Hírek

Szenttamas.rs

 

TANOM

Szövegértés és átalakuló irodalomtanítás

2016. szeptember 24-én megrendezésre került az idei tanév első TANOM továbbképzése, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete által, az Apáczai Diákotthon leány-kollégiumában. Szokás szerint mgr. Viola Lujza tanárnő kezdte a mai napot, az anyanyelv-ápolási oktatóknak tartott előadást. Majd tíz órától Kulcsár Sarolta (Újvidéki Egyetem doktori hallgatója), dr. Hózsa Éva (Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar és a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék tanára) és dr. Horváth Futó Hargita (Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék tanára) közösen tartottak előadást Szövegértés és átalakuló irodalomtanítás címmel. Most is telt ház fogadta az előadó tanárokat.

A továbbképzést Kulcsár Sarolta kezdte, részletesen bemutatta, hogyan, milyen praktikákkal tudjuk a diákokat rávenni a tanulásra, az olvasásra, az órákon való odafigyelésre.  Mivel rohamosan fejlődik a technológia, a gyerekek is ebbe a fejlett világba születtek, így nekünk, tanároknak is fel kell vennünk a harcot a technológiával és a saját, ill. a gyermekek hasznára kell fordítani. Élni kell a lehetőséggel és ki kell használni a világháló nyújtotta lehetőségeket, új módszereket kell beiktatni a tanításban. Különböző gyakorlatokkal kell előrukkolni, amivel biztos sikert várhatunk. Összehasonlító módszereket is használhatunk (pl. zene és irodalom, képzőművészet és irodalom). Nagyon fontos az empátia szerepe az oktatásban és a nevelésben. Megismertetni a kortárs irodalmat a diákokkal. Az előadás végén több művet is ismertetett velünk Kulcsár Sarolta, amelyek segítséget nyújtanak a tanításban.

A továbbképzést Hózsa Éva tanárnő folytatta, aki már nem csak az óvodásoknak és az alsó tagozatos diákoknak a tanítási módszerére tért ki, hanem az idősebb diákokéra is. Több könyvet is bemutatott, és elmagyarázta, hogyan és mire hívjuk fel a gyermekek figyelmét, mikor egy új könyvet olvasnak. Az illusztrációknak fontos jelentésük van, a különböző szimbólumoknak. A motívumokra is hangsúlyt kell fektetni. Hózsa tanárnő is a kortárs irodalom szükségességéről mesélt, nem elég ismerni a „hagyományos” irodalmat. 2015-ben adták ki A magyar helyesírás szabályainak 12. kiadását, amely sok változást von maga után, és ennek a következményeit tárgyalták meg a hallgató tanárok az előadóval.

A harmadik részt Horváth Futó Hargita tartotta, Interaktív- reflektív technikák a magyar órán címmel. Az előadás első részében szó volt arról, hogy a technológia nagyon gyorsan fejlődik, így nekünk is alkalmazkodnunk kell hozzá. Ezért ha adottak a lehetőségek, akkor a gyermekektől ne csak papír formájában kérjük a feladatokat, hanem elektronikus formában is. Ma már a számítógép kezelésének az ismerete szükséges, így időben meg kell taníttatni a gyermekekkel a számítógépes írást. Nagyon fontos hogy helyesen kezeljük a szövegszerkesztő programokat. A tanárnő ismertette velünk a leginkább előforduló helyesírási hibákat, és felhívta a figyelmünket arra, hogyan kerüljük el ezeket az eseteket.

A továbbképzésen betekintést nyerhettünk, hogy mire kellene odafigyelni az órákon, hogyan használjuk fel a technológiát és milyen másik tantárgy segítségével lehet előadni az irodalmat. Az érdekeltek az előadáson vetített prezentációkat a VMPE titkárságán igényelhetik.

Pedagógusok továbbképzésen 2016. szeptember 24. képek

Pedagógusok továbbképzésen 2016. szeptember 24. képek

Pedagógusok továbbképzésen 2016. szeptember 24. képek

Pedagógusok továbbképzésen 2016. szeptember 24. képek

Pedagógusok továbbképzésen 2016. szeptember 24. képek

K. O.