Hírek

Szenttamas.rs

 

Hetven traktor szántott egyszerre

Rekordszámú versenyző, színvonalas mezőgazdasági kiállítás és gazdag

kulturális műsorkínálat várta szombaton a XX. Szenttamási Barázda

rendezvényre látogatókat.

A jubiláris, XX. Szenttamási Barázda augusztus 24-én 9 órai kezdettel került megrendezésre a Pionir Rt. parcelláján az Újvidéki út jobb oldalán (kb. 3 km-re a településtől). A rendezvény fő célja ezúttal is a mezőgazdasági termelés és a mezőgazdasági mechanizáció népszerűsítése és fejlesztése, valamint a mezőgazdaságban szerzett tapasztalatok közvelen megosztása volt. A több kategóriában zajló versenyre nemre és korra való tekintet nélkül mindenki benevezhetett, a feladat pedig a búzatarló minél szakszerűbb és esztétikusabb felszántása, a barázda nyitása és becsukása, és egyéb, a szántással kapcsolatos követelmény teljesítése volt.

Az augusztusi hőség és a kiszáradt szántóföld ellenére rekordszámú, mintegy 70 versenyző nevezett be az idén a szenttamási szántóversenyre. Az ekékkel felszerelt traktorok már a kora reggeli órákban a Helyi Közösség épületénél gyülekeztek, ahonnan menetoszlopban vonultak a rendezvény színhelyére. A látványos felvonulás, a berregés és tülkölés mellett a menetoszlop különlgessége az volt, hogy igencsak hosszúra sikeredett, hiszen mire az első traktorok a város szélére értek, az utolsók csak akkor indultak el a Helyi Közösség elől. Abban pedig, hogy az idei rendezvény kiválóra sikeredett, néhány órát követően már a versenyzők, a bírálóbizottságok, a látogatók és minden jelenlévő egyetértett.



A XX. Szenttamási Barázdát Vuk Radojević tartományi mezőgazdasági titkár nyitotta meg, aki beszédében hangsúlyozta, a jövőben az ilyen és hasonló rendezvényekre nagyobb figyelmet kell fordítani, hogy a mezőgazdaságot még magasabb szintre tudjuk emelni: − Minden kétséget kizárva a szenttamási szántóverseny egyik védjegye lett Vajdaságnak. A mezőgazdasági titkárság minden olyan hagyományos rendezvényt támogat, amely hozzájárul a mezőgazdaság fejlődéséhez. Idén a szenttamási önkormányzattal és a helyi közösséggel anyagilag is támogattuk a Barázdát, hiszen itt nemcsak versenyről, hanem közvetlenül a vajdasági hagyományok és szokások ápolásáról is szó van. A rendezvény célja a régi földművelési szokások megőrzése, azaz a lovakkal történő szántás és földművelés bemutatója, másrészt ismerteti a látogatókat a modern szántás módszereivel, mindkettő törhetetlen vegyületet képez a mezőgazdaság fejlődésében.

Kiemelte, amennyiben termelékenyebb és versenyképesebb mezőgazdaságot szeretnénk, a korszerű gépekbe és kapcsolható eszközökbe való állandó beruházás elengedhetetlen. Hozzátette, a titkárság folyamatosan figyelemmel kíséri a szakmát és a tudományt, mert csakis így, valamint a modern felszerelések alkalmazásával kaphatnak jobb eredményeket a termelők. Vuk Radojević egyúttal felhívta a mezőgazdászok figyelmét, hogy éljenek a titkárság által felkínált támogatási lehetőségekkel, és újítsák fel a felszerelésüket.

 

A megnyitó alkalmával Radivoj Paroški, szenttamási polgármester kifejtette, a házigazdák célja, hogy mindegyik szántóverseny valamiben eltérő, ugyanakkor jobb legyen az előzőeknél: − Mindezt mi sem igazolja jobban, mint az a tény, hogy évről évre több versenyzőnk van, egyre több a kiállító, és az idéntől már magyaroszági résztvevők is bekapcsolódtak a rendezvénybe. A minőséges szántóverseny mellett egy komoly, korszerű mezőgazdasági felszerelést, vetőmagot, növényvédő szereket és egyéb technológiát kínáló vásár és kiállítás nyílt, amely ugyancsak vonzza a látogatókat, a termelőknek pedig lehetőségük van tájékozódni szinte minden mezőgazdasághoz kapcsolódó termékről, termelési folyamatról. A község célja pedig pontosan ez, hiszen minden, amit itt látunk, Szenttamás fejlődésének a gerincét képezi. Köszönet a tartományi mezőgazdasági titkárságnak, hogy ezt felismerte és támogatja. A szántóverseny és a kísérőrendezvények szervezésében már tavaly szemmel láthatólag nagy előrehaladás történt, az idei pedig az edddig legtömegesebb és legsikeresebbek közé sorolható. Mindezért köszönet jár a szervezőbizottságnak és a Helyi Közösségnek.

Aleksandar Bogićević, a mezőgazdasági miniszter segédje is elismerően nyilatkozott a rendezvényről: − Nagyon jó, hogy ilyen és hasonló rendezvényekből egyre több van az országban, hiszen itt a mezőgazdasággal foglalkozók nemcsak tehetségüket és ügyességüket bizonyíthatják, hanem megoszthatják egymás között eddigi tapasztalataikat is.

A szombati szántóversenyen legtöbb dolga a szakzsűrinek volt, hiszen mindhárom kategóriában óriási verseny folyt. A szakemberekből álló zsűri több kritériumot állított fel és osztályozott, mint például a barázda nyitása, a szántás mélysége, a barázda csukása stb., a versenyzők pedig a pozitív pontok mellett negatív pontokat is kaptak.

Amíg a traktorosok versenyeztek, a közönségnek bemutatták a hagyományos, lóval és kézi ekével történő szántást is. Többen is kipróbálták ezt a a valamikor nagyon nehéz, de fontos mezőgazdasági munkát. A szervezők gondoskodtak a rendezvény hangulatos részéről is, melynek keretében a helyi civil egyesületek alkalmi kulturális műsorát tekinthették meg a látogatók.

Az eredményhirdetésre a közös ebéd előtt került sor. A könnyű járművek csoportjában a legjobban osztályzott versenyző a szőregi Bogdan Bikić lett, a második helyen a szenttamási Serfőző László végzett, a harmadik pedig Igor Fejsza, ugyancsak szenttamási versenyző lett.

Középkategóriában a zsűri tagjai a legtöbb pontot Đorđe Dinjaškinak adták, a második a turiai Saša Atanasković, a harmadik pedig a szenttamási Simin Miroslav lett.

A nehéz, ún. C kategóriában az első helyen a szenttamási Goran Radović végzett, második a bácsföldvári Cseh Zoltán, a harmadik pedig az ugyancsak szenttamási Mag Zoltán lett. A serlegek és köszönőlevelek mellett a díjazottak helyezéstől függően 25, 20 és 15 ezer dinárt nyertek.

A szervezők ezenkívül díjban részesítették a legidősebb (Antić Lazar, 1929-ben született) és a legfiatalabb versenyzőt, Szabó Róbertot, aki 2009-ben született. A legjobb női versenyző Marija Seočanac lett, aki Vrnjačka Banjáról érkezett. Mindhárman hétnapos, két személyre szóló üdülést nyertek az Orosháza melletti Gyopárosfüdőn. Az idei verseny legtávolabbról érkező versenyzője Lazar Erdoglija, aki a közép szerbiai Vukušica településről érkezett, egy teljes szerszámkészletet kapott ajándékba.













 

Paraczky László (Fotó: A. B. )