Hírek

Szenttamas.rs

 

Tribün: Jogom van tudni

Jogom van tudni elnevezéssel a Szerbiai Szocialista Párt szenttamási alapszervezetének  Női fóruma november 25-e, a nőket érő erőszak elleni küzdelem világnapja alkalmából pénteken a Zsebszínházban tribünt szervezett. Aleksandra Vrsaljković a női fórum elnöke bevezetőjében elmondta, céljuk, hogy az érdekvédők, aktivisták, civil szervezetek és magánszemélyek a szokottnál is intenzívebben hívják fel a nyilvánosság figyelmét a nők elleni erőszakra, illetve a kérdéskör társadalmi jelentőségére és veszélyességére.

A tribün vendégei a verbászi SOS Női Központ aktivistái, Ivana Rondušek pszcihológus és Tatjana Mali Ergelašev pszcihoterapeuta voltak, akik vetítéssel egybekötött, statisztikai adatokkal alátámasztott előadásukban a nők ellen elkövetett erőszak formáiról és ezek következményeiről beszéltek. Felvetődött az egyik legfontosabb téma is, hogy miért hallgat minden nő az őt ért bántalmazásokról, kihez fordulhat és milyen (jogi) segítségre számíthat.

Tatjana Mali Ergelašev elmondta, a verbászi S.O.S. Női Központ 2012-ben alakult azzal a céllal, hogy felkarolja azokat, akik ellen a legtöbb erőszakot követik el, a gyermekeket és a nőket. Ez az erőszak egyaránt kiterjed az emberi jogok súlyos megsértésére és a nemi alapon történő megkülönböztetésre. A felmérések azt mutatják, hogy három nőből egy már megtapasztalta élete során a nemi alapú erőszak valamilyen formáját. Túl sok lányt már gyerekkorban házasságra kényszerítenek vagy megcsonkítanak határainkon belül és azokon túl. Számos országban a nők által elszenvedett gyilkossági esetek több mint felét családon belül követi el rokon vagy családtag a saját otthonukban. A szakember többek között elmondta, 2015. január 1-től november 24-ig 32 nőt gyilkolt meg a házas-, illetve volt élettársa.

Tatjana Mali Ergelašev

− Emellett nőtt a fizikai bántalmazások száma, amelyek nyomai még a titkolózások ellenére is sokszor szemmel láthatóak. A statisztikai adatok azt mutatják, minden harmadik vajdasági nő már átélte, megtapasztalta az erőszak valamilyen formáját, ennek ellenére az elkövetők ellen vagy ritkán, vagy egyáltalán nem tesznek feljelentést – emelte ki a pszcihoterapeuta. Hozzátette, miközben napról napra találkozunk a családon belüli erőszak széles körű elterjedtségével, a társadalomban ritkán beszélünk erről nyíltan. Ez fokozottan igaz a pszichikai bántalmazásra. Míg a fizikai erőszaknak többnyire jól látható nyomai vannak, és viszonylag pontosan definiálható, a lelki bántalmazás nem annyira nyilvánvaló, határai nehezebben határozhatók meg. Sokak számára létezése is kérdéses, pedig a lelki terror társadalmi probléma, és az emberi kapcsolatok torzulásának egyik legfájdalmasabb formája.

A bántalmazás következményeként kialakult fizikai panaszok és pszichés zavarok súlyos terhet rónak mind az egyénre, mind az egészségügyi ellátórendszerre, mivel ezek a nők gyakrabban fordulnak orvoshoz, és a megoldhatatlan krónikus panaszok miatt sokszor elvesznek az ellátórendszerben – hangzott el az összejövetelen.

Tribünt tartott a SZSZP Szenttamáson 2015. november 27. képek

Tribünt tartott a SZSZP Szenttamáson 2015. november 27. képek

Tribünt tartott a SZSZP Szenttamáson 2015. november 27. képek

Paraczky László