Hírek

Szenttamás.rs

 

Kiosztották a Rákóczi Szövetség ösztöndíjait Szenttamáson (is)

 

Szenttamáson 21 magyar nyelven tanuló elsős kisdiák kapott ma 10 ezer forintos egyszeri támogatást a magyarországi Rákóczi Szövetségtől. A szövetség beiskolázási programjával, az anyanyelven való iskoláztatás népszerűsítésével és anyagi támogatásával igyekszik minél több szülőt meggyőzni arról, hogy a magyar oktatás mellett döntsön.

A Beiratkozási Program, amit ma ma már Magyar Iskolaválasztási Programnak neveznek, a Felvidéken 2004-ben indult, az ok pedig az volt, hogy a szövetség vezetői látták, egyre több felvidéki magyar család választ szlovák nyelvű iskolát a gyermekének, és ezzel a programmal szerették volna magyar tannyelvű iskola választására motiváni a szülőket. A program 2013-ra Vajdaságra is kiterjedt, pontosabban az itteni szórványra. Petrovay László, a Rákóczi Szövetség magyar iskolaválasztási programokért felelős igazgatója az idei ösztöndíjosztás részleteiről elmondta, az a Magyar Nemzeti Tanács segítségével történik, célja, hogy tíz-tízezer forintos egyszeri pénzbeli támogatást juttatnak el azon tanulóknak, akik szeptember 1-jén magyar első osztályban kezdték meg általános iskolai tanulmányaikat a tartomány szórványtelepülésein. ‒ Tegnap és ma kerültek kiosztásra ezek az ösztöndíjak. A tegnapi nap folyamán három csoportunk járta Vajdaságot, ma pedig kettő. Jómagam Maradékról indultam ma, utána Újvidék és Temerin volt a sorrend, onnan érkeztünk Szenttamásra, Barnabás kollégáma pedig Muzslyán kezdett, utána Törökbecse, Nagykikinda, Szaján és Törökkanizsa az útvonala. A két nap alatt 22 helyszínen közel 30 iskola kisdiákja vehette át tőlünk az ösztöndíjat, amit az idén összesen 307 gyerek kap – mondta a szövetség képviselője. Hozzátette, már az óvodában szétosztott tanszercsomagokkal és ezzel a programmal további ösztönzést kívánnak nyújtani a magyar tannyelvű iskola választására. Kiemelte, a szövetség a karácsonyi ünnepekre is tervez meglepetést.



A Rákóczi Szövetség ösztöndíjkiosztásánál jelen voltak a Magyar Összefogás képviselői is, név szerint Erdődi Edvina, dr. Vitkay-Kucsera Ágota és Sóti Attila is: ‒ Azt külön ki kell hangsúlyozni, hogy az ösztöndíj a szórványmagyarságban kerül kiosztásra, ahol sokkal nagyobb értéke van ‒ és itt nem csak a pénzügyi értékre gondolok – a borítékban lévő összegnek. A Rákóczi Szövetség adományozói, akiktől tulajdonképpen ez a pénz származik, fontosnak tarják azt, hogy a szórványtelepüléseken jelentős kisebbségben élő magyar gyermekek, családok támogatva legyenek. Gyakorlatilag a legmesszebbi településre is eljut a támogatás, mint például ma Maradékra, ahol mindössze három ösztöndíj került kiosztásra – hallottuk Sóti Attilától.

Ifjú Judit, az elsősök tanítónője megköszönte a szövetségnek a támogatást, és elmondta, 21 kisdiákot tettek ma boldoggá, a szülőknek pedig segítenek kitartani abban, hogy megmaradjanak magyaroknak az anyaország határain kívül: ‒ Tolmácsolni szeretném mindannyiunk köszönetét, hogy az ösztöndíjprogrammal megkönnyítették a gyermekek beiratkozását a magyar osztályba. Hálásak vagyunk, hogy ezúttal is gondoltak ránk, és megígérjük, harcolni fogunk azért, hogy szülőföldünkön továbbra is megmaradjunk magyarnak, anyanyelvünkön tanulhassunk.

Az ösztöndíjakat aláíró szülők közül dr. Hustyi Kornélia elmondta, minden támogatás nagyon sokat jelent a kisdiákoknak: ‒ Az én gyerekem most elsős, kétnyelvű családból származik. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a Magyar Nemzeti Tanács és a Rákóczi Szövetség minden erejével igyekszik támogatni a magyar nyelvű oktatást. Szenttamáson is tisztában vagyunk azzal, hogy ez a támogatás a további iskoláztatás folyamán is működni fog, mint ahogyan most is működik. Fontosnak tartom, hogy a gyerekem anyanyelvén tanuljon tovább.

Munjin Szokola Erika, az iskola igazgatója emlékeztetett arra, hogy a szenttamási kis elsősöknek ez sorban a harmadik támogatása az idén: ‒ A Magyar Nemzeti Tanács beiskolázási csomagja mellett az önkormányzattól is kaptak egy hasonló, tanfelszerelést tartalmazó csomagot, most pedig a Rákóczi Szövetség ösztöndíját. A következő támogatás a Szülőföldön magyarul egyszeri nevelési-oktatási támogatás lesz, majd a középiskolai és felsőoktatási ösztöndíj. Mindezért pedig tényleg érdemes a szülőknek megfontolniuk, hogy gyermekeiket anyanyelvű osztályba írassák – mondta az igazgatónő.

Kérdésünkre, hogy az iskolában jelenleg mekkora a diákok létszámcsökkenése, az igazgatónő elmondta, az intézményben az elvándorlási hullám ellenére a magyar anyanyelvű diákok száma enyhén csökkenő tendenciát mutat, ami biztató: ‒ A 2018‒2019-es tanévben, vagyis az idén 27 tagozaton 503 tanulónk van. Ebből 11 a magyar nyelvű tagozat, összesen 197 magyar ajkú diákunk van. Az előző iskolaévben 538 tanulónk volt, 12 magyar tagozattal és 209 diákkal, tavaly 25 elsősünk volt. A 2016‒2017-es iskolaévben 560 diák íratkozott be 31 tagozatban, ebből 14 magyar osztályunk volt 221 diákkal, viszont elsőbe csak 19 gyereket írattak be a szülők – mondta az igazgatónő.



 

Paraczky László