Hírek

Szenttamas.rs

Hátszél a fiatal vállakozóknak

 

A vállalkozók lehetőségei és továbbképzések az EU-ban – Erasmus program a fiatal vállalkozóknak elnevezéssel egynapos továbbképző műhelyt tartott Szenttamáson a Bácska Regionális Ügynökség, az Újvidéki Egyetem és az EU újvidéki információs központja. A teljesen ingyenes műhelymunka, szinte hátszél volt az itteni fiatal vállakozók, továbbá a vállalkozni szándékozók részére, és a községháza tanácstermében csütörtökön, november 20-án került megrendezésre.

Snežana Pupovac, szakértői előadó, a Team Europe újvidéki irodájának képviselője elmondta, hogy az itteni feladatuk közé tartozik a meghívásos alapokon történő bemutatók, műhelymunkák és vitafórumok megtartása (iskolákban, civil szervezeteknél, vállalatoknál stb.), és ebből kifolyólag lettek a szenttamási továbbképzés szervezői.

- Az újvidéki információs irodát a szerbiai EU-s delegáció három hónappal ezelőtt nyitotta meg. A feladataink közé tartoznak az EU-t érintő kérdések, az uniós intézmények, alapok, pályázatok stb. ismertetései, hogy az itteni polgárok az integráció előtti folyamatokban minél jobban tájékozódjanak és bekapcsolódjanak az EU-s tevékenyégekbe, amelyekre később, a több országot tömörítő közösségbe való belépéskor nagy szükség lesz. Feltárjuk a munkavállalási, utazási, továbbképzési lehetőségeket úgy a fiatalok, mint a középkorúak számára. Ugyanakkor igyekszünk minden más európai lehetőségről tájékoztatni a polgárokat. Többször is vendégül láttuk az EU küldöttségének tagjait, akik ugyancsak információcsere céljából érkeztek Újvidékre. Szeretnénk minél szorosabb kapcsolatot kialakítani a szerbiai és a tartományi hatalommal, a civil szervezetekkel, kultúrközpontokkal és különböző intézményekkel, hogy együtt dolgozhassunk, és mutassuk be az Unió kínálta lehetőségeket – mondta Snežana Pupovac.

A fiatal vállalkozóknak szóló műhelymunka egyik szervezője és a program koordinátora az Újvidéki Egyetem. Képviselője, Vladimir Nikić elmondta, hogy az Erasmus program fő célkitűzése között szerepel az is, hogy az itteni fiatal vállakozók, továbbá a jövőbeni fiatal vállakozók számára  többhónapos továbbképzést szervezzen az EU valamelyik tagállamában: – Ezek a szakmai továbbképzések az uniós országok kisebb-nagyobb vállalataiban kerülnek megszervezésre és hat hónapig tartanak. A fél évig tartó külföldi tartózkodás teljesen ingyenes, az alapvető cél pedig az, hogy a fiatalok minél több tapasztalatot gyűjtsenek. A gyakorlatban ezt úgy kell elképzelni, hogy azon fiatal vállalkozók, akiknek legalább három éve van vállalkozásuk, teljesen igyenes képzésben részesülnek az EU valamelyik városában egy hasonló tevékenységű vállalatnál. A dolog viszont fordítva is működik, vagyis a projektumon keresztül az EU-s fiatal vállalkozók számára itt, Szerbiában biztosítanak 6 hónapos továbbképzést, miközben az magának a vállakozónak semmibe sem fog kerülni – magyarázta  Vladimir Nikić. Hozzátette, a szenttamási műhelymunkára egy cseh fiatalt is magukkal hoztak, aki már április óta bekapcsolódott a folyamatba, és aki a nap folyamán ismerteti a jelenlévőkkel itteni tapasztalatait.

Milan Kasl idén áprilisban a kelet-csehországi Ostrava városából érkezett Szerbiába. Mint mondta lakatosműhelye van, ahol főleg acélból készítenek különböző építkezési elemeket, állványokat, kerítéseket.

- Azért jelentkeztem ebbe az EU-s fiatal vállalkozókat megmozgató programba, hogy meglássam, mások hogyan dolgoznak ezen a területen. Az Újvidéki Egyetemen és a Vajdasági Fémipari Klaszteren keresztül eljutottam a klaszter egyik tagjához, a temerini Agro Ferocoop vállalathoz. Elektronikus levelezésen keresztül pontosítottuk a részleteket, és áprilisban megkezdődött az itteni tapasztalatcsere. Az EU-s irodával először olyan megegyezésünk volt, hogy három hónapig maradhatok Szerbiában, de hat hónap lett belőle. Nagyon meg vagyok elégedve azzal, amit láttam és tapasztaltam ez idő alatt a temerini mezőgazdasági felszerelést gyártó üzemnél. Felvettük a kapcsolatot más, hasonló termékeket gyártó vállalatokkal is. Ugyanakkor a temerini cég érdekelt abban, hogy termékeit a cseh piacon is értékesíthesse. Már kidolgoztam egy weboldalt, ahol az itteni felszerelést Csehországban és Szlovákiában is reklámozzuk. Konkrét előrelépésnek számít az is, hogy a temerini céget bemutatkozóként bejegyezték több csehországi kiállításon is, és nagyon bízok benne, hogy az együttműködést még jobban elmélyíthetjük – mondta Milan Kasl.

Unios képzés Szenttamáson 2014. november 20.

 

Paraczky László