Hírek

Szenttamas.rs

 

Lezajlott a XVIII. Szenttamási Barázda

 

Idén újra a szenttamási Pionír Mezőgazdasági Birtok adott otthont a hagyományos Szenttamási Barázda elnevezésű szántóversenynek, amelyet újra a Helyi Közösség mezőgazdasági bizottságának és a Szenttamási Barázda szántóverseny szervezőbizottságának közös szervezésében tartottak meg 2016. augusztus 5-én.
A rekkenő hőségben a birtok cukorrépa területe mellett megtartott rendezvény célja ezúttal is a mezőgazdasági termelés és a mezőgazdasági mechanizáció népszerűsítése és fejlesztése, valamint a mezőgazdagságban szerzett tapasztalatok közvelen megosztása volt. A szervezőbizottság aggodalma, hogy a több napja tartó kánikula miatt sokkal kevesebb résztvevője és látogatója lesz a  rendezvénynek, szerencsére, nem igazolódott be. A versenyszellem és a kíváncsiskodók ugyanis újra benépesítették a határnak ezt a részét, bár hozzá kell tenni, a közös ebédet követően, a kora délutáni órákban már mindenki ,,elmenekült“ a helyszínről.
Az idei versenyre is három kategóriában lehetett benevezni, mégpedig: könnyű – A csoport, közép – B csoport és a nehéz – C csoport, azaz egy-két fejes, háromfejes, továbbá négy- vagy többfejes ágyekékkel vagy váltvaforgatókkal. Szombat reggelig a megmérettetésre összesen 22 traktorista nevezett be, a legtöbben – 11-en – pedig újra a B csoportban mérték össze tudásukat.
Az egybegyűlteket először a Helyi Közösség nevében Maja Đukić, elnökhelyettes köszöntötte, majd pedig Slobodan Radić, nyugalmazott agronómus, a szervezőbizottság oszlopos tagja hívta fel a figyelmet a verseny és a kísérőrendezvények jelentőségére: ‒ Mi, akik az élelmiszert termeljük az országnak, nagyon jól tudjuk, milyen fontos a mezőgazdaságban betartani az írott, de íratlan szabályokat is. Az egyik ilyen alapvető dolog a szántás, amelynek döntő jelentősége van a növényi kultúrák fejlődésében. A rendezvény fő célja pedig, hogy bemutassuk, hogyan kell szabályosan szántani. A versenyszabályok részletesen foglalkoznak ezzel a folyamattal, a barázda nyitásától a helyes szántáson keresztül egészen a barázda csukásáig.

 



A házigazda, a Pionír Mezőgazdasági Birtok nevében a résztvevőket Pajdl Zsuzsanna agronómus köszöntötte, aki minden versenyzőnek sok sikert kívánt. A rendezvényt a község polgármestere, Radivoj Paroški nyitotta meg, aki beszédében hangsúlyozta, a jövőben az ilyen és hasonló rendezvényekre nagyobb figyelmet kell fordítani, hogy a község mezőgazdaságát még nagyobb szintre tudjuk emelni: ‒ Bár a kánikula ellenére sem állnak le a mezőgazdasági munkálatok, ideértve a szántást is, az időjárás az egyedüli olyan tényező, amely aggodalommal tölti el a termelőket. Már itt, a birtok földjein is jól látszik, hogy a rekkenő hőség milyen kárt okozhat, és elsősorban ez ellen kell fellépnünk. Az időjárásra ugyan nem tudunk hatni, de a korszerű technológia alkalmazásával már valamelyest befolyásolható a termelés, valamint a termés mennyisége és minősége. Itt elsősorban az öntözőrendszerek kiépítésére gondolok, amelyek nagyban segíthetnek az ilyen és hasonló helyzetekben – mutatott rá a szenttamási polgármester. Egyúttal emlékeztette a jelenlévőket, elkészültek a tervek egy hatalmas vízgyűjtő kiépítéséhez, amelyből a község határában több mint 10 ezer hektár termőföldet lehet majd öntözni.



Az ünnepélyes megnyitót követően a parcellaszámok kihúzására került sor. Miután a versenyzőknek a bírálóbizottságok tagjai elmagyarázták a versenyszabályokat, 10 órától elkezdődött a szántás. A versenyt nagy sikerrel Veckalov Mladen termelő nyitotta meg, aki a helyszínen bemutatta, hogyan szántottak valamikor lovakkal és kézi ekével.
A 22 benevezett traktorista az előre kimért parcellákon a lehető legjobb tudását produkálta, ami – tegyük hozzá – a rekkenő hőségben és a kiszáradt talajú versenypályán cseppet sem volt könnyű feladat. Az erőgépek mindenütt hatalmas porfelhőt hagytak maguk után, amiből ugyancsak látszott, mennyire száraz a határban a föld.
A versenybizottság többnyire okleveles agronómus tagjainak sem volt könnyebb dolga. A hőségben azonban mindenki tette a dolgát, a mérők többször is megmérték a barázdák szélességét, mélységét, de annak nyitását és bezárását is osztályozták. Az eredményeket összegezve Slobodan Radić, a mezőgazdasági bizottság versenybizottsággal megbízott tagja elmondta, a szántóverseny részvevői az igen nehéz körülmények és a kiszáradt talaj ellenére is kiegyensúlyozott, szoros, minimális különbségű, jó eredményeket mutattak be.



Amíg a traktoristák és a bírálóbizottság a szántással volt elfoglalva, addig a meghívott vendégek és a jelenlévők a szántóversenyen résztvevő cégek mezőgazdasági felszereléseinek bemutatóját láthatták. Az ósziváci Mandić Stanko, újító, pedig bemutatta azt a saját kezűleg összeállított „csodagépet“, amely egyidejűleg szánt, tárcsáz, műtrágyát szór, vagyis előkészíti a talajt a vetésre.
A szántóverseny két órán át tartott, és miután a bírálóbizottágok elvégezték a Barázda alapszabályaival összehangban a méréseket, sor került az ünnepélyes eredményhirdetésre.
A könnyű járművek csoportjában a legjobban osztályzott fellépő Balzam Zoltán volt, a második helyzett Serfőző Lívia, a harmadik pedig Hulala Tibor lett. A középkategóriában a zsűri tagjai a legtöbb pontot Atanasković Markonak adták, a második Atanasković Saša, a harmadik pedig Dinjaški Đorđe lett. A nagy traktorok közül a nehéz terepen a szántóforgató ekét Belić Aleksandar tudta a legjobban kezelni, a második helyen Pekality Attila, a harmadikon pedig Dojnović Branko végzett. Mind a három csoportban az első helyezést elérő fellépő 20 000 dináros jutalomban részesült, a második helyzett versenyzők 15 ezer, a harmadik helyezettek pedig 10 ezer dinárt kaptak.
A szervezők ezenkívül díjakat biztosítottak a legidősebb (Antić Lazar, 1929-ben született) és a legfiatalabb versenyzőnek (Atanasković Marko,16 éves), továbbá az egyetlen női versenyzőnek (Serfőző Lívia), a legjobban felszerelt traktor tulajdonosának (Pekality Attila), valamint a legtávolabbról érkező versenyző (Cseh Zoltán, Bácsföldvár) részére. A negyedik helyezett versenyzők minden csoportban 250 kg magbúzát kaptak, a szervezők pedig a  résztvevőknek köszönőlevelet, továbbá apróbb, a védnökön által felajánlott ajándékot biztosítottak.



Serfőző Lívia immár ötödik alkalommal vett részt a szenttamási szántóversenyen. Mint mondta, idén újra „csak” a második helyezést sikerült elérnie, ennek ellenére elégedett, hiszen a nehéz talajú parcellák a sokkal tapasztaltabb termelőket is próbára tették: ‒ Ősztől harmadikos középiskolás leszek, mezőgazdasági szakra járok Újvidéken. Mivel az egész családom, nagyapám és apu is mezőgazdasággal foglalkozik, már kicsi korom óta vezetek traktort, egyszerűen megszerettem a földet művelni. Hamar megtanultam mindent, és ha kell, akár önállóan is dolgozok. Nagyon szeretnék továbbtanulni, célom a mezőgazdasági egyetem befejezése, és nagyon remélem, sikerülni fog – mondta szinte egy szuszra a fiatal szenttamási diáklány.











A XVIII. Szenttamási Barázda ezúttal is közös ebéddel zárult.

 

Paraczky László