Hírek

Szenttamas.rs

 

Megfeleződött a szenttamási földműves szövetkezet tartozása

Fél éve van új vezetősége a szenttamási Srbobran Földműves Szövetkezetnek, ez alatt az idő alatt pedig a teljes csőd előtt álló munkaszervezet tartozásai a felére csökkentek, azaz 1,35 millióról 600 ezer euróra.

‒ A tartozások között szerepelt a dolgozók 6 havi elmaradt bérének a kifizetése, a szövetkezet alvállalkozóinak, továbbá a beszállítókkal szembeni tartozások. Tekintettel arra, hogy a mezőgazdaságban az idei évben jó terméssel dicsekedhetünk, jól termett a magbúza, az olajrepce, a magszója, és úgy tűnik a magkukorica is, amit még 130 hektáron be kell takarítani, egy kicsit sikerült talpra állni – magyarázta a szövetkezet igazgatója, Nebojša Nedeljković. Hozzátette, az mellett, hogy művelik saját földjüket, szolgáltatásos tevékenységet is végeznek az alvállakozóknál, arattak, szántottak, az újratermelési anyag szétosztásával pedig jelentősen csökkent az alvállalkozók iránti tartozás. A tervek szerint a tavaszi vetési idény megkezdéséig szeretnénk magunk mögött tudni az összes adósságot azzal, hogy azt továbbra is műtrágya, vetőmag és növényvédő szer formájában törlesztjük majd.

Ami a szövetkezet legnagyobb beszállítói iránti tartozást illeti, azt az árutartalékokból csaknem teljes egészében sikerült törleszteniük, részben magbúzával, részben pedig magszójával: ‒ A legfontosabb, hogy a dolgozóknak minden elmaradt bért kifizettünk, továbbá nem tartozunk az államnak és a nyugdíjbiztosítási alapnak sem. Remélem, hogy ezeket a kötelezettségeket a jövőben folyamatosan és időben sikerül rendeznünk. Mindez azért fontos, mert így a szövetkezetnek lehetősége lesz részt venni a mezőgazdaság számára meghirdetett pályázatokon, ami eddig a felgyülemlett tartozás miatt nem valósulhatott meg – magyarázta Nedeljković. Kiemelte, már most tervezik a tavaszi vetésfolyamat átalakítását, és az eddiginél több kultúrával próbálkoznak: ‒ A tervek szerint 100 hektár magbúzát, 60 hektár magkukoricát, 200 hektár magszóját, a többi területen pedig ipari kukoricát vetünk. Növeljük tehát a vetőmagtermesztési területeket, mert ez sokkal nagyobb jövedelmet biztosít. Tervben van továbbá a meglévő géppark felújítása, valamint az állammal történő új szerződések megkötése, amelyek lehetővé teszik, hogy a szövetkezet silóiban a jövőben az árutartalékok számára is raktározzunk gabonát. Nem kevésbé fontos visszanyerni az alvállakozók bizalmát, ami a szövetkezet eddigi rossz gazdálkodása miatt teljesen megingott.

 

A pereskedés senkinek sem kedvez

Az alvállalkozók közül sokan megértik, hogy a szövetkezet önhibáján kívül nagyon nehéz helyzetbe került, és készen állunk, hogy követeléseiket különféle, a termeléshez szükséges nyersanyag formájában rendezzük, például vetőmag, növényvédőszer vagy műtrágya formájában. Ugyanakkor tisztában vagyunk azzal, hogy az ügyvédek már járják a terepet, és arra biztatják őket, hogy pereljék a szövetkezetet. A pereskedés viszont senkinek sem kedvez. Amennyiben a vállalat csődbe jut, a tartozást nem lesz miből törleszteni. Vagyonunk nagy részét ugyanis a 15-20 éves mezőgazdasági mechanizáció, az itteni bútorzat és néhány számítógép képezi, ami a kárpótláshoz túl kevés. Az új mechanizációt, amivel pillanatnyilag rendelkezünk, többéves lefizetésre, banki kölcsönre vásároltuk, tehát még nincs a tulajdonunkban, így nem lehet eladni. Mindenki számára világossá kell tehát tenni, hogy a szövetkezet csak akkor lesz újra fizetőképes, ha talpra áll, és újra önállóan működik. Ehhez pedig kérjük az alvállakozók megértését – mondta a szenttamási szövetkezet igazgatója.



 

Paraczky László