Munjin Szokola Erika: Büszkék vagyunk a diákok eredményeire

Január 20-án a négy szenttamási általános iskolában is megkezdődik a második félév. A 2024/2025-ös tanév második része az elsőtől hosszabb lesz ugyan, de több az állami ünnep, valamint a tavaszi szünet miatt a diákoknak gyorsabban múlik majd az idő – mondta el Munjin Szokola Erika, a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola igazgatója.

Az első félévről készített összefoglalóje elején kiemelte, az iskolának 460 tanulója van, ebből 160 magyar diák.

− Az első félévet december 23-án zártuk le, amikor az iskolában humanitárius jellegű karácsonyi vásárt tartottunk. Az önkéntes adományokból több, mint 60 ezer dinárt gyűlt össze, a szervezők a pénzt az iskola egyik beteg diákjának gyógykezelésére ajánlották fel. A tanév első részét 454 diák pozitív osztályzattal fejezte be, hat tanulónak volt negatív osztályzata, azaz biológiából négy, magyar nyelvből kettő, kémiából kettő és matematikából egy diák kapott elégtelent. Ezeknek a tanulóknak a szünet folyamán megszerveztük a pótoktatást, ami a második félév kezdetéig tart. A második félév iskolánkban is január 20-án kezdődik, tehát négy nappal lett hosszabb a téli szünet. Az iskolanaptár szerint február 15-e, 16-a és 17-e állami ünnep, március 21-én és 22-én tartjuk meg a nyolcadikosoknak a próbafelvételit, április 16-tól 21-ig tavaszi szünet lesz, amely magába foglalja a katolikus és a pravoszláv húsvétot, május 1-jén és 2-án ugyancsak szünetel a tanítás. A nyolcadikosok május 30-án fejezik be  a tanévet, az 1−7. osztályosok pedig június 13-án, azzal, hogy az érettségi vizsgák dátuma, június 16, 17 és 18-a. Az elmúlt félévben sikerült csökkenteni a kimaradások és a hiányzások számát, ami a tavalyi első félév végéhez viszonyítva az idén 25 százalékkal alacsonyabb. Ami pedig január 20-i tanévkezdést illeti, a felsősök mindig délelőtt jönnek iskolába, az alsósok pedig váltakoznak. Az első és a harmadik osztály a délutáni váltásban, a második és a negyedik osztályos diákok pedig délelőtt járnak iskolába – magyarázta az igazgatónő.

Munjin Szokola Erika elmondta azt is, hogy az iskola tanulói folyamatosan részt vesznek az oktatási minisztérium, a pedagógusszervezetek, és az önkormányzat által meghirdetett pályázatokon és versenyeken. Az első félévben a diákok 32 érmet szereztek a Gyermekolimpián, 14 érmet az októberben megrendezett utcai futóversenyen, a szerb mint nem anyanyelv tantárgyból egy diák második helyezést ért el a köztársasági versenyen, továbbá arany minősítést kaptak a VMPE által szervezett énekversenyen.

− Iskolánk együttműködik a község többi iskolájával  és az óvodákkal. A Népkönyvtárral az őszi találkozón kívül különböző műhelymunkákon, valamint az Olvasónapló olvasási verseny keretében, a civil szervezetekkel pedig a Luca-napi hagyományok, a téli tábor, a húsvéti és karácsonyi vásárok és műhelymunkák alkalmával dolgozunk együtt. Nagyon jó kapcsolatot ápolunk a szociális központtal, a helyi közösséggel, a rendőrséggel és a tűzoltókkal, hiszen közösen szervezzük a különböző bemutatókat. A Gion Nándor Kulturális Központ minden évben iskolánkban tartja az Aranyciterát, a kis citerások vetélkedőjét. Iskolánk is bemutatkozott a Magyar Nemzeti Tanács által megszervezett Suliexpón,  különböző pályázatokon veszünk részt, a másodikosok ingyen kapják a Mézeskalácsot, a hatodikosok pedig  a Jó Pajtást. A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete és az Észak-Bácskai Pedagógusok Egyesülete által a diákok különböző versenyeken, a tanárok pedig továbbképzéseken vesznek részt. A szenttamási egyházközösséggel szintén jó a kapcsolatunk, közös kirándulásokon, fellépéseken, ünnepségeken veszünk részt – sorolta az igazgatónő.

Kiemelte, a diákok és a tanárok fellépőként és résztvevőként is ott vannak azokon a rendezvényeken, amit az önkormányzat, illetve a helyi civil szervezetek tartanak. Így például önálló műsorral készülnek a március 15-i megemlékezésre a Petőfi-mellszobornál, részt vesznek a november 2-án a temetőben szervezett megemlékezésen stb. Az iskolának ez mellett vannak saját rendezvényei is, mint a Zmaj Tudományfesztivál, a Papirko papírgyűjtési akció, a Gyümölcsnap, az Újévi kvíz, a húsvéti és karácsonyi vásárok, koncertek. A már említett Aranycitera mellett az iskola előcsarnoka ad otthont az Őseink zenéje népzenei rendezvénynek, a Szent István-napi ünnepségnek, valamint a Kovács Sztrikó Zoltán fizika-kémia diákversenynek. A kiváló tanulmányi eredményt elért diákok jutalomkiránduláson vettek részt. Tavaly Orosházára, illetve az ottani Gyopárosfürdőbe 23, a Zánkai Erzsébet-táborba 16, a Rákóczi táborba pedig 9 tanuló utazott el. A III. osztályos diákok viszont tanulmányi kiránduláson jártak Nyugat-Bácskában, amit a Magyar Nemzeti Tanács szervezett.

A Jovan Jovanović Zmaj iskolának két énekkara van. A Kárókatonák fiúkar 2022 szeptemberében alakult, négy tagból áll. A csoport tavaly fellépett a Dédmamáink kalácsa és az Őseink zenéje rendezvényen, az Aranyciterán és a templombúcsú alkalmával megtartott ünnepségen. A fiúk a Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőn két évben arany minősítésben részesültek. A Sárkányfiókák egy újonnan alakult énekcsoport, eddig az iskolanapon és a Mikulás-napi rendezvényen léptek fel, szórakoztató zenével. Mindkét csoportot  Kovács Blanka tanárnő vezeti.

− Iskolánkban a tavalyi év folyamán a Magyar Nemzeti Tanácsnak köszönhetően sikerült felszerelni a rajztermet, 10 táblagépet kaptunk ajándékba, továbbá elektromos csengőt és egyéb tanfelszerelést vásároltunk. Ami pedig 2025-öt illeti, egy hatalmas munka veszi kezdetét, ugyanis az iskolaépület teteje több helyen beázik. 2016 óta többszöri javítást követően a helyzet némileg rendeződött, azonban tartós megoldásra van szükség, vagy a tető cseréjére, vagy a meglévő tetőszerkezet teljes felújítására. Az ehhez szükséges tervdokumentáció kidolgozása már folyamatban van. A hatalmas munkában szükség lesz a minisztérium, a tartományi kormány, a nagyberuházási alap, de elsősorban az önkormányzat támogatására – mondta végezetül Munjin Szokola Erika.

Forrás: Magyar Szó, Paraczky László

Iskolanap Szenttamáson
Iskolanap Szenttamáson

Közzétette: Németh Dezső