Hírek

Szenttamas.rs

 

Hatodik alkalommal rendeztek kenyérszentelést Verbászon

Ünnepélyes keretek között, a régi, hagyományos kenyérszentelés emlékeit felelevenítve szentelték meg szombaton délután az új lisztből sütött kenyeret Verbászon. A helyszínen járva meggyőződtünk arról, az itteni magyarság kitartóan, szívből és fáradtságot nem ismerve hetekig dolgozott és készült az ünnepségre, amelynek egyik fénypontját, az utcai felvonulást még a sötét felhőknek és a nyári zápornak sem sikerült megakadályoznia.

Szombaton délután ünnepi menet vitte az újkenyeret a verbászi római katolikus templomba, ahol a szentmise keretében Szabadi Károly plébános és Müller Károly diakónus megszentelte azt. Az indulás előtti zápor szerencsére rövid ideig tartott, így a művelődési egyesülettől a főutcán a templomig az ünnepi népviseletben és zeneszó mellett vonuló menetet sok kíváncsi érdeklődő tekintette meg. A helyi Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület elnöke, Paróci Mária elmondta, a cél az új kenyér, továbbá a búzából font szent korona bemutatásához fűződő hagyományok bemutatása minden verbászi érdeklődőnek: − Utcai felvonulással kísérjük a kenyeret a templomba, ahol a plébános megszenteli, majd a jelenlévőknek adunk egy-egy darabot. Ami megmarad, az esti mulatságra visszük, és szétosztjuk a jelenlévőknek. Szerintünk ez olyan hagyomány, amit feltétlenül meg kell vigyáznunk, mert községünkben rohamosan fogy, kihalóban van a magyarság. Az idén az önkormányzat képviselői, továbbá a helyi művelődési élet képviselői mellett a környező településekről is érkeztek vendégek. Viszont mivel ma tartományszerte több hasonló jellegű rendezvény is zajlik, így nem tudott mindenki eljönni – mondta Mária. Az ünnepségre való előkészületet illetően kiemelte, búzaszalmából hetekig fonták a Szent Korona másolatát, amit az utcán a menet elején visz az egyesület egyik tagja, két díszmagyarba öltözött kislány kíséretében. Az egyik helyi pékségben pedig különböző nagyságú és formátumú kenyeret rendeltek erre a célra, az első közöttük természetesen a nagy cipó, amit valamikor az ősök odahaza dagasztottak és sütöttek meg. Az eső szerencsére gyorsan megállt, így a népviseletbe öltözött menet a kenyérrel megrakott kosarakkel, egy üveg fehérborral, két hosszú, gyönyörűen elkészített kandellárral megindult a templom felé.

− A templomba érve külön asztalra rakjuk az új búzából készült kenyeret és a kosarakat, amelyet az atya megszentel, a szentmise után pedig a templomból kijövőknek osztunk belőle. Innen az ünneplők a sportközpontba vonulnak, ahol kezdetét veszi a közös vacsora és az esti mulatság. Előtte azonban közösen elmondunk egy imát, amivel hálát adunk az Úrnak a bő termésért és a kenyérért – magyarázta útközben a művelődési egyesület elnöke. Paróci Mária egyúttal felkérte a helyi és a környékbeli magyarságot, hogy ne feledkezzenek meg hagyományainkról, és mindarról, ami összeköt bennünket őseinkkel: − Ezek túl szép dolgok, és nem szabad hagyni, hogy az idő megtegye a magáét. Annál is inkább, mert sokan látják, többek Verbászon is, hogy az igazi, népi hagyományok nagyon szép emlékek, és még szebb az, hogy a maroknyi magyarság emelt fővel vállalja, továbbviszi, továbbadja mindezt a jövő generációjának – fogalmazott.

Bógáncs Andrijašević Lívia, a Vajdasági Magyar Szövetség verbászi szervezetének elnöke az ünneppel kapcsolatban elmondta, az egyesületben immár hatodik éve nagy szeretettel és szorgalmasan készülnek az új kenyér megszentelésének ünnepére: − Az ünnep és az utcai felvonulás, amelyben kicsik és nagyok, továbbá a meghívott vendégek is részt vesznek, az egyik legszebb ünnepi összejövetel a húsvét és a karácsony mellett Verbászon. Nálunk, itt a szórványban az ilyen ünnepség nagyon sokat jelent, hiszen közösségépítő, ugyanakkor hagyományőrző jelentősége is van, amit az utókornak mindenképpen fontos továbbadni. Az utcai felvonulást illetően az eső egy kicsit közbeszólt, így jelenleg közel ötven személy jött össze, de reméljük, később még többen csatlakoznak hozzánk. Az esti mulatságon száz személyre számítunk – fejtette ki Lívia. A kérdésre, hogy az önkormányzat mennyire támogatja az egyesület által szervezett ünnepséget, elmondta, hogy idén 80 ezer dinár támogatást kaptak, és ebből négy esemény költségeit próbálják meg fedezni: − Fontos kiemelni, hogy a Magyar Nemzeti Tanács is felismerte, valóban jelentős számunkra a mai ünnep. Ugyanis a tanácsnak fontos az, hogy a szórványban élő magyarság továbbra is megtartsa, megőrizze és továbbadja saját hagyományait, és hogy ez mindenképpen pozitív – mondta.

A kenyérszentelőn a verbászi önkormányzatot mgr. Mira Nedić, az Általános Közigazgatási és Társadalmi Tevékenységek Osztálya vezetője, és a város nemzeti kérdésekkel megbízott koordinátora képviselte, aki elmondta, nagyon büszke arra, hogy a város 26 nemzetiség békés egymás mellett élésének a példamutatója: − Ők mindannyian ápolják szokásaikat és hagyományaikat. A magyar nemzetiségű embereknél az egyik legfontosabb ilyen ünnep az új kenyér megszentelése, amivel egyúttal megköszönik a természetnek az általa nyújtott ajándékokat, így a búzát is, amely magát az életet, a kenyeret jelenti. Nem csak hagyományápolásról van szó, hanem kultúráról, amit generációk ápolnak, és mindannyiunk feladata, hogy ezekhez továbbra is biztosítsuk a feltételeket. Hogy a fiatalokat megtanítsuk a szép hagyományok értékelésére, ami által ők is továbbadják saját gyermekeiknek a lényeges dolgokat, ezek között pedig a közösség iránti tisztelet, az olyan sajátosságok megismerését, amellyel mindeki rendelkezik közülünk, és ápolja azt. Nem kevésbé fontos az ezen erőfesztések irányába tett munka és annak tiszteletben tartása – pontosította az önkormányzat képviselője.

Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Rihard Hengl, a verbászi Kulturális Központ elnöke is, aki elmondta, több éve kiválóan együttműködnek a Szirmai Károly egyesülettel: − Szoros együttműködés alakul ki közöttünk, különösen húsvét és karácsony táján, amikor az itteni egyesület az ünnepekre való előkészületek folyamán különböző műhelymunkákat szervez. Az óvodásoktól kezdve egészen az általános iskolák ötödikes diákjai számára csak ilyen alkalmakkor derül ki, hogy mennyi olyan, sajátkezűleg gyártott apróság van, amivel fokozható az ünnepi hangulat. A műhelymunkák kezdetén részt vesz a polgármester is, ami különösen sokat jelent a gyerekeknek, ugyanakkor ilyenkor kerül sor a városi kézimunka kiállításra is, amely iránt minden évben igen nagy érdeklődés nyilvánul meg.

Szabadi Károly verbászi plébános az ünnepi szentmise elött elmondta, Verbászon ezen a napon Szent István emlékét felidézve az új kenyér ünnepét és az eucharisztiát ünnepelik: − Az eucharisztia a legfontosabb része az életünknek, hálaadást vagyis szóbeli köszönetmondást jelent. Az egyház, ahogyan mondani szokás, alulról építkezik, alulról alakul ki, és ebből az alakulásból jön a kiengesztelődés, a hála és a dicséret. Mi ma dicsérjük az Urat, és ezzel a dicsérettel próbáljuk még szebbé tenni az ünnepet családi környezetünkben, gyermekeink és mindenki számára, aki eljön a templomba a mai napon. Bár jelenleg kicsi a közösségünk, vendégeinkkel az ünnepnek különös jelentőséget adunk. Visszatérve az eucharisztiához ki kell emelni, hogy az nem más, mint az oltáriszentség, az úr valóságos teste és vére a kenyér és a bor színe alatt. Jézus Krisztusról beszélünk, ő maga az élő kenyér, ő maga az, aki táplál bennünket. János evengéliumának hatodik fejezetében ezt írja: ,,Én vagyok az élő kenyér, amely a mennyből szállt le: ha valaki eszik ebből a kenyérből, élni fog örökké. Mert az a kenyér, amelyet én adok oda a világ életéért, az az én testem.” Tehát Jézus maga a vendég és a házigazda is, aki mindenkit éltet és mindenben jelen van. A legfontosabb, hogy a kereszt által közeledjünk a többi közösséghez, és egy oltárnál ünnepelhessünk azokkal is, akik ma nem ünnepelnek. Ilyenkor történik meg, hogy a metodista és a református egyház vezetői is eljönnek, és remélem, hogy az orthodox egyház képviselői is jelen lesznek – fejtette ki gondolatait az ünnepi szentmise előtt a verbászi plébános.











 

Paraczky László