Hírek

Szenttamás.rs

 

Lezajlott az 5. Zmaj Tudományfesztivál Szenttamáson

 

Nagy volt a nyüzsgés pénteken délután a szenttamási Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola előcsarnokában, ahol immár ötödik alkalommal került megrendezésre a Zmaj Tudományos Fesztivál. Az asztalokon a taneszközök mellett külön az erre az alkalomra készült tudományos munkák, plakátok, szórólapok, felszerelés és sok más egyéb kellék sorakozott, és persze a diákok egész serege, akik tanáraikkal hetekig, hónapokig készültek a rendezvényre. Bemutatásra került többek között, hogyan lehet egy szűknyakú üvegbe könnyedén tojást tenni, milyen festék oldódik és milyen nem a tejben, hogyan működik a vulkán, hogyan elemezhetünk vérmintát, hogyan készülhet hulladékból mutatós és hasznos játék, hogyan fejlődik ki az emlősöknél az embrió és sok más mindennapi és nem mindennapi dolog.

A fesztivál az újvidéki tudományok fesztiválja mintájára épült, helyszíne pedig az iskola előcsarnoka volt, ahol a tanulók a szaktanárokkal és osztálytársakkal együtt betekintést nyújtottak a tudomány csodálatos és érdekes világába. Ugyanakkor a rendezvény interaktív jellegű, ugyanis a közönség közvetlenül is részt vesz a különböző kísérletekben, bemutatókban, a prezentációkat pedig a tanulók mondják el tudományaik és tanulmányaik alapján.

Az igen nagyszábású iskolai rendezvény 2012-ben indult, tudta meg portálunk Gluvákov Lenke magyartanárnőtől, a szervezőbizottság egyik tagjától. Mint mondta, akkor a tanárok saját eszközeiket hozták segítségként, idén viszont a NIS Kőolajipari vállalat által meghirdetett pályázaton nyert eszközöket a fesztivál projektuma: A fesztivál célja, hogy a diákok az elsajátított tananyagot a gyakorlatban is megtapasztalják, és érdekes módon bevonják iskolatársaikat és a látogatókat az érdekes kísérletekbe. Ez mellett február 13-án a felsősök részére sportnapot is tervezünk, melynek célja a sportszellem fejlesztése, továbbá a barátságos mérkőzések által a közösségi szellem, a toleranciára és a tiszteletre való nevelés. A fiúk labdarúgásban, a lányok pedig a két tűz közt játékban és röplabdában mérik össze erejüket.

A rendezvény főszervezője, Vörös Adrianna elmondta, a tanulók ezen a napon kipróbálhatják, hogy milyen előadónak, laboránsnak, kutatónak és asszisztensnek lenni, ami által pályaválasztási irányítóként is felfogható a fesztivál, hiszen nagyban segíti az idén végző diákok pályaválasztási dillemáit. Ugyanakkor a versenyre járó tanulókat jobb eredményre ösztönzi: A fesztiválon közreműködnek a szülők, a tanulók, a tanárok és az Újvidéki Egyetem Természettudományi Karáról érkezett vendégeink is, az idén a Földrajz Tanszék látogatott el hozzánk előadóival és hallgatóival. Itt van továbbá a Kék Kör a Cukorbetegség Ellen Küzdők Szenttamási Egyesülete, aki ingyenes egészségügyi, vérnyomás, vércukorszint, magasság, testsúly stb. méréseket végez nemcsak a diákok, hanem a látogatót és vendégek számára is – emelte ki a főszervező.

A szenttamási kétnyelvű általános iskola igazgatója, Munjin Szokola Erika portálunknak nyilatkozva kiemelte, a fesztivál nagy népszerűségnek örvend a diákok körében, és talán ennek köszönhető, hogy a NIS  Együtt a közösségért nyílt pályázatán tavaly 400 ezer dinárt nyert. Az eszközöket a fesztivál megrendezéséhez szükséges eszközök és különböző tárgyak mellett  tanfelszerelés beszerzésére fordítják, amely az iskolában marad és az elkövetkező generációk is hasznát veszik majd: Tíz hónap állt a rendelkezésünkre, hogy megszervezzük a fesztivált, és valóban maximálisan teljesítettünk. Szinte mindegyik tantárgyat valamilyen módon bekapcsoltunk a folyamatba. Nagyon sok diák és tanár is részt  vett a szervezésben, aki pedig nem, az eljött, és megnézte, kipróbálta mindazokat az érdekes dolgokat, amelyet a tudomány előrehaladásával keletkeztek, de a tananyag vagy nem látta elő, vagy nincs idő külön ezekkel foglalkozni. A matematika mellett itt van a biológia, fizika, kémia, történelem, földrajz és még sok más stand, amelyeken a kísérleteket, érdekességeket, megláthatják, megtanulhatják vagy kipróbálhatják a diákok – magyarázta az igazgatónő. Hozzátette, az iskola diákjai és a szülők mellett a község többi általános iskolájából is tömegesen érkeztek látogatók.

Nem mindennapi látvány fogadta a műszaki oktatás standjára látogatókat, ugyanis kipróbálhatták a Varkula Attila által készített „hibridkerékpárt”, azaz a pedelec trike-ot. A tanár elmondta,a kerékpár nem egészen két hét alatt készült el, három darab kiselejtezett kerékpárból. Egy nyugdíjas bácsi segített a hegesztésben, mert ő maga nem ért hozzá. Előnye, hogy jól megpakolható, könnyen kezelhető, viszonylag egyszerű szerkezetű, ezért is kiváló akár hosszabb távú túrákhoz is: A kerékpár hátsó meghajtású, ugyanis a hátsó csomagtartó alatt egy 250 wattos elektromotor található. Magának a motornak 3 sebessége van, a pedálos résznek 12. Hogy mennyi a végsebessége, nem tudom, ugyanis még nem mértem le, viszont azt elmondhatom, hogy 4050 kilométeres óránkénti sebességgel már hajtottam. Egy töltéssel az akumulátor kb. 50 kilométert bír ki. Sokkal biztonságosabb jármű, mint a kétkerekű, és csak a hirtelen forduláskor lehet lebillenni róla. Az ülés kényelmes, a kárpit külön erre az alkalomra készült, vízálló és napálló – sorolta a műszaki tanár. A kérdésre, hogy milyenek a tervei a jármű jövőjét illetően mosolyogva mondta, hogy amennyiben talál rá vevőt, eladja, és készít magának egy másikat.

A kémia kedvelői sem unatkoztak, itt is folyamatosan nagy érdeklődés mutatkozott a bemutatott kísérletek iránt. Nyáradi Szilvia kémia szakos tanárnő elmondta, a kapott eszközöknek köszönhetően a laboratóriumot már olyan vegyi anyagokkal is felszerelték, amelyeket ezidáig az iskola nem tudott megvásárolni: A diákoknak bemutattuk a cink és a jód egyesülésének reakcióját, amely eredményeként az érdeklődők egy lila színű gáz keletkezését tekinthették meg. A szerves oldószerek és víz segítségével vegyi koktélt készítettünk, melynek szerves részében feloldottuk a jódot, a vizet pedig kék kő segítségével kékre festettük. Nagyon érdekesnek bizonyult az a vulkán is, amely ammónium dihidrogénfoszfát égésével keletkezik. Megismételtük továbbá az eddig nagy népszerűségnek örvendő szellem a palackban és a fogkrém elefántoknak kísérleteket is – hallottuk a tanárnőtől.

A biológusok csoportjánál Hallgató Valéria tanárnő irányította a csapatot, ottlétünkkor éppen szappanbuborékok szálltak és műanyagflakonokkal, kifacsart narancsokkal és egyéb hulladékkal voltak tele az asztalok: Az újrahasznosítás a téma, a gyerekekkel megtanuljuk, hogyan lehet a régi vagy éppen az eldobható tárgyat újrahasznosítani. A mellettünk lévő stand is a miénk, ott az embrionális fejlődés szakaszait próbáljuk bemutatni a gyerekeknek. A legkisebbek számára az újrahasznosítható anyagokból játékot,készítettünk, és buborékfújást szerveztünk, ami ugyancsak jól sikerült – mondta a biológia szakos tanárnő.

Az iskola VVIII. osztályos speciális tagozata is részt vett a Tudományfesztiválon. Skamla Elvira tanítónő elmondta a gyerekek megláthatták, hogyan néz ki a szilikáterdő: Különböző fémek sóit (különböző színűeket) egy üveg vízbe szórtuk. Előbb lesüllyedtek az üveg aljára, majd az ozmózis alapján, fordított jégcsap alakban a felszínre igyekeztek. Az egész a tenger mélyére hasonlít – magyarázta a tanítónő.

Tóth Nikoletta  VII.2  osztályos tanuló nem először vett részt a szervezésben. Mint mondta, idén a matematika csoportban segített az alsósoknak elmagyarázni és megoldani a feladatokat: Rajtam kívül még hárman vettek részt az osztályból ebben a csoportban, de voltak a szerb nyelvű osztályokból is diákok. Nagyon érdekes volt számomra a feladat, a magyar diákoknak magyarul, a szerbeknek pedig szerb nyelven magyaráztuk a bonyolult feladatok megoldásait.

Bezeg Andrea ugyancsak hetedikes diáklány a német nyelvű standnál fogadta többedmagával az érdeklődőket: Számokat kellett összekötni, megtalálni, valamint kirakni betűkből a megfelelő szavakat. Az egész úgy működött, hogy volt egy nagy táblázat, amelyek össze voltak keverve a betűk, de el volt rejtve bennük valamilyen szó, és ezeket kellett megtalálni. Az volt az érdekes, hogy a feladat egyáltalán nem volt könnyű. Mellette dominó is volt, amit ki kellett rakni: az egyiken a mondat eleje, a másikon pedig a vége állt, feladatként pedig össze kellett állítani a megfelelő, értelmes mondatot. Több variáció is lehetséges volt, s talán emiatt tűnt érdekesnek.

Tudományok Fesztiválja 2017.

Tudományok Fesztiválja 2017.

Tudományok Fesztiválja 2017.

Tudományok Fesztiválja 2017.

Tudományok Fesztiválja 2017.

Paraczky László