Templombúcsú Ókéren
A helybéliek elmondása szerint (Czimbal János) Ókéren az első katolikus imaház vályogból készült és ott állt, ahol ma a plébániát és a templomot elválasztó, valamint az utcafronti fal van. A plébánia 1793-ban, az új, téglából épített templom pedig 1816-ban épült és Szent Mihály főangyal tiszteletére szentelték fel. A faluban vasárnap és ünnepnapokon Zsúnyi Tibor szenttamási plébános tartja a szentmiséket, aki a búcsú alkalmával elmondta, hogy Ókér régi település, ahol a katolikusok száma a többségi nemzetekhez képest mindig kisebb volt.
− Vagy a németek voltak többségben, akik evangélikusok voltak, most a szerb közösség van fölényben. Szent Mihály arkangyal ünnepe szeptember 29-én van, az ehhez a naphoz legközelebb eső vasárnapon ünnepeljük a templom búcsúját. A közösségben vannak lengyelek, németek, albánok és ruszinok. Jó látni azt az összefogást, amely ilyenkor is megvalósul ebben a kis közösségben – fogalmazott Tibor atya.
Szavai szerint Szent Mihály a hét főangyal egyike, Istenhez hűséges angyalok győztes harcosa, a legnagyobb pártfogónk. Aki hozzá fohászkodik, őt kéri, életét győzelemre segíti. Hatalmas kardjával védelmez, akaratereje hatalmas, Isten iránti hűsége megingathatatlan, példaértékű.
Az ünnepi szentmisét Magó László, Óbecse-Újfalu plébánosa celebrálta, aki a szentbeszédében emlékeztetett arra, hogy Szent Mihály arkangyal neve a héber Mikaél, azaz Ki olyan, mint az Isten kifejezésből ered.
− A zsidó, és az erre épülő keresztény hagyomány szerint Szent Mihály arkangyal az Istenhez hűséges angyalok vezére, aki Isten oldalán áll a lázadó angyalok, azaz a gonosz lelkek elleni harcban. És milyen harcaink vannak nekünk? Bizonyos esetekben külső támadás ellen harcolunk, de van úgy is, hogy a saját magunkban lévő rosszal. Egyik ilyen harc lehet a múltunkkal való helytelen magatartás. A történelem az élet tanítómestere, számos esetben a segítségünkre lehet a helyes döntésben. Jó, ha ismerjük valamennyire nemzetünk, környezetünk, családunk múltját. Sok áldás fakadhat belőle. Önmagunkat jobban meg tudjuk ismerni, jobban átláthatjuk bizonyos helyzetekben a viselkedésünket, ha ismerjük, visszaemlékezünk, hogy nagyszüleink, szüleink hogyan cselekedtek bizonyos helyzetekben. Jobban átláthatjuk emberi előnyeinket és gyengeségeinket. A kísértő azonban nagyon ravasz és ezért résen kell lennünk, mert a múltat felhasználhatja a mi lelki kínzásunkra is – mutatott rá az óbecsei plébános.
A búcsún elhangzott, a védőszent a falunak bölcs embereket, igaz keresztényeket adott, akik bölcsességükkel nemzetiségre és vallásra való tekintet nélkül emberéletek ezreit mentették meg az évszázados háborúk viharában. Ókéren évszázadok óta, így ma is békében és harmóniában élnek egymás mellett a különböző felekezetek képviselői, és közösen dolgoznak a falu életének jobbá tételén.
Az ókéri búcsún az említett plébánosok mellett jelen volt Hudak Aleksej, görögkatolikus pap is.
Forrás: Magyar Szó, Paraczky László
okt 05, 2024 08:27 de.