kellett felszántaniuk. Mint mondta, a szabályok értelmében minden versenyzőnek oda kell figyelnie a barázda nyitására, a szántás irányára, ügyelnie kell folyamatosan az egyforma mélységre, el kell munkálnia a fölterület végeit, mert ezeket a  felszántott terület külalakjával együtt  külön-külön osztályozzák. Az össz pontszám határozza meg majd a végső sorrendet. Az agronómus hozzátette, hogy a versenyzők negatív pontokat is begyűjthetnek, mégpedig akkor, ha az ekékkel nem megfelelően fordulnak meg, és ha megsértik a szomszédos parcellát, vagy a dűlőutat.

A versenybizottság nem méri az időt, tehát nem a gyorsaságra, hanem a minőségre fektetjük a fő hangsúlyt – mondta a nyolctagú versenybizottság elnöke.

Miután megtörtént a parcellaszámok kihúzása, a traktorok kivonultak a  búzatarlóra és megkezdődött a verseny, amely csaknem két órát tartott, a szépszámú látogató pedig biztatta és tanácsokkal látta el a versenyzőket. A bírák folyamatosan végezték a dolgukat, a szervezők pedig közben a látogatóknak és a fiataloknak ügyességi versenyeket tartott. A férfiaknak három bála szalmát kellett különböző akadályokon áttolni tragacson, de volt csizmahajítás és kötélhúzási verseny is. Az előbbinél a férfiaknál Gyökér József 23,20 mp, a nőknél pedig egy bálas szalma esetében Nićin Dora győzött 20,80 mp idővel. A fekete színű férfi gumicsizmát Tojzán Béla hajította a legmesszebbre, 23,90 méterre, második lett Juhász Lóránt 22,40 méterrel, harmadik pedig Baćinac Bojan, aki 21,75 méterre dobta el a lábbelit. Legnagyobb érdeklődés a kötéhúzás iránt volt, ahol szoros küzdelemben ugyan, de a Tornádó férficsapat négyszer egymás után  győzni tudott, jutalmul pedig egy láda sört kaptak a szervezőktől.

Vladmir Rankov agronómus és főszervező kiemelte azt is, hogy külön megtiszteltetés a számára, hogy a Mezőgazdasági Bizottság elnökeként az idén is részt vehetett a Barázda Szántóverseny szervezésében és lebonyolításában.

-Mint azt a megnyitón is hallhatták, ez a rendezvény nagyon fontos a szenttamásiaknak, ezért törekedni fogunk arra, hogy a jövőben még jobban emeljük a színvonalat és még több vidéki érdeklődőt csalogassunk ide. Többhónapos intenzív munka előzte meg a versenyt, amelybe szinte kivétel nélkül szakemberek vettek részt, a szervezőbizottság és a Mezőgazdasági Bizottság pedig hetente ülésezett. Ezeken a rendezvényt legapróbb részleteit is kidolgoztuk, továbbá folyamatosan kapcsolatban voltunk a védnökökkel és a kiállítókkal egyaránt – mondta egyebek mellett Vladimir Rankov. Hozzátette, elégedett a résztvevők számával, különösen  azzal, hogy évről-évre több fiatal is bekapcsolódik a versenybe és a kísérőrendezvényekbe is.

- 28 versenyző jelentkezett a Szenttamási Barázda szántóversenyre, közülük 25-en jelentek meg a rendezvényen. Az A kategóriában 7-, míg a B kategóriában 18 versenyző állt rajthoz – hallottuk Pajdl Zsuzsanna mezőgazdasági mérnöktől, a szervezőbizottság tagjától. Mint mondta, a szenttamásiak mellett Bácsfeketehegyről és Bácsföldvárról is érkeztek ekével felszerelt traktorok. A szántóverseny kísérőrendezvényeként az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Kara megszervezte az új mezőgazdasági gépek bemutatóját is, amelyen kisgépeket, ekéket és tárcsákat láthattak az érdeklődők.

-Igazából csak most látszott meg a szervezők hosszú munkája, hiszen az előző rendezvényekhez képest sokkal magasabb a színvonal és több vidéki látogató is volt, ami mindenképpen biztató – mondta az agronómus.

Molnár Tibor szenttamási mezőgazdasági termelő ezidáig majdnem mindegyik versenyen részt vett, és többször is volt első. Magáról a versenyfolyamatról elmondta, hogy miután kihúzzák a sorszámokat és ráállnak a parcellára, 15 méterre kétoldalt szétmérik a közepét, majd itt kezdik a versenyt.

-Az első két körben 8 centimétert vezetjük oldalra, majd visszafelé újra oldalra dobjuk a földet, természetesen ugyanazon a  mélységen, majd a becsukás jön 12 centiméteren, azaz összeborítjuk amit szétdobtunk. A harmadik körben már megyünk le 25 centiméterre, közben pedig folyamatosan figyelni kell a mélységet, ügyelni kell, hogy egyenletes legyen a szántás, és hogy rendesen leszántsuk a tarlót – magyarázta a könnyű kategória  idei győztese.

A nehéz kategória idei győztese Atanacković Saša turiai termelő 10 éve vesz részt a Barázda szántóversenyen, eddig öt alkalommal volt első, egyszer második és harmadik, azaz hét alkalommal vitt haza díjat.

-Legfontosabb a jó felszerelés, ami azt jelenti, hogy ha régi is a trakror és az eke, de jól működik, illetve jól be van állítva, és ehhez társul a versenyző ügyessége, a siker semmiképpen sem maradhat el. Természetesen a  tapasztalat is fontos. Ezen a versenyen a legfontosabb a barázda helyes nyitása, mondhatom ezen múlik az, hogy az ember bekerül-e a  nyertesek közé. Ha sikerül helyesen kinyitni a barázdát, a többi, mint a mélység és az irány megtartása már csak formaság. Ugyanakkor van még egy fontos dolog, ez pedig az, hogy ne érintsük a szomszéd parcelláját, mert ez mínusz pontokat hoz – mondta a turiai versenyző.

Serfőző Lívia 14 éves szenttamási diáklány már tavaly is részt vett a szántóversenyen. Traktort vezetni  nagyapja és édesapja tanította meg néhány évvel ezelőtt, szántani viszont csak 3-4 éve tud. Miközben elmagyarázta, hogy kell a tarlót szántani és mire kell külön odafigyelni, hozzátette, nagyon szeretné, ha sikerülne valamilyen mezőgazdasági iskolába íratkoznia, mert szereti a földet művelni.

Velez Emil volt az idei szántóverseny legfiatalabb résztvevője, még csak 10 éves, de mint mondta, már mindent meg tud csinálni a traktorral.

-Hatévesen tanultam meg apu mellett traktort vezetni, azóta meg már folyamatosan dolgozok és segítek neki. Tudok szántani, vetni, de tudom permetezni a szóját, kukoricát és a napraforgót is. A szántást most 3-4 vasú ekével csinálom, és szerintem elég jól megy. Idén indulok a negyedik osztályba, később pedig szeretnék valamilyen mezőgadasági szakra íratkozni  és a föld mellett maradni –  mondta Emil.

A szántóverseny 13 óráig tartott, és miután a bírálóbizottágok elvégezték a Barázda alapszabályaival összehangban a méréseket, sor került az ünnepélyes eredményhirdetésre. A könnyű járművek csoportjában a legjobban osztályzott fellépő ifj. Molnár Tibor volt, a második helyzett Brano Kovačević, a harmadik pedig Velez Emil lett. A B kategóriában  a zsűri tagjai a legtöbb pontot Atanacković Sašának adták, a második Pekality Attila, a harmadik pedig Kaćanski Momčilo lett. Mind a két csoportban az első helyezett 20 000 dináros jutalomban részesült, és 10 napos tengerparti üdülésre szerzett jogot a szenttamási Sport és Üdültetési Központ jóvoltából. A második helyezett versenyzők 15 ezer, a harmadik helyezettek pedig 10 ezer dinárt kaptak.

A végén elmondjuk még hogy idén a szervezők a rendezvény támogatóinak jóvoltából mindegyik résztvevő számára biztosítottak nyereményt.  Ezenkívül díjazták a legidősebb (Antić Lazar, 1929-ben született) és a legfiatalabb versenyzőt (Velez Emil, 2004-ben született),  továbbá az egyetlen női versenyzőnek (Serfőző Lívia), a legjobban felszerelt traktor tulajdonosának, valamint az ügyességi versenyen helyezéseket elért egyéneknek és csapatoknak is jutott nyeremény.