Az emberek kedvelik a természetes anyagokból készült holmit
A szenttamási Kultúrotthonban kedden este megnyílt a Ruka spasa Egyesület humanitárius jellegű, árusítással egybekötött kiállítása.
Savka Lazić, az egyesület elnöke elmondta, a fő cél, hogy bemutassák a régi, hagyományos hétköznapi, valamint ünnepi öltözéket és kellékeket, amelyek az akkori anyagokból főleg kézzel, ritkábban szövőszéken készültek.
− Egykoron természetes anyagokból készítettek öltözéket maguknak az emberek, a kiállítással ezeket idézzük fel, illetve próbáljuk visszahozni. Bemutatjuk, hogy mikor és hol, azaz milyen alkalmakkor viseltek őseink ilyen öltözéket. A kiállítást Barna Ilona kötött táskái, ékszerei, babái, hajdíszei teszik otthoniasabbá, azaz összevontuk a szépet a hasznossal. A legtöbb a hímzett lenből készült ing, illetve ruha. Három hímzési technikát láthatunk, a teljes, a keresztszemes és a koszovói hímzést, és szinte az összes ruházatot kötött holmikkal kombináltuk. A kiállítás ötlete a tavaly tartott divatbemutatón vetődött fel, amelyen több, már feledésbe ment női ruhát mutattunk be. Az akkori viseletet tulajdonképpen kiegészítettük különböző babaholmival, játékszerrel, ez mellett több férfi ünneplő ing is kiállításra került. Azt vettük észre, hogy a régen népszerű öltözék ma reneszánszát éli, főleg a nagyvárosokban, hiszen a len természetes anyag, az emberek pedig szívesen viselik a vászon anyagból készült öltözéket – magyarázta Savka Lazić.
Kiemelte, a kézimunkázó asszonyok néhány ruhát egyszerűen átszabtak, így azok jobban megfelelnek a mai kor igényeinek.
A Kultúrotthon galériájában az árusítással egybekötött kiállítás két hétig látogatható, és egyúttal humanitárius jellege is van, ugyanis a szervezők az eladott holmikért kapott pénzt Angelina Šljuka 2000-ben született szenttamási lány további gyógykezelésére gyűjtik.
P. L.





ápr 18, 2025 08:26 de.