Húsvéti tojásfestés és tojásdíszítés Szenttamáson

Húvéti tojásfestést és tojásdíszítést szervezett Szenttamáson a Vajadasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klubja. A műhelymunkába a gyerekek mellett felnőttek is bekapcsolódtak. A helyszínen főzött tojásokat természetes anyagokkal vonták be, és csak azután mártották őket a különböző színű festékbe, néhányan azonban tojásírással díszíteték a tojásokat.

− Nagyszüleink egyszerűbb és gyorsabb festési módokat alkalmaztak, hiszen a tavaszi mezei munkálatok idején nem igazán maradt idejük a hosszantartó ünnepi előkészületekre. Szenttamáson sokan alkalmazták a vöröshagyma héjával és a vöröskáposztával történő festési módszereket, ezek ma is divatban vannak, a legkisebbek számára biztosítottunk anyagot az akrillfestéshez, a mi csoportunk pedig a tojásírással foglalkozik. Az előző évektől eltérően idén savazzuk a tojást, tehát nem festjük, hanem visszafejtjük a tojás héjának különböző rétegeit. Ezzel a módszerrel a tojáshéj különböző árnyalatai jutnak kifejezésre, és ebből áll össze a különböző mintázat, vagyis a tojást nem rakjuk mesterséges festékbe. Ugyanazok a motívumok és ugyanaz a fajta hatás érhető el vele, csak nem színesítjük. Az egész lényege tulajdonképpen az, hogy ezzel a maratással a tojásírást sokkal könnyebb elsajátítani – magyarázta Robotka Sarolta, a tojásíró csoport vezetője.

Kiemelte, a forró viasz miatt a munkát főleg húsz évnél idősebb lányok végzik, akik kézügyessége megfelel arra, hogy a különböző mintákat felvigyék a tojásra, majd kidolgozzák.

− Az ilyen műhelymunkák alkalmával azt vettük észre, hogy a kisebbek sokkal jobban szeretik a tojásdíszítést és -festést, aminek rövid idő alatt, vagy azonnal van eredménye. A hímes tojás elkészítése viszont idő-, és türelem igényes, hiszen egy-egy 6-8 színű tojás elkészítése napokig is eltarthat.

Salamon Lilla több éve visszajár a húsvéti műhelymunkára, a tojásírás titkait is a klubban sajátította el. Elmondása szerint olyan munkáról, vagy inkább hobbiról van szó, amit folyamatosan gyakorolni kell, mert akár egy év alatt is elfelejthető.

− Amikor itt vagyok, újra belejövök. Nagyfokú precizitást igényel, egyenes vonalakat kell húzni. Amennyiben vékonyabb vonalak készülnek, jobban oda kell figyelni és vigyázni, hiszen könnyen megsüthetjük magunkat. Lassan dolgozok az ilyesmivel, és nem igazán kedvelem a bonyolult mintákat – mondta Lilla.

Paraczky László

Közzétette: Németh Dezső