Helytörténet

Szenttamas.rs

 

Pronađen je unikatni barjak Udruženja zanatlijske omladine iz Srbobrana

za koji se mislilo da je uništen za vreme Drugog svetskog rata

Pre četiri meseca je na imejl adresu info portala szenttamas.rs stiglo pismo od jednog kolekcionara slobodnozidarskih simbola iz Mađarske. U njemu nas je obavestio da u svojoj zbirci ima stari barjak Udruženja zanatlijske omladine iz Srbobrana, koji nudi na prodaju sadašnjem srbobranskom Udruženju samostalnih zanatlija, ili Opštini Srbobran. Tvrdi da je barjak pre deset godina kupio na jednoj aukciji u Nemačkoj, ali da je tek nedavno saznao da on u stvari nema nikakve veze sa masonskim simbolima. U drugom pismu nas je zamolio da mu pronađemo bilo kakve podatke o ovom starom obeležju. Na odgovor nije morao dugo da čeka, jer smo veoma brzo konsultovali knjigu ,,Zanatsvo u opštini Srbobranˮ, poznatog srbobranskog istoriografa dr Radoslava Subića, u kojoj smo pronašli nekoliko kraćih informacija o barjaku. Prevod tih pasusa smo poslali u Mađarsku, a u ,,zamenuˮ smo dobili fotografije obe strane barjaka.

Na stranama 39, 55 i 56, pomenute knjige, gospodin Subić je, o temi koja nas interesuje, izložio sledeća saznanja: „Udruženje zanatlijske omladine u Srbobranu osnovano je 1908. godine. Udruženje je okupljalo zanatsku omladinu, koja je raznim aktivnostima doprinosila kulturno-zabavnom životu u mestu. Osnivači Udruženja zanatlijske omladine u Srbobranu su bili: Popić Lazar-krojač, Krstonošić Rada-obućar, Kurjački Dušan-berber, Kurjački Sreća-mašinbravar, Srđanov Joca-stolar ... Uz prisustvo istaknutih zanatlija, i predstavnika javnog i društvenog života, u Srbobranu je 1939. godine u Zanatskom domu osvećena zastava zanatlijske omladine. Sjajno organizovanoj svečanosti su, između ostalih, prisustvovali: Jovica J. Subić, predsednik Opštine i predsednik Trgovačkog udruženja u Srbobranu, Dejan Krstonošić, predsednik Zanatlijskog udruženja u Srbobranu, zatim članovi Upravnog odbora Zanatlijskog udruženja u Srbobranu, predstavnici Srpske pravoslavne crkve u Srbobranu.ˮ

Iz ovih navoda se da zaključiti da je barjak osvećen po svim protokolima.

 

Na 65. strani citirane knjige tvrdnja autora da je unikatni barjak uništen za vreme Drugog svetskog rata, je sada opovrgnuta, jer se otkrilo da je on sačuvan i da je u vrlo dobrom stanju. Da je reč o autentičnoj zastavi potvrđuje i slika iz 1939. godine, na kojoj se nalaze učesnici osvećenja barjaka zanatlijske omladine u Srbobranu.

Kakva će biti dalja sudbina ovog zanimljivog i vrednog istorijskog artefakta iz prošlosti srbobransko privrednog života, ostaje nam da vidimo, ali jedno je izvesno – sredine koje ne investiraju u svoju nematerijalnu baštinu i kulturu sećanja, osuđene su na zaborav i nepoštovanje drugih.

 

Laslo Paracki, info portal szenttamas.rs