Hírek

Szenttamas.rs

                     Bácsfeketehegyen tartotta évi közgyűlését a VMÚE

A bácsfeketehegyi Művelődési Otthonban került sor március 27-én a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének évi közgyűlésére, amelyen a tagság először beszámolót hallott az egyesület elmúlt évi tevékenységéről és pénzügyi mérlegéről, amit a VMÚE alapszabályzatának a módosítása követett.

Az első napirendi pont keretében az egyesület elnöke, Tóth Lívia elmondta, hogy a tavalyi évben a Bethlen Gábor Alapítvány támogatásának köszönhatően megjelent a VMÚE első könyve, a Szigetlét, amely a 2013-as erzsébetlaki riporttábor anyagait tartalmazza. Sorrendben 4. alkalommal szervezték meg a szakmai díjátadót, a tagok több külhoni magyar tanácskozáson, konferencián és találkozón vettek rész.

- Emellett olyan tevékenységeink voltak, amelyeket pályázatokból valósítottunk meg. Ezek közül kiemelhető, hogy társszervezői vagyunk a tiszaszentmiklósi nyári újságíró iskolának, bemutattuk Erzsébetlekon a Szigetlét című könyvünket, augusztusban részt vettünk a 20 éves Bánáti Újság ünnepségének a szervezésében. Ugyanakkor minden olyan eseményre reagáltunk, amelyről úgy gondoltuk, hogy érinti a vajdasági magyar újságírókat. Itt elsősorban a médiaprivatizációra gondolok, de ugyanúgy a cenzurált sajtószabadságra is odafigyeltünk.

Ami az idei évet illeti, március 11-én Zentán megtörtént a szakmai díjátadás, és külön örülünk annak, hogy az egyesület felterjesztésére Sinkovics Péter, a Magyar Szó nyugalmazott újságírója a MÚOSZ e szakmai elismerésében részesült. Részt vettünk továbbá az ungvári Kárpáti Igaz Szó nevű lap 95. születésnapján. Az idén két nagy projektumot szeretnénk megvalósítani. Az egyik a második riporttáborunk, amelyet ezúttal a bánsági Fejértelepen tartanánk, továbbá egy két napos szakmai tanácskozást tervezünk, amelyen külföldi kollégák, előadók bevonásával a médiaszabadságról, cenzúráról, öncenzúráról lenne szó. Ugyanakkor az összejövetel másnapján, ugyacsak kárpát-medencei előadók segítségével a médiaprivatizáció témáját domborítanánk ki – magyarázta az egyesület elnöke. Hozzátette, még egy nagy találkozó vár az egyesületre, ez pedig a Külhoni Magyar Újságíró-egyesületek Konvenciójának 10 éves évfordulója, amelynek a VMÚE egyik alapítója és állandó résztvevője. Az évforduló megünneplésére valószínűleg Erdélyben kerül sor. Mindemellett az egyesület minden olyen témához, kérdéshez hozzászól majd, amelyek érintik az itteni magyar újságíró kollégákat – emelte ki Tóth Lívia.

A pénteki összejövetelen módosításra került az egyesület alapszabályzata is. Mint elhangzott, erre azért volt szükség, mert az egyesületet arra is szeretnék bejegyeztetni, hogy gazdasági tevékenységet is végezzen:

- Ezzel az a célunk, hogy egy kis anyagi forrást teremtsünk az egyesületnek a pályázatokon kívül, hiszen a pályázaton elnyert összegek céleszközök. Az egyetlen bevételünk a tagsági díjból származik, ezt viszont saját rendezvényünkre, pl. a díjátadásra költjük, így nem marad pénzünk arra, hogy egy-egy elnökségi ülésre a kollégáknak ki tudjuk fizetni az útiköltséget – magyarázta az elnökasszony.

A közszolgálati média magánosításáról szólva Tóth Lívia elmondta, hogy az egyesület továbbra is fenntartásokkal fogadja a privatizációt.

- Eddig is elmondtuk, hogy nem támogatjuk a közsszolgálati rádiók privatizálását, főleg azokét nem, amelyek magyar nyelvű műsort is sugároznak. Tudomásunk szerint még 15 ilyen rádió és televízió van Vajdaságban. Mindig kimondtuk azt, hogy ezzel vigyázni kell, mert az új tulajdonos nem biztos, hogy megtartja a kisebbségi műsorokat, ugyanis ha az anyagi szempontokat vesszük figyelembe, a kisebbségi nyelven sugárzott adások nem kifizetődőek. Már most látjuk, hogy a magánosítás elkerülhetetlen, egyesületünk nem tehet ez ellen semmit, viszont az illetékeseknek arra szeretnénk felhívni a figyelmét, ügyeljenek arra, ki vásárolja meg ezeket a médiumokat, van-e szakmai tudása és képesítése, és megvan-e a hajlandóság a kisebbségi nyelven sugárzott műsorok megtartására – mondta a VMÚE elnöke.

VMUSZ Feketics 2015. marcius 27.

 

Paraczky László