Verbászi hírek

Szenttamas.rs

 

Az 1848/49-es hősök nyomában

A Határtalanul program keretében a baranya megyei Gödréről 40 fős gyermekcsapat indult Vajdaságba az 1848/49-es emlékhelyek felkutatására és megkoszorúzására. Közben a vidék jellegzetességeit is megnézték.

 

A Gödrei Körzeti Általános Iskola vezetője, Lakosné Németh Erika a látogatás részleteit kifejtve elmondta, sikeresen pályáztak a Határtalanul programban, így az intézmény kedden 4 napos délvidéki körútra indult: ‒ Első ízben pályáztunk, iskolánk kicsi, mindössze 115 fős. A program a hetedikeseknek szól, és hogy érdemes legyen eljönni, társultunk a Mindszentgodisai Általános Iskolával. Pályázatunk tematikája Az 1848-49-es hősök nyomában a Bácskában és a Bánátban, és ilyen elnevezéssel került a Határtalanul programba, amelyből nem szerettük volna kihagyni Gödre testvértelepülését, Verbászt sem. A kapcsolatfelvétel aláírására tavaly, a Szent István-napi ünnepség keretében került sor nálunk, az eseményen pedig jómagam is részt vettem. Az úticélok mellett a gyerekeknek egyszerűen csak azt szerettük volna bemutatni, hogy hogyan működik egy ilyen testvérvárosi kapcsolat. Az első napon Zombort és Bács városát tekintettük meg, és elmondhatom, teljesen lenyűgözött bennünket minden, amit láttunk. Zombor csodálatos város, sétáltunk egyet, megtekintettük a Vármegyeházát és Szerbia legnagyobb festményét, amely a zentai csatát ábrázolja. A következő állomás a bácsi vár romjainak megtekintése volt, majd Kishegyesen megnéztük a Pékmúzeumot, ami ugyancsak érdekesnek bizonyult, hiszen ilyet otthon nem láttunk. Kipróbáltuk továbbá a helyi specialitásokat, a csevapcsicsát és a burekot, ami ugyancsak különleges élvezetnek számított a gyerekeknek. Kúlán az iskolába látogattunk, ahol a diákok egy szép kis műsorral vártak bennünket, mi pedig átadtuk nekik az ajándékkönyveket, amelyeket hoztunk magunkkal. Így szeretnénk támogatni a magyar nyelv oktatását. Úgy érezzük, hogy a határon túli magyarok esetében az a legfontosabb, hogy a szórványban élőket támogassuk, mert nekik a legnehezebb, nekik kell a legtöbb harcot megvívniuk azért, hogy megőrizhessék magyarságukat – sorolta a gödrei iskola vezetője. Egyúttal örömét fejezte ki amiatt, hogy 20 év után újra sikerült Verbászon magyar nyelvű óvodai csoportot indítani. Mint mondta, szeretettel meghívták a kilenc Kúlán tanuló verbászi magyar diákot, hogy mielőbb látogassanak el Gödrére.

A Városi Múzeumban a magyarországi vendégeket Verbász polgármestere, Milan Glušac köszöntötte: ‒ Az első testvértelepülési benyomások Gödrével kitűnőek. Célunk egy konkrét, határon átívelő együttműködés létrehozása, ez a mai látogatás pedig az első lépés a kapcsolatok erősítésének irányában. Örülünk annak, hogy környezetünkben köszönthetjük a testvérvárosból érkező diákokat, és hogy lehetőségük van megismerni városunk történelmét, multikulturális jellegét, és nagyon bízok abban, hogy ugyanarre a verbászi diákoknak is lehetőségük lesz, ha majd Önökhöz látogatnak – mondta üdvözlő beszédében a verbászi polgármester.

 

 

A 40 fős csoport a verbászi Városi Múzeum megtekintését követően a Szirmai Károly MME-be látogatott, ahol Dognár János és Paróczi Mária tájékoztatta őket a helyi művelődési élettel kapcsolatos tudnivalókról. Dognár János ez alkalomból elmondta, a Szent István-napi ünnep alkalmából aláírt testvértelepülési kapcsolat tulajdonképpen csak most kezd igazán működni: ‒ Ez tehát még csak a kezdet. Már beszélgettünk Gelencsér Gábor polgármesterrel, hogy az együttműködést ki szeretnénk szélesíteni a kultúra és a sport területére is. Kiemelhető: olyan irányban is folytak megbeszélések, hogy már akadtak érdeklődők a gazdasági téren való együttműködésre is ‒ emelte ki Dognár János, a VMSZ verbászi szervezetének alelnöke.

A gödrei diákok ezután megtekintették a református templomot, majd a város központjában a szárazföldi hadsereg első brigádjának haditechnikai eszközeit, innen pedig a római katolikus templomba látogattak, ahol Szabadi Károly atya fogadta őket. A diákokkal teli magyarországi autóbusz a délután folyamán Szenttamásra indult, majd Óbecse, Törökbecse, Versec, Zimony és Belgrád következett.







 

Paraczky László