Verbászi hírek

Szenttamas.rs

 

Bemutatták a Bácskai Nagycsatorna remedizációs tervezetét

Verbászon szerdán bemutatták a Bácskai Nagycsatorna a városon áthaladó, mintegy hat kilométeres szakaszára vonatkozó helyreállítási és újjáélesztésére vonatkozó tervezetet. Az önkormányzat, a Tartományi Településrendezési és Környezetvédelmi Titkárság, a Vajdasági Urbanisztikai Intézet, a Vode Vojvodine Vízgazdálkodási Közvállalat, továbbá az egyesületek és érdeklődők részére a tervezetet az EU által finanszírozott PPF 8 (Programme for Prosperity and Fairness) szakértői csoport tagjai mutatták be. A szerkesztést számos felmérés és a víz- és talajüledékek mintavétele és vegyi elemzése előzte meg, a szakértők mintegy 130 mintát készítettek, a munkálatok folyamán pedig folyamatosan követik a levegő és a talajvíz szennyezettségét.

A csatorna tisztásának legújabb változata szerint az ún. triangle ponttól (Bácskai Nagycsatorna és a kiscsatorna találkozási pontja) mintegy hat kilométer hosszan, azaz a víz városon keresztülhaladó szakaszát lecsapolják, a csatorna medrét pedig kiszárítják. A szennyezett iszapot egy külön erre a célra előlátott gépezettel és mésszel fertőtlenítik, majd speciális járművekkel az előre kijelölt, a veszélyes hulladék tárolására engedéllyel rendelkező helyekre szállítják. Az iszaptisztító gépet az egykori téglagyár területén állítják fel.

A verbászi Ökológiai Mozgalom elnöke, Ratko Đurđevac, aki jelen volt az összejövetelen, elmondta, a munkálatok megkezdését nem kötötték időponthoz, az a szennyezés megszűnésétől függ, ami persze mindvégig bizonytalan. A munkálatok várhatólag három évig tartanak majd: − A bemutatót követő vitába többen is bekapcsolódtak, így a mozgalom képviselői is. A kérdések és megjegyzések mellett szerintünk a fő hangsúlyt az eddigi és a tisztással járó egészségügyi következményekre és a polgárok biztonságára kell helyezni. Az illetékesek meg vannak győződve arról, hogy minden a pozitív jogi előírásokkal és a fejlett EU-előírásokkal összhangban történik. Az előkészítő tevékenységek tervének és a tisztítási munkák megkezdésének egyértelmű dátuma nélkül, továbbá legalább egy teljesen új kármentesítési modell durva pénzügyi értékelése nélkül, valamint a szennyező anyagok minőség-ellenőrzésének hiányában az egész történet, sok korábbihoz hasonlóan, csak üres szöveg, a polgárok számára pedig további bizonytalanságot jelent. Érthetőbben fogalmazva, ha nincs meg a tisztítás kezdési időpontja, ha nem tudni, ki, mikor és hogyan állítja meg a további szennyeződést, továbbá az sem ismeretes, hogy mikor ér véget az egész folyamat, ezzel a tanácskozással semmivel sem jutottunk előbbre. Ez csupán csak egy szomorú bemutató volt a sok közül – mutatott rá a verbászi „zöldek” első embere.

Három napra a tanácskozást követően Mennyire vagyunk hozzászokva a szennyezett csatornához? elnevezéssel a verbászi Ökológiai Mozgalom önkéntesei körkérdést intéztek a város polgáraihoz. A fiatalokból álló csoportok által kezdeményezett probléma körbenjárásánál mintegy 70 polgár válaszolt a Bácskai Nagycsatornával kapcsolatos kérdésekre. A mindössze néhány nappal előbb tartott, igen nagy visszhangot kiváltott „tartós rendezési terv” ellenére a polgárok többsége továbbra is bizonytalan, és nem hisznek abban, hogy a csatornát valaha is megtisztítják. Az olcsó politikai pontok begyűjtése és a politikusok több évtizede tartó folyamatos ígéretei, a szennyezéssel együtt járó probléma, valamint a polgárok egészségi állapotának folyamatos veszélyeztetése a tetőfokára hágott, így továbbra is érthető a bizalmatlanság. Amennyiben a csatornát mégis elkezdik tisztítani, a megkérdezettek 40 százaléka úgy gondolja, hogy az további veszélyt jelent az itt élők egészségére nézve. Mintegy 90 százalékukat érdekli, hogy a munkálatok megkezdésével milyen változások várhatók a levegőben és a talajvíz minőségét illetően, s a kapott adatokat fokozott figyelemmel követnék. Sokan az Ökológiai Mozgalomhoz fordulnának, és csupán néhányan kérnének közülük írásos közérdekű információt a hivatalos szervektől a tisztítással kapcsolatos kérdésekről.





 

P. L.